Pri zbere húb neexperimentujte, otráviť sa môžete aj z jedlých. Odborníci radia, na čo si dávať pozor

Najnebezpečnejšia je muchotrávka zelená, ktorej príznaky otravy sa objavia až 72 hodín po konzumácii. Otrava však môže nastať aj pri niektorých jedlých hubách v kombinácii s alkoholom.

Ako rozoznať jedlé huby od jedovatých?

Huby rastú po celý rok, no najlepšie obdobie na ich zber je od apríla do novembra. Aj keď existujú určité vizuálne rozdiely medzi jedlými a jedovatými hubami, ako napríklad lepkavý povrch klobúka či biele lupene, tieto znaky sú len orientačné. „Najlepšie pravidlo je nejesť huby, ktoré nepoznáte,“ radí farmaceutka Lenka Čorbová.

Zajímavost :  Limit pro platbu v hotovosti klesne. Kolik smíte v zemích EU zaplatit dnes?

Medzi najnebezpečnejšie patrí muchotrávka zelená, ktorá spôsobuje smrteľnú otravu s nástupom príznakov až po troch dňoch od jej konzumácie. Otrava touto hubou môže viesť k zlyhaniu pečene. „Prvá pomoc pri otrave je podanie aktívneho uhlia vo forme suspenzie a následné rýchle vyhľadanie lekárskej pomoci,“ dodáva.

Anketa

Považujete huby za bezpečné na konzumáciu?

Celkovo hlasov: 0

Otrava aj z jedlých húb

Otrava však nemusí pochádzať len z jedovatých húb. Konzumácia jedlých húb, napríklad hnojníka atramentového spolu s alkoholom, môže viesť k vážnym problémom. Rovnako nebezpečné je nesprávne skladovanie alebo nedostatočná tepelná úprava húb.

Zajímavost :  I černošské dívky mají otce. Heinz se omluvil za reklamu na omáčku

Odborníci upozorňujú na dôležitosť zberu len známych druhov. Huby treba čo najskôr spracovať a vyhnúť sa ich spareniu v košíku. Každý hubár by mal preto zbierať len huby, ktoré pozná a neexperimentovať tak so svojím zdravím alebo zdravím svojich blízkych.

Pozrite si archívnu reportáž z 5. októbra 2024 o tom, ako medveď zaútočil na hubára.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO