Ranný brífing: Nespokojní sú už aj v Hlase, Matovičovi sa pozdravy z Riviéry vyplácajú
Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.
Po huliakovcoch ohrozuje vládnu väčšinu už aj skupina poslancov z Hlasu. Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš boli proti schváleniu hrozby väzenia lekárom. Rovnako pre Migaľovu nespokojnosť museli presunúť schôdzu o „politickom extrémizme“ opozície. Bez Migaľovej podpory by koalícia definitívne stratila väčšinu v parlamente.
Video o vile partnerky Petra Kažimíra vo Francúzsku mohlo pomôcť strane Igora Matoviča k vyšším preferenciám v prieskume NMS. Nie je to prvýkrát, čo mu takéto video pomohlo. To o vile Jána Počiatka v Cannes mu vyhralo voľby v roku 2020.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
Vzbúrencov pribúda. Migaľ straší Hlas, koalícia je blízko k strate väčšiny
V koalícii sa postupne rozširuje počet poslancov, ktorí majú problémy s podporou niektorých návrhov vládnych strán. Parlament preto odložil rokovanie o bode, ktorým chcel premiér Robert Fico odsúdiť údajné šírenie nenávisti a radikalizmu opozíciou na verejných zhromaždeniach.
Hoci išlo o tému, na ktorej premiérovi záleží, koalícia nemala istotu, že by uznesenie dokázala schváliť. „Aby sme zbytočne predišli problémom v rámci hlasovaní, dohodli sme sa, že tento návrh uznesenia odložíme,“ priznal predseda poslaneckého klubu Hlasu Róbert Puci.
Poslanec Hlasu Samuel Migaľ totiž oznámil, že pôvodné znenie uznesenia k opozičným protestom nepodporí. Žiadal ho zmeniť tak, aby sa nevzťahovalo len na opozičné zhromaždenia.
Migaľ a ďalší poslanec Hlasu Radomír Šalitroš nepodporili ani návrh ministra zdravotníctva z ich vlastnej strany Kamila Šaška, ktorý by prinútil lekárov vo výpovedi pracovať pod hrozbou väzenia. Za „porušenie dohôd, ktoré sme v rámci klubu mali“ také konanie označil Puci. Pôvodne návrh nepodporoval ani ďalší poslanec Hlasu Ján Ferenčák, ale napokon zahlasoval za.
- Schválili hrozbu väzenia lekárom: Parlament 74 hlasmi schválil zákon, ktorý pod hrozbou väzenia prinúti lekárov pracovať počas mimoriadnej situácie. Bude sa za ňu považovať aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť.
- O čom je bič na lekárov: Denník SME odpovedá na základné otázky o tom, čo by priniesla mimoriadna situácia, ktorú si koalícia pripravuje, ak by sa s lekármi nedokázala dohodnúť na stiahnutí výpovedí. Porovnáva ju tiež s núdzovým stavom, ktorý v minulosti využili predošlé vlády pri krízach v zdravotníctve.
- Táranie o šírení nenávisti: Ficovi a kolektívu silne prekážajú opozičné protesty. A toto je tá nebezpečná časť rozprávok z parlamentu: uznesenie o „politickom extrémizme“ opozície má už v nadpise tvrdenie, že opoziční politici 17. novembra šírili nenávisť. A to jednoducho nie je pravda, píše Nataša Holinová.
- Vláda ukazuje voličovi pravú tvár: Dnes koalícia ukazuje, že nedokáže napĺňať tie najzákladnejšie veci, ktoré voličovi sľúbila. Že bude lacnejšie, lepšie a dôstojnejšie žiť. Nič také sa nekoná. Rovnako ako vlani pri Trestnom zákone, dnes koalícia dúfa, že súčasný bordel prekryjú Vianoce, píše Jakub Filo.
- Premiérovi sa siaha na istoty: Triáde Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Ján Ferenčák narástli krídla a začali siahať premiérovi na istoty. Nevieme, či si to tí traja kverulanti uvedomujú, možno aj nie, keď tvrdia, že stoja za premiérom, ale na sklonku roku vládnej jedličke zaťali sekeru poriadne hlboko, píše Peter Tkačenko.
Prieskum NMS: Matovič bol opäť vo Francúzsku natočiť video a nový prieskum ukázal, že rastie
Koncom novembra stavil Igor Matovič na svoj osvedčený postup. Vycestoval na Francúzsku riviéru, aby tam so spolustraníkmi nahrali video na sociálne siete o vile partnerky Petra Kažimíra, guvernéra NBS a bývalého ministra zo Smeru. Denník N napísal, že vilu zrejme kúpila za peniaze, ktoré predtým dostala Kažimírova schránková firma na Cypre od oligarchu Jozefa Brhela.
Šéf hnutia Slovensko Matovič chcel zopakovať úspech svojho videa o vile Jána Počiatka v Cannes, ktoré mu pomohlo vyhrať voľby v roku 2020. Najnovšie video nemalo taký spoločenský ohlas, no aj tak si ho na facebooku pozrelo 2,8 milióna ľudí. Nebolo to spontánne virálne video, strana investovala do jeho propagácie desaťtisíc eur.
O niekoľko dní neskôr merala agentúra NMS stranícke preferencie. Jej volebný model nameral strane Slovensko najvyšší rast zo všetkých strán, polepšila si takmer o dva percentuálne body. Iba z jedného prieskumu sa nedajú robiť závery. No môže naznačovať, že strana sa vracia nad hranicu zvoliteľnosti.
Matovič si po neúspechu v prezidentských voľbách a eurovoľbách dal na niekoľko mesiacov oddych od politiky, čo sa prejavilo aj v prieskumoch, a hnutie Slovensko na niekoľko mesiacov prepadlo pod päť percent. Až v posledných mesiacoch opäť zvýšilo svoju aktivitu. Podľa agentúry strane Slovensko narástol aj jej volebný potenciál.
V krátkosti z domova:
- Truban o Kováčikovi: V druhej korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika sa podarilo zabezpečiť taký súbor dôkazov, podľa ktorých je vina jasná. Aj týmto argumentom zdôvodňuje sudca Michal Truban odsudzujúci verdikt zo septembra. Písomné odôvodnenie vzniklo až teraz.
- Živelný rast satelitov: Naše najväčšie mestá a ich okolie sa už od revolúcie v roku 1989 dramaticky menia pod vplyvom suburbanizácie, teda hromadného sťahovania obyvateľov z miest za ich okraj. Len v okolí Bratislavy pribudlo odhadom až stotisíc obyvateľov. Vzhľadom na veľkosť Slovenska ide o enormné číslo.
- Fico z Juhoslávie: Premiéra Roberta Fica predstavil brazílsky viceprezident Geraldo Alckmin na tlačovej konferencii v Brazílii ako predsedu vlády Juhoslávie. „Je to prvýkrát, čo predseda vlády Juhoslávie navštívil Brazíliu. Sme šťastní a poctení,“ povedal brazílsky viceprezident v diplomatickom faux pas.
Čo majú Rusi v Sýrii? Raketové lode, ponorky aj radary. Riešia čo s nimi
Pád režimu sýrskeho diktátora Bašára Asada experti často interpretujú aj ako geopolitickú porážku Ruska. Moskva v Sýrii udržiavala vojenskú prítomnosť už od začiatku sedemdesiatych rokov, keď v krajine vládol otec zvrhnutého diktátora Háfíz Asad.
Dôležitou bola osobitne námorná základňa v meste Tartus, no najmä počas občianskej vojny ruské lietadlá využívali letisko Humajmím, ktoré sa nachádza zhruba 60 kilometrov severne od Tartusu pozdĺž pobrežia.
Ak by Rusko muselo z prístavu Tartus svoje lode definitívne stiahnuť, prišlo by o svoju jedinú stredomorskú základňu a dôležité logistické centrum, cez ktoré zásobuje svojich vojakov či žoldnierov v niekoľkých afrických krajinách.
Viaceré zdroje, medzi nimi Euronews či otvorené zdroje na twitteri sa odvolávajú na satelitné snímky, z ktorých sa zdá, že ruské vojenské lode opustili sýrsky prístav, no nie sú ďaleko od neho a vyčkávajú.
Z otvorených zdrojov a expertných komentárov sa dá vyskladať aj hrubá predstava o tom, aké lode a výzbroj malo Rusko v Tartuse, čo s nimi môže urobiť a o čo sa pokúša.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Krajina invalidov: Minimálne 50-tisíc vojakov i civilistov podľa ukrajinského ministerstva zdravotníctva prišlo počas troch rokov vojny o končatiny. S viac ako miliónom ľudí na frontovej línii sa Ukrajina podľa Olhy Rudnevovej, spoluzakladateľky rehabilitačného strediska, ktoré už pomohlo s protézami a terapiou viac ako tisícke ranených, stane krajinou invalidov.
- Útok na Taganrog: Mesto Taganrog na juhu Ruska sa stalo terčom ukrajinských rakiet. Rusko má neďaleko Taganrogu leteckú základňu, z ktorej podľa vojenských analytikov ruské letectvo prevádzkuje bezpilotné lietadlá, bombardéry a iné zbrane určené na útoky na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že Ukrajina útočila na letisko strelami ATACMS, ktoré Kyjevu dodali USA, a prisľúbila odvetu.
- Riziko ďalšieho útoku Orešnikom: Rusko môže zaútočiť na Ukrajinu ďalšou hypersonickou balistickou raketou Orešnik, uviedli americkí predstavitelia. „Rusko signalizovalo svoj zámer odpáliť ďalšiu experimentálnu raketu Orešnik na Ukrajinu, potenciálne v nadchádzajúcich dňoch,“ cituje AFP jedného z nemenovaných amerických predstaviteľov.
Zo zahraničných webov:
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Martin Hodás prináša týždenný prehľad diania na slovenskej dezinformačnej scéne. Odoberať >
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
Lietadlom z Bratislavy do Pekingu? Fico nasľuboval, no Číňania o Slovensko ani nezakopnú
Jedným z výsledkov nedávnej pracovnej cesty premiéra Roberta Fica do Číny je sľub slovenskej vlády zaviesť priamu leteckú linku medzi Bratislavou a Pekingom.
Zatiaľ je okolo nej ticho. Bratislavské letisko a ministerstvo dopravy sa k plneniu tohto záväzku vyjadrujú len stroho. „Na túto tému sme už komunikovali s niekoľkými dopravcami. Verejnosť budeme informovať,“ reagovala pre INDEX hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.
Nie je teda jasné, či by bola prípadná nová letecká linka pravidelná, ako často by sa mohlo z Bratislavy do Pekingu lietať a kto by spojenie prevádzkoval. Vyjadrenia odborníkov na leteckú dopravu a vzťahy s Čínou však naznačujú, že takáto linka nemá šancu uspieť na vysoko konkurenčnom trhu bez štátnych dotácií.
Viceprezident pre strategické partnerská letenkovej firmy Pelikán Patrik Vas si myslí, že linka Bratislava – Peking nateraz je nereálna, pretože čínske aerolínie sa sústreďujú na lety do Budapešti, kde už majú silnú pozíciu.
V krátkosti z ekonomiky:
- Najviac štátu dlhujú nemocnice: Subjekty verejnej správy, bez zdravotnej poisťovne, Sociálnej poisťovne a Finančnej správy, evidujú pohľadávky v celkovom objeme vyše 267 miliónov eur. Dlhodobo sú najväčšími dlžníkmi štátu nemocnice, z pätnástich najväčších dlžníkov štátu pochádza až sedem z rezortu zdravotníctva.
- Progres s tunelom Karpaty: Tunel Karpaty medzi Račou a Záhorskou Bystricou je bližšie k realite. Pre projekt bolo vydané právoplatné rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, môže tak ísť do fázy získavania stavebného povolenia. Predpokladané náklady na výstavbu sa odhadujú na 1,7 miliardy eur.
- Mizerné čerpanie eurofondov: Čerpanie eurofondov z programového obdobia 2021 – 2027 bolo ku koncu novembra tohto roka na úrovni 2,61 percenta, informovalo ministerstvo financií. Z celkového záväzku vo výške 12,79 miliardy eur na obdobie 2021 – 2027 Slovenská republika vyčerpala len 334,24 milióna eur.
Slovanu nepomohol ani návrat Weissa. Padol aj v Madride, exceloval Griezmann
Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrali aj svoj šiesty zápas v Lige majstrov. V súboji na Estadio Metropolitano nestačili na Atlético Madrid, domácim podľahli 1:3. V tabuľke ligovej fázy im naďalej patrí bez zisku bodu posledná priečka.
Atlético poslal do vedenia v 16. minúte Julian Alvarez, ešte do prestávky zvýšil na 2:0 Antoine Griezmann. V druhom polčase znížil z pokutového kopu David Strelec, ale potom opäť Griezmann stanovil konečné skóre duelu.
V 84. minúte nastúpil na ihrisko Vladimír Weiss mladší, ktorý nehral od októbrovej prehry s Manchestrom City. Po tomto dueli sa hovorilo o konci jeho kariéry, ale po krátkej pauze začal 35-ročný krídelník opäť trénovať.
Slovenský šampión sa v ligovej fáze najprestížnejšej európskej súťaže predstaví už len dvakrát. Najskôr 21. januára bude hostiť nemecký Stuttgart a 29. januára sa predstaví na ihrisku Bayernu Mníchov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Šimkovičová pri vymenovaní šéfa pamiatkarov obišla zákon
Nepotrebovala ničí súhlas, aby mohla vymenovať nového šéfa pamiatkového úradu. Ministerka Martina Šimkovičová si len mala vypočuť názor pamiatkovej rady, ktorú sama vymenovala. Riadiť sa ním nemusela.
Šimkovičová sa napriek tomu rozhodla obísť zákonný postup. Pritom ani nemusela opustiť svoju kanceláriu na to, aby zákon dodržala. Namiesto nej mohol meno kandidáta s radou prerokovať niektorý zo zástupcov ministerstva, ktorí sú tiež jej členmi. Stačilo, aby mu dala svoje poverenie.
Pamiatkarom tak od stredy 11. decembra šéfuje zrejme nezákonne zvolený riaditeľ – archeológ Mário Comisso. Bez ohľadu na okolnosti jeho vymenovania má už teraz medzi niektorými odborníkmi pochybnú povesť.
Comisso v minulosti spolupracoval aj s kontroverzným archeológom Marcusom Comottim, ktorý je pôvodom z Brazílie, a chválil sa priateľstvom s premiérom Robertom Ficom. Archeológ podniká v Prešove.
V krátkosti z kultúry:
- Šimkovičovej audit SNG: Pochybenia, ktoré môžu mať trestnoprávnu rovinu, dvadsaťšesť nedostatkov, z toho päť závažných. To sú výsledky auditu ministerstva kultúry v Slovenskej národnej galérii. Šimkovičová hovorí, že ide o „závažné zistenia“. Audit a jeho výsledky však rezort v plnom znení nezverejnil. Bývalá riaditeľka SNG Alexandra Kusá pochybenia odmieta.
- McGregor pre SME: Ewan McGregor je známy svojím širokým úsmevom. A aj keď sa s ním dostanete do pracovného kontaktu, pôsobí tak, ako by asi pôsobil aj vtedy, keby ste sa stretli v bare alebo v krčme. O krčme sa rozhovoril, aj keď od denníka SME dostal otázku, čo zažil, keď bol v Rusku.
- Vojtik vydal nový album: Už na jar spevák Vojtik hovoril, že sa snaží viac experimentovať a tvoriť nové veci. Pri prvom albume Kvety z Podpoľania si uvedomil, že každá pieseň mala iný nádych. Na novinke chcel byť konceptuálnejší. Album Messiash IX tak reflektuje jeho boj s vierou.
Aréna
Zasahuje Richard Sulík do diania v strane? V čom má byť SaS pod jeho vedením iná? A sú pripravení na prípadné predčasné voľby. Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s predsedom SaS Branislavom Gröhlingom.
Podcasty SME
Karikatúra
Recept dňa
Hľadáte recept na nenáročné jedlo? Vyskúšajte rezance s hubami na bielom víne.
Dnes očakávame
- Strana Demokrati podá trestné oznámenie pre kauzu Abú Zabí
- Protestný pochod Za budúcnosť kultúry z Námestia SNP na Námestie slobody v Bratislave
- Mimoriadne zasadnutie Rady guvernérov MAAE na žiadosť Ukrajiny
- Maďarský premiér Orbán bude v Ankare rokovať s tureckým prezidentom Erdoganom
Dnes v histórii
12. decembra 1913 objavila polícia vo Florencii ukradnutý obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa, ktorý ukradol maliar Vincenzo Peruggia 21. augusta 1911 z parížskeho Louvru. Peruggia tvrdil, že obraz ukradol z vlasteneckého dôvodu: chcel ho vrátiť Taliansku po tom, čo ho ukradol Napoleon. Zrejme nevedel, že Leonardo da Vinci daroval obraz francúzskemu kráľovi Františkovi I., keď sa presťahoval do Francúzska a stal sa jeho dvorným maliarom.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO