Ranný brífing: Kočner si hľadá cestu z basy, lekári bojujú o životy aj bez dohody
Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.
Mafián Marian Kočner hľadá spôsoby, ako sa dostať z väzenia. Pracuje s myšlienkou použitia novej, priaznivejšej právnej úpravy na právoplatne ukončené prípady. Pomôcť by mu mohlo rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktoré sa očakáva na budúci rok.
V Ružinove stále zachraňujú životy. Boli sme na najväčšom urgentom príjme na Slovensku, kde nedal z lekárov výpoveď nikto. Doktorov vo výpovedi však podporujú a zhodujú sa, že zdravotníctvo potrebuje zásadnú zmenu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
Kočner si cez Luxemburg prebíja cestu na slobodu. Prelom môže nastať v budúcom roku
Ešte sa nestalo, aby pre vládnu novelu trestných kódexov znižovali súdy právoplatné rozhodnutia v rôznych kauzách. V budúcnosti by to vylúčené nemalo byť, domnievajú sa obhajcovia Mariana Kočnera.
V budúcom roku očakávajú rozsudok Súdneho dvora EÚ o tom, akým spôsobom je možné používať zásadu priaznivejšej právnej úpravy v súdnych konaniach. A to aj takých, ktoré boli právoplatne ukončené.
Priaznivý rozsudok by sa podľa Kočnerovho obhajcu Michala Mandzáka „stopercentne“ dal aplikovať aj na trestné prípady. Hovoriť, či aj na Kočnerov, je však podľa neho predčasné. „Závisí to od toho, ako bude súd rozhodovať,“ povedal Mandzák.
Kočner odsúdený za falšovanie zmeniek televízie Markíza má od apríla tohto roka podané dovolanie na Najvyššom súde. Ten na názor Luxemburgu zrejme bude musieť prihliadať. Prokurátor kauzy zmenky Ján Šanta považuje za nepredstaviteľné, aby sa cez tento princíp opäť otvárali právoplatne uzavreté kauzy. A to napriek tomu, že by v nich muselo prebiehať dovolacie konanie.
Zdravotníctvo čaká kríza, ale lekári v Ružinove stále zachraňujú životy. Boli sme na urgente
Urgentný príjem v nemocnici v bratislavskom Ružinove je najväčší na Slovensku, ktorý ročne vyšetrí najviac pacientov. Mnohým z nich zachráni život. Ako v utorok večer Gertrúde Boďovej z Bratislavy. Žena, ktorá živo komunikovala, bojovala o pol hodiny neskôr o život.
„Keby bola doma, tak by neprežila,“ hovorí po jej oživovaní primárka urgentu Anna Zubková. Ona ani nikto z jej kolegov nepodal výpoveď v rámci aktuálne prebiehajúcej akcie.
„Mám veľmi rada svoju prácu a chcem vždy stáť pri svojich pacientoch,“ odpovedá primárka na otázku, prečo nedala výpoveď. Ona a jej kolegovia z urgentu však doktorov vo výpovedi podporujú.
„Lekári, ktorí podali výpovede, majú na to právo,“ poznamenáva Zubková. Spolu s ostatnými zdravotníkmi z urgentu sa zhodujú, že zdravotníctvo potrebuje zásadnú zmenu. Minister zdravotníctva Kamil Šaško ani lekárski odborári sa však k nej včera opäť nepriblížili. Do odchodu lekárov z nemocníc tak ostávajú už len necelé dva týždne.
- Fico je úplne bezradný: Nič neukazuje viac Ficovu bezmocnosť s vládnutím ako jeho postoj k lekárskej kríze. Ešte sa chvíľu mohlo zdať, že nezáujem je politickou stratégiou, ako na seba nenalepiť negatívne následky krízy. Ale od určitého momentu mu jeho neochota konať viac škodí, ako prospieva, píše Jakub Filo.
V krátkosti z domova:
- Účet za opravu Dankovho auta: Koľko stála oprava rozbitého auta, ktorým šéf SNS Andrej Danko v januári nabúral do semaforu, doteraz známe nebolo. Denník SME teraz získal kalkuláciu nákladov na opravu aj s rozsahom poškodení novej limuzíny. Zoznam poškodených dielov obsahuje 114 položiek.
- Migaľ reaguje na Danka: Predseda SNS Andrej Danko si vytvoril svoj vianočný príbeh, a podľa neho si ide, myslí si poslanec Samuel Migaľ z Hlasu. Reagoval tak na Dankove tvrdenia, že spolu s ďalšími poslancami Hlasu – Romanom Malatincom, Jánom Ferenčákom a Radomírom Šalitrošom, robia vo vnútri strany vlastnú politiku a majú ambíciu oddeliť sa.
- Harabin sa musí ospravedlniť Esetu: Krajský súd v Bratislave potvrdil rozsudok Okresného súdu Bratislava II, ktorý vyhovel žalobe spoločnosti Eset v spore s bývalým sudcom a politikom Štefanom Harabinom. Ten sa musí spoločnosti ospravedlniť za svoje klamlivé tvrdenia, ktoré neoprávnene zasiahli do jej dobrej povesti.
Blížiaci sa pád Pokrovska je pre Kyjev viac než len vojenská prehra. Tvrdo zasiahne aj ekonomiku
Ešte pred necelým rokom bolo ukrajinské mesto Pokrovsk v Doneckej oblasti „len“ na dostrel ruských rakiet. V centre fungovali obchody, tečúca voda aj kúrenie. Počas krátkych chvíľ oddychu sa vojaci najedli v miestnych reštauráciách, niektorí sa prešli so svojimi rodinami, ktoré prišli stráviť vzácne spoločné chvíle.
Táto akási „vojnová idyla“ je už preč. Voda netečie, obchody nefungujú a v septembri prestali prichádzať aj evakuačné vlaky. Každým dňom sa očakáva, že mesto, v ktorom podľa odhadov miestnych úradov zostalo len jedenásťtisíc zo sedemdesiattisíc obyvateľov a kde podľa niektorých zdrojov už operujú ruské prieskumné komandá, padne do rúk armády Kremľa.
Na rozdiel od iných symbolov východného frontu, ako sú Bachmut alebo Avdijivka, je Pokrovsk skutočne strategickým miestom. Jeho strata by bola jednou z najväčších strát Ukrajiny a veľkou ranou pre priemysel, napísal v polovici decembra ukrajinský spravodajský portál Hromadske.
Pôvodne železničná stanica pri kozáckej dedine bola založená v roku 1881. A postupne sa stala dôležitým dopravným uzlom, cez ktorý vedú cesty a železnice z Dnepropetrovska do ďalších miest v Doneckej oblasti, ktoré ukrajinská armáda bráni len s obrovským úsilím.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Koniec opravovne na východe: Nemecko zruší prevádzku na opravy ukrajinskej vojenskej techniky na východe Slovenska. Po dlhých rokovaniach s Bratislavou sa rozhodlo do konca roka stredisko neďaleko Michaloviec vypratať a presunúť do Nemecka. Ešte v októbri pritom obe strany hovorili o rozšírení opravovne.
- FSB zadržala atentátnika: Ruská tajná služba FSB zadržala Uzbeka, ktorého podozrieva z nastraženia a odpálenia bomby, ktorá zabila náčelníka síl radiačnej, chemickej a biologickej ochrany ruskej armády – generála Igora Kirillova. Muž sa podľa FSB priznal, že pracoval pre ukrajinskú tajnú službu.
- Ruský postup v Donecku: Rusko tvrdí, že jeho sily obsadili dediny Stari Terny a Trudove v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Dediny sa nachádzajú neďaleko strategického mesta Kurachove, ktoré už sčasti obsadili ruské sily. Moskve sa v posledných mesiacoch darí postupovať na východnej Ukrajine a presadzuje svoju prevahu proti vyčerpaným ukrajinským vojakom, ktorí majú nedostatok zbraní.
- Masívne ruské straty: V doterajších bojoch o Pokrovsk už Rusko stratilo viac ťažkej techniky ako počas druhej svetovej vojny v Stalingrade. Počas 13 mesiacov bojov prišlo Rusko o približne 150-tisíc zabitých a zranených vojakov a stratilo viac tankov, ako má v súčasnosti ktorákoľvek európska krajina.
Zo zahraničných webov:
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Martin Hodás prináša týždenný prehľad diania na slovenskej dezinformačnej scéne. Odoberať >
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
Bez zamestnancov s miliónovými tržbami. Kočnerov biznis potichu skrachoval
Ak by ste sa na firmu Kassor International pozerali len cez jej hospodárske výsledky, možno by ste ju považovali za relatívne úspešnú. Už dva roky po založení totiž jej tržby atakovali hranicu 13 miliónov eur.
Išlo však len o prvý dojem. Firma so sídlom v Malackách za sebou ukrývala príbeh, ktorého hlavným aktérom bol mafián Marian Kočner. Ako môžete predpokladať, tento príbeh nedopadol dobre. Nielen pre Kočnera, ale ani pre daňových poplatníkov.
Krátko po zverejnení informácií z Kočnerovej Threemy sa Kassor International objavil medzi dlžníkmi Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne. V decembri 2020 sa na súd obrátila spoločnosť Sun Group Šped a požiadala o vyhlásenie konkurzu Kassoru. Súd jej vyhovel a konkurz vyhlásil v júni 2021.
Tiahne sa doteraz. Z konkurzných spisov vyplýva, že 14 veriteľov si prihlásilo pohľadávky v celkovej výške 828-tisíc eur. Je jasné, že veritelia nedostanú späť podstatnú časť svojich pohľadávok, lebo konkurzný správca vyčíslil majetok firmy len na niečo cez 25-tisíc eur.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zákon o krajinnom plánovaní: Ministerstvo životného prostredia vzalo späť návrh novely zákona o krajinnom plánovaní, čo odsúhlasila vláda. Novela už bola v druhom čítaní v parlamente. Rezort tvrdí, že samostatný zákon o krajinnom plánovaní nebude na splnenie míľnika plánu obnovy potrebný.
- Viac peňazí nemocniciam: Tento rok poputuje do slovenských nemocníc o 1,2 miliardy eur viac ako v roku 2022. Oznámila to Asociácia zdravotných poisťovní Slovenskej republiky. Napriek významnému finančnému nárastu však poistenci stále pociťujú zneistenie z aktuálnej situácie v zdravotníctve.
- Tranzit ruského plynu: Európska komisia nemá záujem na pokračovaní tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, uviedla hovorkyňa eurokomisie pre energetiku Anna-Kaisa Itkonen. Komisia podľa jej slov nepodporuje žiadne diskusie o predĺžení zmluvy ani iné riešenia na zachovanie tranzitu. A nevedie o tom nijaké rokovania.
Dúbravka je na odchode z Newcastlu, údajne má namierené do Saudskej Arábie
Slovenský futbalista Martin Dúbravka pravdepodobne opustí Newcastle United už v zimnom prestupovom období. Brankár slovenskej reprezentácie údajne rokuje so saudskoarabským Al-Shabab FC, s ktorým sa mal už dohodnúť aj na podmienkach zmluvy.
Dúbravkovi navyše končí aktuálna zmluva v lete budúceho roka a v klube mu patrí pozícia dvojky za Nickom Popeom, ktorý však v poslednom ligovom stretnutí chýbal pre zranenie. Dúbravka vychytal čisté konto pri výhre 4:0 nad Leicestrom City.
Dúbravka prišiel do anglického klubu z českej Sparty Praha najskôr na hosťovanie v roku 2018, no následne sa kluby dohodli aj na trvalom prestupe. Počas svojho pôsobenia v Premier League si vyskúšal aj angažmán v Manchestri United, kde bol polroka na hosťovaní.
Slovenský brankár by mal v Al-Shabab nahradiť zraneného brankára Kima Seung-gyua, ktorý utrpel zranenie predného skríženého väzu a čaká ho dlhšia pauza. Klub údajne rokuje aj s brankárom Keylorom Navasom z Parížu St. Germain, ktorý je aktuálne na hosťovaní v Nottinghame Forest.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vrchol francúzskeho luxusu má zvláštny volant a vyrábať sa bude v Taliansku
Francúzi majú radi luxus a eleganciu a presne v takom duchu sa nesie novinka od značky DS Automobiles. Elektrický crossover svojím názvom DS N°8 pripomína skôr parfum než auto a netradičný je aj samotný dizajn.
Novinka vychádza z konceptu Aero Sport Lounge predstaveného v roku 2020 ako vízia blízkej budúcnosti značky. S dĺžkou 4820 mm je DS N°8 dlhším autom ako napríklad Tesla Model 3, no zároveň kratším od Volkswagenu ID.7.
Ide o prvý model značky, ktorý využíva novú podvozkovú platformu STLA Medium. V rámci koncernu Stellantis sa s ňou už stretávame pri Peugeote 3008 a 5008, novej generácii Opelu Grandland a tiež chystanom Citroëne C5 Aircross druhej generácie.
Interiér DS N°8 je nekonvenčný, teda najmä volant. Jeho štyri ramená sú do X inšpirované poslednými konceptmi DS. Takéto riešenie vraj nemá mať vplyv na ergonómiu, skôr umožní vodičovi si viac vychutnať šoférovanie. Aká je realita zistíme až v praxi.
Auto novinky v skratke:
- Vitara ostáva dobrou kúpou: Suzuki Vitara je obľúbenou stálicou slovenských ciest. K dobrej reputácii prispela spoľahlivosť, ale aj možnosť pohonu všetkých kolies. Keď však chce Vitara držať krok s dobou, musela sa trochu zmeniť. Vyskúšali sme si jej modernizovanú verziu pre rok 2025.
- Puma láka na praktické riešenia: Značka Ford zvolila pri svojom najmenšom SUV netradičnú taktiku. S elektrickou verziou Pumy prichádza až päť rokov po uvedení benzínového modelu. Ten po modernizácii ostane aj naďalej v predaji, ide o rozšírenie ponuky.
- Lamborghini sa do elektromobilu nehrnie: Lamborghini odložilo uvedenie svojho prvého plne elektrického modelu na trh o jeden rok. Trh s luxusnými športovými vozidlami podľa šéfa automobilky Stephana Winkelmanna zatiaľ nie je na plne elektrifikované modely pripravený.
Aréna
Ako by riešil situáciu s lekármi a čo odkazuje Ficovi? Prečo chce predčasné voľby teraz a nie po dosahoch konsolidácie? Aké opatrenia ponúka? A čo mu hovoria v regiónoch dôchodcovia a čo sa tam naučil? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s Michalom Šimečkom, lídrom Progresívneho Slovenska.
Podcasty SME
Karikatúra
Recept dňa
Klasický aj netradičný, s majonézou či zálievkou. Vyberte si z našich receptov na zemiakový šalát.
Dnes očakávame
- Hnutie Slovensko a strana Za ľudí podajú trestné oznámenie pre „kšefty Hlasu a SNS“
- Ruský prezident Vladimir Putin bude mať tradičnú koncoročnú tlačovú konferenciu, zodpovie aj otázky občanov
- Verdikty v procese s Dominiquom Pelicotom a ďalšími 50 mužmi, ktorí takmer desať rokov znásilňovali Pelicotovu manželku
Dnes v histórii
19. decembra 1998 rozhodla Snemovňa reprezentantov USA o impeachmente amerického prezidenta Billa Clintona, ktorý v januári 1998 klamal a zaprel sexuálny styk so stážistkou Monikou Lewinskou. Clinton čelil obžalobe ako iba druhý prezident USA. Z ústavnej žaloby napokon vyšiel víťazne a úspešne dokončil svoje druhé funkčné obdobie. Na druhej strane Lewinskú celá kauza tvrdo zasiahla.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO