Priviazali ju, nepolohovali, zomrela na sepsu z dekubitov. Inšpekcia našla v domove chyby

15. dec 2024 o 19:50 I Aktualizované o 8:35  I 

Kraj reaguje, že nejde o závažné nedostatky.

KOŠICE. Zbytočné priväzovanie a zamykanie klientov a služby bez odbornej úrovne. Aj tieto zistenia priniesla kontrola ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v Arcuse, špecializovanom zariadení pre seniorov na Skladnej ulici v Košiciach.

Inšpektori rezortu sa naň pozreli v prvej polovici roka. Poslal ich tam nespokojný syn klientky, ktorá po niekoľkomesačnom pobyte v zariadení zomrela.

Arcus patrí pod Košický samosprávny kraj. Ten reaguje, že ide o bežné nedostatky a nevyvodí z nich žiadnu zodpovednosť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Prvotné predstavy

Podnet ministerstvu poslal Košičan Martin Vlado. Predchádzala tomu jeho negatívna skúsenosť. O umiestnenie mamy Márie do Arcusu požiadal v januári 2023.

„Povedali mi, že sa čaká asi rok, lebo je pred mamou veľa čakateľov. V máji sa mi už ozvali, že môže nastúpiť,“ spomína syn Martin.

Mária nastúpila do zariadenia 5. júna. Rodina ju tam plánovala umiestniť iba dočasne, v čase ich najväčšej pracovnej vyťaženosti.

„Ja som si to tak naivne predstavoval, že sú tam odborníci, preliečia ju, rehabilitujú, spomalia progres jej choroby, a od Vianoc si ju vezmeme zasa aspoň na nejaký čas domov. Chodil som s mamou na prechádzky, ale nie som odborník na rehabilitácie, takže som nevedel, ako s ňou správne cvičiť. Mama mala 90 rokov a stredne rozvinutú Alzheimerovu chorobu s neskorým nástupom. Mala počas dňa chvíle, keď bola dezorientovaná, ale aj chvíle, keď bola v poriadku,“ opisuje.

Preventívne priviazaná

Mária nastúpila do Arcusu ako čiastočne mobilná, chodila s pomocou paličky alebo druhej osoby, prípadne používala invalidný vozík. Martin hovorí, že hneď na druhý deň po nástupe bola pripútaná ku kreslu a obmedzovaná v pohybe.

„Povedali mi, že ju priviazali pre istotu, lebo chce chodiť a mohla by spadnúť. A oni by z toho mali problém. Dali jej hneď aj sedatíva, aby mali pokoj a aby nič nechcela. Prišla tam ako chodiaca, no od umiestnenia v Arcuse bola kvôli liekom len ležiaca.“

Martin bol prekvapený, keď na druhý deň po umiestnení mamy našiel jej lieky z rána ešte o štvrtej popoludní na nočnom stolíku.

„Vedel som, že sú ranné, lebo predtým som jej ich podával doma. V zariadení ich vraj odmietla. Personál v špecializovanom zariadení nenájde spôsob, ako jej lieky podať a nechá to tak? Dal som jej ich ja po štvrtej popoludní. Pritom večeru a večerné lieky už dostávala pred piatou. Večerné lieky by podľa predpisu mala užívať až okolo ôsmej.“

Na svojej webovej stránke Arcus uvádza, že poskytuje sociálnu službu najmä osobám, ktoré majú Parkinsonovu chorobu, Alzheimerovu chorobu, sklerózu multiplex, schizofréniu, demenciu rôzneho typu či hluchoslepotu.

Súvisiaci článok V košickom domove Arcus zomrelo 40 klientov. Polícia trestné oznámenie odmietla Čítajte 

Lieky v kúte na dlážke

Martina prekvapila aj liekovka s liekmi, teda nádobka s vytriedenými liekmi, na nočnom stolíku. „Veď ju zamestnanci nesmú pustiť z ruky. Pacienti sa mohli predávkovať, je to veľmi nezodpovedné a absurdné.“

Aj 19. júna popoludní našiel ranné lieky svojej mamy na dlážke v kúte izby.

„S niektorými ošetrovateľmi sa dalo dobre komunikovať, boli to ľudia na svojom mieste. Ale zažil som aj arogantné správanie, aj to, že na mňa kričala sestra, že mama odmieta brať lieky,“ hovorí.

Práca

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO