Prelom v medicíne. Košickí kardiochirurgovia vytvorili unikátny zákrok ako prví na svete
Kardiochirurgovia z Košíc ako prví na svete skombinovali dva druhy operácií a vytvorili unikátny zákrok, vďaka ktorému majú pacienti kvalitnejší život bez potreby doživotného užívania liekov.
„Nemal som dostatočnú kapacitu jak pľúc, ale to srdce už nestačilo pumpovať, no,“ uviedol pacient Erik Šuliga.
„Ja som bol jednoducho už nastavený tak, že koľko sa dožijem, toľko sa dožijem,“ povedal pacient Miroslav Babčaník.
To tú slová pacientov s poškodením aortálnej srdcovej chlopne. V minulosti by ľudia automaticky dostali mechanickú náhradu a museli doživotne užívať lieky na riedenie krvi. Chlopňu od mŕtveho darcu pre nefunkčnú tkanivovú banku slovenskí lekári použiť nemôžu.
„Tá železná chlopňa je cudzí materiál, je náchylnejšia na potenciálnu infekciu. Keď máte kovovú chlopňu, tak vám to cinká, je tam hlučný klik, ktorý až 10 % ľudí s mechanickou chlopňou vadí,“ povedal prednosta kliniky srdcovej chirurgie VÚSCH Adrián Kolesár.
Tím špičkových kardiochirurgov vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v spolupráci s lekármi z Českej republiky dokázal to, čo zatiaľ žiadni lekári na svete. Poškodenú aortálnu chlopňu u dospelého pacienta nahradili pacientovu vlastnou pľúcnou chlopňou a zároveň vytvorili novú pľúcnu chlopňu.
„Buď sa dá homograft, tie nie sú. Tak sme tam dali tzv. pľúcny fonduit, ktorý sme vymodelovali z vlastného osrdcovníka toho pacienta,“ vysvetlil prednosta kliniky srdcovej chirurgie VÚSCH.
Čítajte viac
Po kardiológii kolabuje pediatria. Na trenčianskej pohotovosti pre deti nemá kto slúžiť
„Mali sme skúsenosti s Rossovou operáciou a mali sme skúsenosti s Ozakiho operáciou. Väčšinou sú vo svete pracoviská, ktoré preferujú jeden druh operácie. Tým, že my máme skúsenosť s obidvomi, tak sme mohli vytvoriť túto kombináciu,“ priznal riaditeľ VÚSCH Štefan Lukačín.
Operácia je lacnejšia o 5-tisíc eur
Keďže ide o vlastné tkanivo pacienta, nehrozí imunitná reakcia. Zanedbateľný nie je ani ekonomický benefit. Operácia je lacnejšia o 5-tisíc eur.
„Ide o veľmi zložitý zákrok, ktorý trvá aj 8 hodín, ale od októbra sme už zoperovali 4 pacientov,“ hovorí Lukačín.
„Lepšie sa mi dýcha. Oveľa lepšie. Ja si myslím, že to bude super. Len to chce čas,“ opísal po zákroku svoj stav pacient.
„Som veľmi rada, že tieto operácie sa uskutočnili. Všetci pacienti sú zdraví. Sú to mladí ľudia, čiže majú perspektívu do života a že taký tím v Košiciach, na Slovensku funguje,“ teší sa Eliška Kubíková, poradkyňa ministra zdravotníctva pre vzdelávanie.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO