Ranný brífing: Fico pomáha Šimečkovi, 13. dôchodky iba pol roka po schválení zmenia

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Premiér Robert Fico vo veľkom pomáha k popularite predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Ešte v lete lídra PS 13 percent ľudí nepoznalo, teraz mu už časť z nich dôveruje. V očiach verejnosti tak Ficovi stratégia démonizovať rodinu svojho hlavného politického súpera neuspela.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

V praxi môže dostať 13. dôchodok ktokoľvek, aj cudzinec, ktorý na Slovensku pracoval len rok. Ministerstvo práce už má pripravený návrh, podľa ktorého by sa mala výška 13. dôchodku odvodzovať od toho, koľko rokov človek na Slovensku odpracoval.

Načítavam… Fico pomáha Šimečkovi, 13. dôchodky iba pol roka po schválení zmenia

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Útoky premiérovi nevyšli. Ficova dôveryhodnosť prudko klesla, predbehol ho aj Šimečka

Celé týždne útočil Robert Fico na rodinu Michala Šimečku aj príbehom o tom, že jeho mama či partnerka profitujú zo štátnych peňazí. Šimečka podľa Fica zneužíval postavenie opozičného lídra a zvolával v lete protivládne demonštrácie len preto, aby jeho rodina neprišla o granty.

Diskreditačná kampaň proti Šimečkovi zašla až tak ďaleko, že koaliční poslanci nakoniec lídra progresívcov odvolali z funkcie podpredsedu parlamentu. V tajnom hlasovaní prešiel návrh na jeho odvolanie len o jeden hlas.

V očiach verejnosti však Ficovi stratégia démonizovať rodinu svojho hlavného politického súpera neuspela. Najnovší prieskum agentúry AKO pre televíziu Joj 24 ukazuje, že Ficove útoky Šimečkovi, naopak, skôr pomohli . Kým pred letom bol až piatym najdôveryhodnejším politikom, v októbrovom prieskume sa už posunul na druhé miesto za prezidenta Petra Pellegriniho.

Dôveryhodnosť politických lídrov sa nemeria tak často ako stranícke preferencie. AKO spravila od volieb len dva takéto prieskumy. No vidno z nich veľké posuny. Šimečkova dôveryhodnosť narástla o štyri percentuálne body, jeho nedôveryhodnosť sa nezmenila. Prieskum ukazuje aj dramatický pokles dôvery k predsedovi Smeru. Za štyri mesiace mu klesla až o 12 percentuálnych bodov.

Čudné lety a človek blízky Bödörovcom. Čo vieme o údajnej ceste Fica do Chorvátska

S informáciou, že premiér Robert Fico bol posledný októbrový víkend v Chorvátsku a zrejme tam kupuje vilu, prišla strana Demokrati v pondelok večer. Jaroslav Naď a Juraj Šeliga vysielali naživo spred bratislavského letiska, kde malo podľa nich v tom čase pristáť súkromné lietadlo s Ficom na palube.

„Asi išiel na dovolenku spolu s ďalšími ľuďmi, aby tam išiel riešiť nejaké veci,“ hovoril Šeliga. Spolu s Ficom údajne cestovali jeho priateľka Katarína Szalayová, poslanec Smeru Vladimír Stredák s manželkou a nemenovaná podnikateľka, ktorá sa v Chorvátsku zaoberá realitným biznisom.

Fico informácie ešte v ten večer poprel krátkym statusom na facebooku. „Niekto si z Vás zrejme vystrelil a vyzeráte horšie ako vo filme Blbý a blbší,“ odkázal Naďovi so Šeligom. Tí vo štvrtok zverejnili ako dôkaz dokument, ktorý je podľa nich oficiálnym zoznamom pasažierov.

SME zhrnulo základné fakty, ktoré sú o kauze doteraz známe.

V krátkosti z domova:

  • Fico reagoval na Bakera: Premiér Robert Fico počas návštevy Číny reagoval na vyhlásenia britského veľvyslanca na Slovensku Nigela Bakera, ktorý Fica kritizoval za jeho vystúpenie v ruskej televízii a povedal, že Ficovo vyhlásenie, že Západ nemá záujem o mier na Ukrajine, je nepravdivé. Fico veľvyslanca požiadal, aby sa zdržal vyjadrení, ktoré zasahujú do suverénnej vládnej politiky Slovenska.
  • Šutaj Eštok šéfom parlamentu: Prvou voľbou koaličnej strany Hlas na obsadenie postu predsedu parlamentu je Richard Raši, minister práce Erik Tomáš však pripúšťa, že sa diskutuje aj o nominácii šéfa strany a súčasného ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Zároveň pripomenul, že zvolenie šéfa parlamentu z radov Hlasu už podporuje aj premiér Robert Fico.
  • Kultúrne memorandum s Čínou: Ministerka kultúry Martina Šimkovičová podpísala v Pekingu memorandum o spolupráci s Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu Čínskej ľudovej republiky na obdobie rokov 2025 – 2029. Jeho cieľom je posilniť a rozšíriť kultúrnu spoluprácu medzi oboma krajinami.
Zajímavost :  Irán môže vyrobiť jadrovú bombu, ak dôjde k eskalácii, tvrdia analytici

Moskva chce Trumpa, Teherán Harrisovú. Ako diktatúry zasahujú do amerických volieb

Dezinformačné kampane z Ruska, Číny a Iránu sa pretavili v pretrvávajúcu hrozbu, píšu pred americkými prezidentskými voľbami noviny New York Times. Režimy v týchto štátoch nielen opäť cielia na americké publikum, ale zlepšili svoje metódy. Používajú viaceré sociálne siete a spôsoby šírenia obsahu na internete, ktorý už dokážu cieliť nielen na názorové skupiny, ale aj na konkrétne lokality až do úrovne okresov.

„Rusko chce podporiť exprezidenta Donalda Trumpa, kým Irán uprednostňuje jeho oponentku, viceprezidentku Kamalu Harrisovú. Čína, zdá sa, nemá konkrétnu preferenciu,“ uvádza denník.

Aktuálna bezpečnostná správa spoločnosti Microsoft však spomína, že čínske vplyvové operácie sa sústreďujú aj na kandidátov mimo prezidentských volieb, napríklad do Kongresu.

„Celkový účel týchto kampaní sa nezmenil,“ píšu NYT. „Ide o zasievanie rozporov a chaosu, ktoré majú v očiach medzinárodného publika zdiskreditovať americkú demokraciu. Kampane sa vyvinuli, prispôsobili sa meniacemu sa prostrediu v médiách a novým nástrojom na presviedčanie publika,“ zhodnotil denník aktuálny stav.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Zmluva na neurčitý čas: Ruskí vojaci, ktorí sa prihlásili na vojnu cez ruské ministerstvo obrany, v skutočnosti podpísali zmluvy na neurčitý čas. A dokonca aj bojovníci, ktorí utrpeli vážne zranenia a len o vlások unikli smrti, sú bežne nútení vrátiť sa späť na front. Nezávislý denník Bereg zverejnil príbehy niekoľkých z nich.
  • Masívna ruská ofenzíva: Ukrajinská armáda aktuálne čelí jednej z najväčších ruských ofenzív od začiatku vojny, uviedol veliteľ ukrajinských síl Oleksandr Syrskyj. Boje si podľa generála Syrského vyžadujú ustavičné obnovovanie zdrojov ukrajinských jednotiek.
  • Ruský postup v Donecku: Rusko tvrdí, že jeho jednotky sa zmocnili dediny Vyšneve na východe Doneckej oblasti. Obec je súčasťou aglomerácie mesta Selydove, ktoré už je v ruských rukách. Podľa vojenských analytikov z projektu DeepState ruské sily tiež obsadili obce Kurachivka a Šachtarske v Doneckej oblasti. Rovnako postúpili pri Maksymilianivke, Verbovom, Novoselydivke, Vovčenke a Maksymivke.
  • Bilancia Kurskej kampane: Počas ukrajinskej operácie v ruskej Kurskej oblasti stratili Rusi takmer 8-tisíc vojakov, čo je zhruba 15 práporov. Uviedlo to ukrajinské veliteľstvo vzdušných útočných síl. Výrazné úspechy Kyjev dosiahol aj pri ničení ruskej techniky a zbraní.

Zo zahraničných webov:



Minister Tomáš ide už druhýkrát opravovať 13. dôchodky. Aké zmeny chystá?

Na zavedenie 13. dôchodkov je vládna koalícia veľmi hrdá a opakovane ich prezentuje ako jeden zo svojich úspechov. No len pol roka po ich schválení aj sám minister práce Erik Tomáš priznáva, že systém nie je dokonalý. A chystá už jeho druhú zmenu.

V súčasnosti 13. dôchodok dostávajú všetci penzisti v rovnakej výške. Na tento rok je to pre starobné penzie 606 eur. V praxi tak môže dostať dávky ktokoľvek, aj cudzinec, ktorý na Slovensku pracoval len rok.

„Predstavme si Srba, ktorý na Slovensku pred desiatimi rokmi odrobil jeden rok. Je už na dôchodku a poberá dôchodok aj zo Slovenska, napríklad 20 eur. Aj on dostane plný 13. dôchodok, teda 606 eur,“ povedal v rozhovore pre Nový čas bývalý minister práce Jozef Mihál.

Zajímavost :  Elektromobily čínského gigantu narážejí na odpor Němců. BYD mají spasit další dealeři

Takéto nastavenie je podľa analytika Iness Radovana Ďuranu ukážkou toho, ako nekoncepčne sa u nás upravujú zásadné opatrenia. Nepomer si uvedomuje aj samotné ministerstvo práce. Plánuje preto zmenu a má už pripravený návrh, ktorý predloží ešte na tejto schôdzi parlamentu v rámci otvorenej novely zákona o sociálnom poistení.

  • Znak nekoncepčnosti: V situácii verejných financií s najhoršou perspektívou udržateľnosti všade, až kam siahajú dáta Eurostatu, je necelá miliarda v roku 2024 a plná miliarda v ďalšom (a ďalšom, a ďalšom) v lepšom prípade fiškálny romantizmus. A pravdepodobnejšie fiškálny nihilizmus „po nás potopa“, píše Peter Schutz.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Prudké zdražovanie bytov: Obdobie, keď sme o bratislavskom realitnom trhu hovorili ako o stagnujúcom, je za nami. Aspoň nateraz. Najnovšie čísla analytickej spoločnosti Bencont Investments ukazujú, že na trhu v hlavnom meste došlo k najvýraznejšiemu nárastu cien starších bytov za posledné dva roky.
  • Dlhá a ťažká cesta k Shazamu: Chris Barton postavil svoj biznis na nápade, ktorý sám označil za šialený. Chcel ľuďom pomôcť identifikovať hudobné skladby, ktoré začuli v rádiu. Bolo to na konci 90. rokov a žiadna takáto technológia vtedy neexistovala. V rozhovore pre SME vysvetľuje dlhú cestu k úspešnej aplikácii s názvom Shazam.
  • Nezáujem o elektromobily: Automobilka Hyundai v českej obci Nošovice neďaleko Ostravy v piatok prerušila výrobu. Dôvodom je nezáujem o elektromobily. Denne závod vyrobí 1 400 vozidiel. Pásová výroba by sa mala opäť rozbehnúť dnes. Zákazníkov od nákupu elektromobilov stále odrádza ich vysoká cena a taktiež značné finančné náklady pri opravách.

Slovenský horolezec zomrel v Himalájach. Čo prešlo mne, sa jemu stalo osudným, píše Čech

V Himalájach zahynul jeden z najlepších slovenských horolezcov Ondrej Húserka. Jeho úmrtie potvrdil český horolezec Marek Holeček, ktorý sa ho pokúšal zachrániť a do posledných chvíľ bol pri ňom.

Dvojici sa podarilo vyliezť veľmi náročný prvovýstup východnou stenou sedemtisícovky Lantang Lirung (7 234 m n. m.). V stredu 31. októbra po piatich dňoch lezenia vystúpili na vrchol. O deň neskôr Húserka pri zostupe zahynul, utrpel zlomeninu chrbtice.

Holeček opísal Húserkov pád aj márny pokus o jeho záchranu. Pri zlaňovaní v serakoch sa pod Húserkom zrejme odrhol kus ľadu a on spadol do labyrintu trhlín.

„Čo mne bez problémov prešlo, sa jemu stalo osudným. Ľadovcové hodiny praskli a on sa zrútil do ľadovej priepasti. Najprv po ôsmich metroch narazil na šikmú plochu a potom pokračoval labyrintom do útrob ľadovca. Nasledoval som ho a zostal som s ním štyri hodiny, kým jeho hviezda zhasla,“ napísal Holeček.


Za 80 dní prešiel peši 2000 kilometrov po hraniciach Slovenska. Chce ísť príkladom, že sa dá skoncovať so závislosťou

Dvakrát prešiel najdlhšiu turistickú trasu u nás, takmer 2000 kilometrov po hraniciach Slovenska. Tretíkrát sa chystá prejsť po hraniciach Československa. Veľa ľudí sa ho vraj pýta, či mu nešibe. Slavomír Duchovič však na ceste Via Slovakia, ktorou kráčal takmer tri mesiace, našiel sám seba.

O hrdosť, radosť a sebalásku ho pripravili drogy. Duchovič abstinuje už 17 rokov. „Najnebezpečnejšie na drogách je, že vás pripravia o sebaúctu a osobnosť. Nielen, že sa nespoznávate vy, no nepozná vás ani rodina či priatelia,“ hovorí.

Chce byť príkladom, že so závislosťami možno skoncovať. „Ticho zabíja závislého aj rodinu. Preto som sa rozhodol urobiť film. Šiel som donaha a bez hanby som hovoril o svojich skúsenostiach,“ pokračuje.

Kým neprešiel cestu Via Slovakia, pozeral sa Duchovič na Slovákov ako na závistlivých neprajníkov. „Dosvedčujú to hlavne na internete, kde anonymita dovoľuje takmer všetko. No prišiel som na to, že sme národ slušných, pohostinných a skvelých ľudí,“ konštatuje.

Zajímavost :  Finanční trhy reagují na první výsledky voleb v USA: dolar výrazně...

O jeho ceste nakrútil Víťazoslav Chrappa dokument, ktorý mieri do kín.

V krátkosti z kultúry:

  • Luc z Emily v Paríži: Bruno Gouery ešte donedávna patril k zástupu priemerne úspešných hercov, teraz ho v Paríži každú chvíľu zastaví nejaký turista a chce si s ním urobiť selfie. Ochotne mu vyhovie, pretože aj v civilnom živote je taký ako seriálový Luc z Emily v Paríži: snaží sa cudzincov presvedčiť, že Francúzi nie sú neslušní.
  • Nie všetky zranenia sú viditeľné: Väčšinu z toho, čo fotografka Lee Millerová počas vojny zaznamenala, zostalo na dlhé roky skryté. Verejnosť nevedela, čoho bola svedkom, a nevedela ani to, ako ju to poznamenalo a definovalo jej vzťah so synom. Prečo si mi o tom nikdy nepovedala? pýta sa Antony v novom filme, ktorý o nej vznikol s Kate Winsletovou v hlavnej úlohe a má prostý názov Lee.
  • Poznali sériového vraha: Bol marec 2007 a v amerických kinách mal premiéru film Zodiac. Režisér David Fincher v ňom vyrozprával prípad sériového vraha, ktorý už takmer štyridsať rokov mátal okolie San Francisca. Výsledok bol taký sugestívny, že súrodencom Seawaterovcom z neho vyšlo jedno jediné. Už nepochybovali, že Zodiaca poznajú osobne.

Rozhovory ZKH

O čo ide lekárom? Bude stačiť, ak im vláda zvýši len platy? Kedy budú rokovať s ministrom zdravotníctva? A čo hovoria lekári na to, že zdravotníctvo nie je premiérska téma? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Petrom Visolajským, predsedom Lekárskeho odborového združenia.

Podcasty SME

  • Dobré ráno sobota: Robert Fico je viac zahraničný agent, než slovenský premiér
  • TECH_FM: Objavili nový druh, ktorý dokáže obrátiť starnutie
  • Klik: Apple predstavil nové počítače, prekvapil nový redizajn Mac mini
  • Vertigo: Donald Trump vs. Zuzana Čaputová. Začína sa boj o filmových divákov
  • Dejiny: Vojnový exil v Londýne znamenal bezpečie, ale aj každodenný boj o uznanie

Karikatúra

Recept dňa

Príprava brokolice nekončí brokolicovým krémom. Vyberte si z našich receptov na prípravu brokolice.

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Premiér Robert Fico s delegáciou ministrov a podnikateľov pokračuje v návšteve Číny
  • Vypočutie kandidáta na člena novej Európskej komisie Maroša Šefčoviča vo výboroch Európskeho parlamentu
  • Verejné zasadnutie o obnove konania v kauze Cervanová
  • Protest opozície v Gruzínsku proti podvodom v parlamentných voľbách

Dnes v histórii

4. novembra 1979 skupina iránskych vysokoškolských študentov prepadla veľvyslanectvo USA v Teheráne a zajala 90 rukojemníkov. Išlo o vyvrcholenie krízy medzi Spojenými štátmi a Iránom po islamskej revolúcii v Iráne v roku 1979. Rukojemníkov prepustili po 444 dňoch v iránskom zajatí. Stalo sa tak v deň inaugurácie 40. prezidenta Spojených štátov Ronalda Reagana 20. januára 1981, oficiálne jednu minútu po zložení prísahy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO