Proturecké jednotky útočí na Kurdy v Sýrii. Ty prý požádal o pomoc Asad
Proturecké oddíly vystupující pod názvem Syrská národní armáda zaútočily na severu Sýrie na kurdské milice YPG. Píší to turecká média s odkazem na bezpečnostní zdroje. Podle nich představitelé vlády prezidenta Bašára Asada požádaly kurdské milice o pomoc v bojích s islamistickými povstalci, kteří zahájili tento týden ofenzivu v severních provinciích Halab a Idlib.
Turecké zdroje tvrdí, že syrské provládní síly, které jsou v posledních dnech pod silným tlakem povstalců vedených islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), se na Kurdy obrátily pro pomoc. „Syrský režim začal skupinám YPG/PKK předávat území na východě Eufratu,“ tvrdí tyto zdroje, které cituje státní agentura Anadolu a další média.
Syrská národní armáda podle médií zaútočila na YPG, aby znemožnila vytvoření koridoru mezi územími ovládanými Kurdy a jejich sympatizanty. Mělo se jednat o spojení mezi městem Tall Rifaat v provincii Halab a severovýchodní Sýrií. Další podrobnosti média nesdělila.
Turecko a jím podporované vojenské oddíly na severu Sýrie útočí na kurdskén síly dlouhodobě. Tvrdí, že milice YPG jsou odnoží Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. V roce 2019 proti nim zahájila turecká armáda ofenzivu.
Kurdské jednotky sehrály zásadní roli v porážce teroristické organizace Islámský stát a kvůli tomu mimo jiné dostávaly vojenskou podporu od USA a západních zemí. Dnes se především snaží chránit oblasti pod kurdskou samosprávou.
Írán mluví o spiknutí USA a Izraele
Írán vyjádřil v současné situaci podporu syrskému režimu. „Syrská armáda tyto teroristické skupiny opět porazí, stejně jako to udělala v minulosti,“ uvedl podle oficiální agentury Irna íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před svým odletem do Damašku. Arakčí označil překvapivou ofenzivu povstalců za spiknutí Spojených států a Izraele.
Teherán byl během občanské války v Sýrii věrným spojencem syrského prezidenta Bašára Asada. Írán tvrdí, že v Sýrii nemá bojové jednotky, ale pouze důstojníky, kteří zde poskytují vojenské poradenství a výcvik.
Washington obvinění Íránu ze zapojení do nových bojů odmítá. „Spojené státy nemají nic společného s touto ofenzivou, kterou vede Haját Tahrír aš-Šám (HTS), klasifikovaný jako teroristická organizace,“ uvedl v noci na dnešek mluvčí rady Bílého domu pro národní bezpečnost. USA mají v Sýrii několik stovek vojáků, kteří jsou převážně na severovýchodě země.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken podle informací agentury Reuters o vývoji v zemi mluvil se svým tureckým protějškem Hakanem Fidanem. Turecko v Sýrii podporuje protivládní síly a Fidan podle Reuters Blinkenovi sdělil, že Ankara nedovolí „teroristické činy proti sobě a syrským civilistům“.
V Sýrii padl íránský generál
Koalice povstaleckých skupin s převahou islamistů ve středu zahájila ofenzivu na severozápadě Sýrie, během které obsadila většinu Halabu, jeho mezinárodní letiště a desítky okolních měst. Útoky si vyžádaly několik stovek mrtvých. Druhé největší syrské město není pod kontrolou vlády prezidenta Bašára Asada poprvé po téměř deseti letech, uvedla exilová Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která vleklou občanskou válku monitoruje.
Syrská armáda potvrdila, že povstalci ovládli velké části Halabu, kde žijí přibližně dva miliony obyvatel, a uvedla, že desítky členů syrských ozbrojených sil byly zabity.
Íránská agentura již dříve informovala, že ve čtvrtek byl v Sýrii během bojů přišel o život generál íránských Islámských revolučních gard. Íránské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že jeho konzulát v Halabu byl napaden, ale že jeho zaměstnanci jsou v bezpečí.