Problémy hlásia mestá aj banky. Nefunkčný kataster ochromí Slovensko (otázky a odpovede)

9. jan 2025 o 15:01  I 

S pribúdajúcim časom sa bude situácia zhoršovať.

Už tretí deň je paralyzovaný kataster nehnuteľností. Kým krátkodobý výpadok nemusí priniesť žiadne výrazné obmedzenia, dlhodobý môže znamenať vážne problémy.

A nemusí to zostať len pri tom, že obyvatelia krajiny dlho čakajú na prístup k informačnému systému.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko dnes rieši jeden z najväčších hackerských útokov v histórii, ktorý ochromil informačné systémy Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Jeho dosahy a veľkosť nie sú verejne známe a môžeme o nich len polemizovať. Aj preto, že štátne orgány aj samotný úrad mlčia.

1. Akú úlohu plní kataster nehnuteľností a aké údaje poskytuje?

V informačnom systéme katastra sa zaznamenáva vlastníctvo a práva k jednotlivým nehnuteľnostiam. Slúži nielen na ochranu majetkových práv, využíva sa aj na daňové a poplatkové účely, na oceňovanie nehnuteľností, ale aj ochranu krajiny.

Laicky povedané, to, že vlastníte vašu nehnuteľnosť, je zapísané práve v katastri. Štát takto garantuje, že váš majetok je váš a je takýmto spôsobom chránený.

2. Prečo kataster nehnuteľností nie je funkčný?

K výpadku online služieb ESKN a CICA, ktoré prevádzkuje Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR, malo dôjsť v priebehu predĺženého víkendu. Ministerstvo vnútra, do ktorého rezortu patria katastrálne odbory okresných úradov, spočiatku tvrdilo, že ide len o menší výpadok.

„Vzhľadom na nevyhnutné úpravy informačných systémov v správe Úradu geodézie, kartografie a katastra SR katastrálne odbory okresných úradov v utorok 7. januára 2025 nebudú poskytovať služby a aj v nasledujúcich dňoch budú poskytovať služby len v obmedzenom režime,“ uviedol hovorca ministerstva Matej Neumann.

Portál Finsider však 6. januára zverejnil informácie o tom, že systémy ÚGKK sa stali cieľom kybernetického útoku. Jeden zo zamestnancov úradu prezradil, že vedenie im zakázalo zapínať počítače a informovalo ich o útoku.

V stredu ho potvrdilo aj ministerstvo vnútra: „Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia.“

3. Čo je cieľom kybernetických útočníkov?

Podľa všetkého ide o takzvaný ransomvérový útok, pri ktorom útočníci získajú prístup do informačných systémov a databáz organizácie, ktoré následne zablokujú alebo zašifrujú a za opätovné uvoľnenie pýtajú výkupné. Niektorí útočníci skopírujú databázy a ich majiteľov vydierajú tým, že ich zverejnia.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v roku 2021, keď zaznamenal sériu kybernetických útokov a vydal odporúčania, v ktorých štátnym organizáciám i firmám okrem iného zdôrazňoval nutnosť zálohovania dôležitých informácií.

„Je nutné skontrolovať zálohovacie systémy a ich funkčnosť. Zálohované údaje musia byť fyzicky oddelené od zálohovanej infraštruktúry,“ uviedol úrad s tým, že ransomvér sa môže šíriť v internej počítačovej sieti, aktívne vyhľadávať zálohy a znehodnocovať ich šifrovaním.

4. V akej situácii je slovenský kataster a hrozia majiteľom nehnuteľností škody?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO