Procházka pre ta3: Vystúpenie Slovenska z EÚ by bolo extrémne zložité. Desí ma však to, že sa o tom vôbec začíname rozprávať
Odchod z EÚ by bol extrémne zložitý a zdĺhavý
Podľa Procházku by prípadné vystúpenie Slovenska z EÚ nebolo jednoduchým procesom, ale naopak, išlo by o veľmi komplikovaný a dlhodobý postup.
„Bolo by to extrémne zložité a zdĺhavé. A z pohľadu pravidiel zakotvených v primárnom práve Únie ešte zložitejšie, než z pohľadu domácich pravidiel,“ vysvetlil odborník.
Situáciu ešte viac komplikuje fakt, že Slovensko je súčasťou nielen samotnej Európskej únie, ale aj jej kľúčových štruktúr, ako sú eurozóna a schengenský priestor. To by podľa Procházku znamenalo ešte väčšie výzvy pri akomkoľvek pokuse o odchod.
Referendum nie je podmienkou vystúpenia
Procházka zároveň upozornil na fakt, že referendum o vstupe Slovenska do EÚ v roku 2003 nebolo obligátorné, teda nevyhnutné, ale fakultatívne.
„Z čisto právneho pohľadu referendum jednoducho nie je nevyhnutnou podmienkou prípadného vystúpenia SR z EÚ,“ konštatoval. Tento aspekt by mohol ovplyvniť prípadné ústavné a legislatívne procesy v budúcnosti.
Čítajte viac
Gašpar pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO. Strana Hlas to odmieta, reagoval aj prezident
Slovexit je nereálny, ale diskusia o ňom desí
Na otázku, či si vie predstaviť, že by koalícia reálne riešila vystúpenie Slovenska z EÚ, odpovedal Procházka jednoznačne: „Neviem si to predstaviť a ani to nepredpokladám, ale desí ma už to, že sa o tom vôbec začíname takto rozprávať a že z toho, čo bolo doteraz skutočným tabu, sa môže vôbec stať spravodajská téma.“
Aj keď aktuálna vláda neuvádza odchod z EÚ ako svoju prioritu, Gašparove výroky otvorili diskusiu o téme, ktorá bola doteraz považovaná za nemysliteľnú.
Procházka v závere rozhovoru varoval pred tým, aby sa myšlienky o odchode SR z EÚ a NATO nestali legitímnou súčasťou verejnej debaty, ktorá by mohla ovplyvniť stabilitu krajiny.
Celý rozhovor s Radoslavom Procházkom si môžete pozrieť aj tu:
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO