Pristátie „na bruchu“ sa dá zvládnuť bezpečne. Prečo došlo k havárii lietadla v Južnej Kórei?

29. dec 2024 o 18:18  I 

Tragická nehoda si vyžiadala 179 obetí.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

SOUL, BRATISLAVA. Lietadlo Boeing 737-800 spoločnosti Jeju Air sa v nedeľu ráno pokúšalo pristáť na juhokórejskom letisku Muan, no muselo vyčkávať, pretože riadiaci letovej prevádzky ho varoval pred možnosťou stretu s vtákmi.

O dve minúty neskôr pilot lietadla vyslal signál Mayday a núdzovo pristál.

Takto v nedeľu opisovala BBC posledné fázy letu 7C2216, ktorý sa skončil tragicky – zo 181 ľudí na palube najmenej 179 zahynulo.

Na sociálnych sieťach sa šíria zábery lietadla, ktoré na dráhu letiska Muan nakoniec pristálo so zasunutým podvozkom.

Kĺzalo sa po bruchu a na 2 800 metrovej pristávacej dráhe nedokázalo zastaviť. Zo smeru nevybočilo, no pokračovalo v predĺženej ose dráhy až do betónovej konštrukcie, o ktorú sa roztrieštilo a zachvátil ho požiar.

Presné príčiny nehody určí až vyšetrovacia správa, no jej zverejnenie je pravdepodobne otázkou mesiacov. Z informácií, ktoré doposiaľ zverejnili médiá a účty na sociálnych sieťach sa pokúsime zrekonštruovať, čo predchádzalo tragickej nehode a čo ju mohlo spôsobiť.

Bez klapiek, bez bŕzd

Jedno z videí, ktoré neznámy svedok zachytil ešte pred dosadnutím boeingu na zem, zachytáva lietadlo, ako mu z pravého motora v zlomku sekundy vyšľahne plameň a oblak dymu.

Stáva sa to, keď sa do lopatiek prúdového motora dostane cudzí predmet, ktorý ich poškodí – napríklad vták.

Samotné nasatie vtáka by však nemalo spôsobiť zrútenie lietadla. Boeing 737 je dvojmotorové prúdové lietadlo a podobne ako ktorýkoľvek iný dvojmotorový typ, je schopné nielen letieť ale aj stúpať s jediným funkčným motorom.

Lietadlo tak dokáže zvládnuť aj situáciu, keď jeden z motorov vysadí tesne po vzlete a dokáže sa bezpečne vrátiť na letisko.

Video letu 7C2216 pri pravdepodobnom strete s vtákom zverejnila na sieti X stránka Aviation Safety Network. Britské noviny Sunday Times napísali, že podľa dostupných dát lietadlo v tejto chvíli vykonávalo normálne priblíženie k letisku a malo pristáť na jeho dráhu 01 (takmer severný smer, 10 stupňov na kompase).

Podľa Sunday Times sa v momente, keď lietadlo stratilo ťah na pravom motore, stratili dáta a lietadlo vyhlásilo núdzový stav.

Posádka sa začala pripravovať na opakované priblíženie (v leteckom slovníku go around). Pristátie nakoniec vykonalo z opačnej strany, na dráhu 19 (tá istá dráha z opačného smeru).

Opakované pristátie však už bežné nebolo. Lietadlo nebolo v pristávacej konfigurácii. Malo zasunutý podvozok, ale aj vztlakové klapky – pohyblivé plochy na odtokovej (zadnej) hrane krídla, ktoré lietadlu pri vzlete alebo pristátí poskytujú dodatočný vztlak, pri cestovnom lete vo vyššej rýchlosti sa však zasúvajú.

Pristátie bez vztlakových klapiek je možné, lietadlo však nevyhnutne letí rýchlejšie, aby bez dodatočného vztlaku od klapiek neprešlo do pádu.

Fakt, že lietadlo nemalo vysunutý podvozok ani klapky vyvolal hypotézy, že v poslednej fáze letu nemalo funkčnú hydrauliku. Sunday Times však upozornili, že kým klapky sú na hydraulike závislé, podvozok sa v núdzovom prípade dá vysunúť aj mechanicky.

Na videách z tragického pristátia je viditeľné aj vysunutie reverzu – obracača ťahu na pravom motore. Obracače ťahu sa používajú na spomalenie lietadla po dosadnutí na zem.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO