Psychedelika jsou lékem budoucnosti, fungují na deprese i úzkosti, říká psychiatr Vít Knop 

Psychedelika zažívají velký návrat do medicíny. Zapomeňte však na bouřlivé parties, batiky, hippies či Timothyho Learyho. Tyhle látky se dnes používají legálně a pod dohledem psychoterapeuta se speciálním výcvikem.

Jedním z několika desítek českých takto vyškolených lékařů je i psychiatr a psychoterapeut Vít Knop, který působí na soukromé klinice Psyon. Tato metoda se na klinice používá už čtyři roky především na léčbu úzkostných poruch a depresí. 

“Zatím jsme na klinice podali asi 1100 dávek látky ketamin, která se při léčbě používá. Terapii využilo asi 700 pacientů, u některých šlo o jednorázovou zkušenost, jiní přišli opakovaně,” popsal Knop v pořadu FLOW balance.

Žádné LSD, ale ketamin 

Ketamin je látka, která je ve zdravotnictví běžně využívaná jako bezpečné anestetikum, během psychedelické terapie se používá nižší “subanestetická” dávka, která pacienta uvede do stavu změněného vědomí. LSD se naopak při léčbě nevyužívá vůbec. Jeho nevýhodou je mimo jiné i fakt, že na člověka působí příliš dlouho. 

Terapie ketaminem probíhá vždy pod dohledem vyškoleného psychoterapeuta a předchází jí důkladná příprava i zdravotní prohlídka. Léčba depresí kombinuje terapii ketaminem a psychoterapii. 

Prožít vše znovu: pacienti se vrací do minulosti, často až do dětství 

“Lidé se pod vlivem psychedelik vrací do minulosti a prožívají některé situace znovu, třeba důležité vztahy a interakce, které je ovlivnily. „Často se pacienti vrací do dětství, kde řeší třeba vztahy s rodiči,” uvedl Knop. V pokročilém stavu pak mohou lidé zažít i metafyzické prožitky: dezintegraci ega, pocit propojení s vesmírem, smrt a následné znovuzrození. Látka se úspěšně používá i při léčbě smrtelně nemocných lidí, kteří se tak zbavují strachu ze smrti. 

Výhodou psychedelik je podle Knopa fakt, že jejich efekt je téměř okamžitý. U mnoha pacientů zabírá už po první dávce. Lidé nemocní například depresí pak nejsou odkázaní na dlouhodobé užívání antidepresiv. Ambulatní léčba ketaminovou terapií zatím probíhá kromě Prahy také v Brně, zájem je o ní podle Knopa však velký a v budoucni ji čeká rozšíření. I terapeuti, kteří terapií ketaminem provázejí, musí ketamin sami na sobě vyzkoušet v rámci výcviku. 

Jak léčba ketaminem přesně probíhá? Jsou psychedelika vhodná i jako nástroj sebepoznání? Hrozí při terapii i takzvaný bad trip? Téma jsme probrali v tomto rozhovoru s psychiatrem Vítem Knopem.

Zdroj Zde