Pri atentáte na Fica musí polícia urobiť vyšetrovací pokus
Z rozhodovania o kauze vylúčili sudcov, ktorých Fico napádal.
BRATISLAVA. Vyšetrovanie pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica bude treba ešte doplniť. Konštatuje to Najvyšší súd v rozhodnutí, ktorým potvrdil trvanie dôvodov väzby strelca Juraja Cintulu.
Písomné zdôvodnenie rozhodnutia súd teraz poskytol redakcii na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
O prepustenie na slobodu požiadal 71-ročný Cintula ešte 31. júla z dôvodu, že “jeho manželka má 76 rokov a stále ho čaká doma”.
Po tom, ako Špecializovaný trestný súd žiadosť 23. augusta zamietol, odvolal sa Cintula na Najvyšší súd. Ten pôvodné rozhodnutie potvrdil 18. septembra.
Dôchodca Cintula strieľal na premiéra po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej 15. mája. Keď Fico 6. septembra mesto navštívil opäť, naznačoval, že vyšetrovanie je takmer na konci.
Dočítate sa:
- čo ešte musia vyšetrovatelia zabezpečiť podľa Najvyššieho súdu,
- čo o vyšetrovaní povedal premiér,
- ako prebiehalo rozhodovanie o väzbe a prečo sa dvaja sudcovia vylúčili.
Siska na tom pracuje
“Čaká nás ešte jeden procesný úkon. Budem sa musieť stretnúť so znalcom (…), ktorý ešte musí urobiť posudok na rozsah zranení, ktoré som absolvoval,” vyhlásil vtedy premiér. Následne podľa neho už nie je čo dokazovať. “Veď tam je všetko jasné.”
“Nechcem dopredu nič hovoriť, ale vyzerá to na strašné veci, strašné veci.
„
V poslednej víkendovej diskusnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko zas Fico hovoril, že ešte bude predmetom veľkých diskusií otázka “kto a čo bolo” za atentátom. “Nechcem dopredu nič hovoriť, ale vyzerá to na strašné veci, strašné veci.”
Premiér zopakoval svoju teóriu, že strelec bol aktivista s “plnými kontaktmi” na opozičné strany. “Dokonca ešte ďalej ako na opozičné strany , siska na tom pracuje,” tvrdil záhadne Fico v rádiu.
Preveriť obranu strelca
Cintulov advokát Namir Alyasry v stredu odmietol jeho slová komentovať.
Vyšetrovanie dozoruje generálna prokuratúra, ktorá na prípad uvalila informačné embargo. Nevyjadruje sa od začiatku. Len 4. júla šéf prokuratúry Maroš Žilinka oznámil, že pôvodné obvinenie z úkladnej vraždy prekvalifikovali na terorizmus.
V uznesení o väzbe, ktoré má desať strán, Najvyšší súd súd sumarizuje doterajšie vyšetrovanie. Nevyplýva z neho, že by sa prípad chýlil ku koncu, ako to prezentoval Fico. Súd naopak upozorňuje, aké úkony treba ešte doplniť.
Terorizmus ešte musia podložiť. Súd zverejnil rozhodnutie o ponechaní atentátnika vo väzbe Čítajte
Polícia a prokuratúra sa majú podľa súdu zaoberať obranou Cintulu, ktorá zatiaľ nebola dostatočne preverená.
V rámci výsluchu pri braní do väzby totiž Cintula tvrdil, že Fica nechcel usmrtiť. Tvrdil, že mieril tak, aby ho neohrozil na živote. Chcel vraj len dosiahnuť, aby Fico nemohol ďalej vykonávať svoju funkciu.
Súd v uznesení konštatuje, že bude potrebné urobiť takzvaný vyšetrovací pokus. Ide o úkon, ktorý by mal dať odpoveď na otázku, či sa Cintulova obrana môže zakladať na pravde.
Zároveň treba podľa súdu “bez zbytočný prieťahov” zabezpečiť znalecký posudok z odboru zdravotníctvo na rozsah zranení, ktoré strely premiérovi spôsobili. Zrejme ide o posudok, o ktorom hovoril Fico.
Terorizmus nie je istý
Ďalšiu líniu vyšetrovania spomenul pri rozhodovaní o väzbe Cintulu už Špecializovaný trestný súd. Sudca Michal Truban sa v uznesení zaoberal námietkou Cintulovho obhajcu, podľa ktorého bolo rozšírenie obvinenia o terorizmus nepodložené.
Prokurátorka Katarína Habčíková v stanovisku argumentovala výpoveďou samotného Cintulu. Uviedol v nej, že motívom streľby bola nenávisť voči Ficovi a vláde. Ako ďalší dôkaz uviedla Cintulove listy z väzby manželke.
Z korešpondencie podľa prokurátorky jednoznačne vyplýva, že “útok viedol na vysokého ústavného činiteľa z dôvodu nesúhlasu s celkovou vládnou politikou, s cieľom zastaviť jeho pôsobenie, tým pádom zastaviť pôsobenie celej vlády, znefunkčniť ju”.
Sudca Truban v uznesení uviedol, že zmena kvalifikácie na terorizmus bola “čiastočne dôvodná”. Ďalšie vyšetrovanie však bude musieť preukázať “relevanciu predbežne prijatého záveru orgánov činných v trestnom konaní”.
Z uznesení súdov nevyplýva, že by doterajšie vyšetrovanie odhalilo prepojenie Cintulu na ďalších prípadných spolupáchateľov. Aj on sám vypovedal, že konal sám.
Znalkyňa z odboru psychológia v posudku konštatovala, že Cintula má tendenciu na konfliktné, stresové situácie a na frustráciu “reagovať agresivitou, ktorá je u neho prevažujúcim obranným mechanizmom osobnosti”. Súd preto vyhodnotil, že je u neho zvýšené riziko opakovania trestnej činnosti.
Vylúčení sudcovia
O zotrvaní Cintulu vo väzbe rozhodoval senát zložený z predsedu Patrika Príbelského a sudcov Emila Klemaniča a Mariána Mačuru. Elektronická podateľňa spis najskôr pridelila senátu Juraja Klimenta, ktorého v minulosti Fico ostro napádal. Kliment sa preto sám z konania navrhol vylúčiť pre možnú zaujatosť.
Z rovnakého dôvodu sa k nemu pridal aj člen senátu Peter Štift. Na tlačovej besede v apríli tohto roka, teda pred atentátom, ich Fico oboch nazval “výkvetom slovenskej justície”. Označil ich tiež za “dvoch politicky motivovaných sudcov Najvyššieho súdu, ktorí robili špinavú robotu.” Pokračoval tak v útokoch v súvislosti so spochybňovaním korupčných káuz bývalých nominantov Smeru.
Sudca Štift pritom v oznámení o zaujatosti uviedol aj ďalší dôvod. Sú ním priateľské vzťahy s Ficovým splnomocnencom v kauze atentátu Svetozárom Chabadom mladším. Ten má za manželku Ficovu sestru Luciu, ktorá je prokurátorka.
Štift upozornil, že sa s Chabadovcami pozná dlhé roky. Tykajú si, v minulosti sa stretávali aj mimo pracoviska a naďalej sú v kontakte.
Pre možnú zaujatosť oboch sudcov ich iný senát Najvyššieho súd z konania o Cintulovej väzbe vylúčil uznesením 9. septembra.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO