Protesty nezakážu. Situácia je podľa Fica i Pellegriniho vážna, ale o podrobnostiach nehovoria
23. jan 2025 o 10:12 I Aktualizované o 12:50
Na Úrade vlády rokovala Bezpečnostná rada.
Premiér Robert Fico číta uznesenie Bezpečnostnej rady. Autor: TASR
BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini nateraz vylúčil vyhlásenie výnimočného stavu v súvislosti s bezpečnostnou situáciou. Uviedol to po rokovaní Bezpečnostnej rady na Úrade vlády.
Pellegrini povedal, že nikdy nebude spochybňovať právo občanov na protest alebo štrajk, musia byť však v rámci zákona. Vyzval ľudí, aby boli zhromaždenia pokojné, aby neohrozovali majetok a bezpečnosť.
To, že vláda nebude nijakým spôsobom zasahovať do práva na zhromažďovanie, potvrdil aj premiér Robert Fico (Smer).
Pellegrini: Informácie SIS nie sú len z Googlu
Rokovanie Bezpečnostnej rady zvolal premiér na základe informácií zo správy SIS, ktorú v utorok odprezentoval v parlamente.
Slovenská informačná služba tvrdí, že má závažné informácie o „dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia Slovenska“.
„Na základe informácií, ktoré boli obsahom dôvernej správy, som včera navštívil SIS,“ povedal na úvod prezident. „Preto som zvolal Bezpečnostnú radu,“ povedal.
Fico a SIS spravili kauzu z mailu mimovládok o protestoch, akých Smer organizoval desiatky Čítajte
„Nezvyknem konať panicky. Bolo ale nevyhnutné, aby sme sa tu dnes stretli.(…) Nikdy nebudem spochybňovať právo občana vyjadriť nespokojnosť aj zhromaždením,“ pokračoval Pellegrini.
„Každý jeden protest musí byť v súlade so zákonom. Žiaľ, na základe informácií už nemôžem povedať, že niektoré akcie, ktoré sa chystajú, majú črty už len spontánneho javu,“ povedal prezident.
Pellegrini vyhlásil, že obyvatelia Slovenska môžu byť zneužití, že je v pozadí štruktúra a hovoril aj o „finančných tokoch“. „Je tu snaha zaútočiť na ústavné zriadenie,“ hovorí prezident.
Prezident pokračoval, že žiadna krajina nemôže tolerovať zistenia, ak sa niekto pokúša meniť pomery inak ako voľbami. Pellegrini hovoril o „nátlaku,“ ktorým sa má niekto pokúšať meniť pomery v krajine.
Situácia na Slovensku je podľa neho vážna. „Existuje scenár a plán,“ povedal prezident bez podrobností s tým, že informácie SIS „nie sú len z Googlu“.
Vláda má prijať preventívne opatrenia, aby bol garantovaný chod štátu. „Naďalej budem podporovať právo ľudí na pokojné zhromažďovanie. Nikto nejde ľudí zatvárať,“ dodal prezident. Ľudia, ktorí majú byť hrozbou, sú podľa jeho slov prepojení personálne a finančne.
Prezident v sídle SIS a podozrenia zo zneužívania služby. Gašpar junior napodobňuje Lexu Čítajte
Opatrenia má navrhnúť ministerstvo vnútra
Premiér Robert Fico sa po rokovaní Bezpečnostnej rady vrátil k interpretácii, že vyšetrovania nominantov Smeru boli účelové.
„Chcem sa obrátiť na voličov, ktorí majú iný názor ako voliči vládnej koalície. Nebudeme robiť žiadne kroky v súvislosti s právom na zhromažďovanie,“ potvrdil Pellegriniho slová.
Premiér opäť tvrdil, že na Slovensku prebieha pokus zorganizovať štátny prevrat. „Vidíme štruktúru, ktorá sa pokúša útočiť na ústavné zriadenie a chce vyvolať stret s bezpečnostnými zložkami,“ povedal Fico.
Na zasadnutí Bezpečnostnej rady podľa jeho slov hovorili o finančných prepojeniach, o fotografiách, ale aj o zhromaždeniach „Mier na Ukrajine.“ Premiér tvrdí, že táto štruktúra je napojená na slovenskú opozíciu.
Podľa slov premiéra je teraz na rade ministerstvo vnútra, aby navrhlo opatrenia.
Tlačový brífing po zasadnutí Bezpečnostnej rady. Autor: SME / Dávid Zimmermann
Gašpar obvinil zo spoluúčasti aj médiá
Tibor Gašpar zo Smeru po zasadnutí Bezpečnostnej rady vyhlásil, že Slovensko nikdy nečelilo takej hrozbe ako dnes. Hovoril všeobecne o cudzincoch, ktorým „pomáhajú aj slovenskí občania“.
Tvrdí tiež, že „operácií,“ ktoré majú viesť k štátnemu prevratu, sa zúčastňujú aj „niektoré médiá“.
Organizátorom verejných zhromaždení odkázal, že všetci majú právo na verejné zhromaždenia, ale musia byť nenásilné.
Na otázku, prečo koaliční politici odmietajú povedať bližšie podrobnosti, ak rozprávajú o vážnej hrozbe, poverený predseda parlamentu Peter Žiga odpovedal, že len dodržiavajú zákon. Politici pritom svojimi vyjadreniami dali najavo údajným sprisahancom, že ich štát monitoruje.
Podpredseda parlamentu Andrej Danko navrhol, aby sa štát zaoberal ochranou štátneho zriadenia a priamo spomenul návrh zákona od SNS, ktorý sa týka mimovládnych organizácií.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO