Přelomová událost, která vyvolávala různé emoce, říká český startupista, který dostal pozvánku na Trumpovu inauguraci

Do washingtonského Kapitolu se na inauguraci Donalda Trumpa nakonec dostalo jen kolem šeti set nejvýznamnějších politiků, byznysmenů a Trumpových nejbližších. Čeští hosté se kromě jediného přítomného na oficiální ceremonii – velvyslance Miloslava Staška – museli spokojit se sledováním velkoplošné obrazovky ve sportovní hale Capitol One, kam Trump následně přijel pozdravit a podepsat několik exekutivních příkazů. Jaká kolem inaugurace panovala nálada a co přesně bude Trumpův slibovaný „zlatý věk“ znamenat pro startupovou scénu, popisuje v rozhovoru přímo z Washingtonu zakladatel platformy Startup Disrupt Patrik Juránek, který dostal na slavnost pozvánku od jednoho z kongresmanů.

O Spojených státech se v posledních měsících mluvilo jako o rozdělené zemi. Jaká byla atmosféra ve sportovní hale těsně po inauguraci prezidenta Trumpa?

Byla to směsice očekávání, naděje a jistého napětí. Bylo znát, že se jedná o přelomovou událost, která vyvolává různé emoce – od nadšení příznivců až po rezervovaný postoj některých účastníků. Přesto se celkově nesla v duchu slavnostního okamžiku, kdy si všichni uvědomovali význam této změny pro budoucnost USA.

Trump byl v loňském roce cílem několika pokusů o atentát, v jednom z nich byl dokonce zraněn. Byla na místě cítit větší bezpečnostní opatření?

Ano, bezpečnostní opatření byla velmi přísná. Na místě bylo vidět velké množství bezpečnostních složek, které se staraly o ochranu účastníků i samotného prezidenta. Přísné kontroly byly znatelné už při vstupu na všechny klíčové akce související s inaugurací. To ale nijak nenarušilo slavnostní atmosféru události.

Ještě než Trump usedl na prezidentský post, snažila se mu nadbíhat celá řada bohatých lidí z byznysu. Jaká panují mezi americkými byznysmeny očekávání od nové prezidentské administrativy? 

Místní byznysmeni očekávají především kroky, které budou podporovat ekonomický růst a snižovat byrokratické překážky. Očekává se také podpora domácích firem a větší zaměření na oblasti, jako je energetika, technologie a infrastruktura. Nicméně zároveň panuje i určitá nejistota, jak se Trumpovy nové politiky projeví v globálních obchodních vztazích.

Nešlo si nevšimnout toho, že na inauguraci přímo v Kapitolu byli přítomni nejmocnější byznysmeni a miliardáři Spojených států. Narážím například na Elona Muska, Jeffa Bezose nebo Marka Zuckerberga. Ostatně Joe Biden ve svém posledním prezidentském proslovu minulý týden varoval před oligarchizací USA. Můžeme očekávat větší prorůstání byznysu s politikou?

Spojené státy vždy představovaly místo, kde se byznys a politika vzájemně ovlivňují. Přítomnost osobností jako Elon Musk, Jeff Bezos, Sergey Brin nebo Mark Zuckerberg na inauguraci podtrhuje, jak velký vliv mají technologičtí lídři na formování budoucnosti země. Otázka oligarchizace je jistě na místě, ale také se ukazuje, že tito lídři hrají klíčovou roli při řešení globálních výzev jako například digitalizace. Větší propojení byznysu a politiky je nevyhnutelné, ale je důležité, aby zůstala zachována rovnováha mezi veřejným zájmem a zájmy firem.

Patrik Juránek

  • Zakladatel Startup Disrupt, platformy sdružující více než 20 tisíc startupů, technologických inovátorů a dalších podnikatelů.
  • Je externím konzultantem pro globální technologické společnosti a zakládajícím členem společností LXVI Ventures a EverConn.AI.
  • Získal stipendium Aspen Institute Young Leaders a Young Transatlantic Innovation Leadership Initiative.
  • V roce 2021 získal ocenění v kategorii hrdina ekosystému v soutěži Central European Startup Awards

Co vás osobně zaujalo v proslovu nového prezidenta, který pronesl před dvacetitisícovou arénou Capital One?

Zaujala mě jeho jednoznačná orientace na heslo „America First“. Bylo patrné, že se chce zaměřit na podporu amerických firem a zaměstnanců, což vyvolalo smíšené reakce. Pro evropské partnery to může znamenat výzvy, ale i nové příležitosti, pokud se podaří najít společné zájmy.

V českých i zahraničních médiích médiích bylo velkým tématem právě to, kdo dostal pozvánku. Z evropských státníků to byla jen italská premiérka Giorgia Meloniová a maďarský premiér Viktor Orbán, ten ale nakonec do Washingtonu nedorazil. Zaujal vás někdo přímo na místě? Jaké lidi jste tam potkával? 

Na inauguraci bylo mnoho zajímavých osobností, od politiků po významné podnikatele. Potkal jsem například zástupce velkých technologických firem i lídry z oblasti investic. Bylo inspirativní vidět, jak se setkávají různé perspektivy a zkušenosti, které formují globální byznysové prostředí. Mě osobně zaujal například Sergey Brin z Googlu, Elon Musk, Sundar Pichai z Microsoftu nebo Bernardt Arnauld z koncernu LVMH (kam patří luxusní značky jako Louis Vuitton, šampaňské Moët & Chandon a koňak Hennessy – pozn. red.)

Před rozhovorem jste zmiňoval, že jste dostal pozvánku od kongresmana z Texasu – můžete nějak přiblížit vaši práci ve Spojených státech?

Byl jsem pozván díky své dlouhodobé práci na propojení startupů a inovací mezi Českou republikou a USA. Přispěli jsme k podpoře expanze více než 100 startupů do USA, což si získalo pozornost nejen u nás, ale i za oceánem. Mým cílem tak bylo nejen účastnit se této významné události, ale také navázat nové kontakty s investory a partnery, které mohou pomoci českým startupům v jejich expanzi. Inaugurace byla skvělou příležitostí k setkání s lidmi, kteří mají vliv na ekonomické a technologické trendy.

České startupy k USA vzhlížejí jako na jeden z trhů s největším potenciálem. Venture kapitálové prostředky zde značně převyšují evropský investiční trh. Platí to stále? Jak těžké je pro tuzemské startupy expandovat do USA? 

Určitě to stále platí. USA nabízí obrovský trh, množství kapitálu a přístup k největším technologickým řetězcům. Pro české startupy je expanze do USA velkou výzvou, zejména kvůli vysoké konkurenci, kulturním rozdílům a nutnosti budovat si lokální důvěru. Klíčové je mít dobrý produkt, strategického partnera a být připraven na dlouhodobý proces.

Je Trumpem slibovaný zlatý věk Spojených států dobrým znamením pro české startupisty, kteří by sem rádi expandovali? 

Nová administrativa by mohla přinést změny v oblasti daní, regulací a podpory domácích firem, což může ovlivnit podmínky pro zahraniční startupy. Doporučuji českým startupům zaměřit se na oblasti, kde mají USA zájem o inovace, například technologie, energetiku nebo zdravotnictví, a připravit se na to, že důraz na domácí podniky může znamenat zvýšenou konkurenci.

Zdroj Zde