Ranný brífing: Nie, pán premiér, takto fungujúca Národná rada určite nevyzerá

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Opäť mala koalícia najtesnejšiu väčšinu 76 hlasov len na papieri. Niekoľko poslancov z Hlasu znefunkčnilo parlament, keď vládna väčšina nedokázala pristúpiť k hlasovaniu za návrh, ktorý by premiéra Roberta Fica oslobodil od povinnej účasti na rokovaniach výboru pre európske záležitosti pred zasadnutiami Rady EÚ v Bruseli.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie v parlamente zase raz obnažilo, aké široké spory pretrvávajú aj pred koncom roka medzi stranami koalície. Viaceré zlyhania vypovedajú o úplnom opaku než o tom, že „Národná rada funguje“, ako médiám s dôvetkom „do riti, neklamte“, tvrdil Fico.

Načítavam… Nie, pán premiér, takto fungujúca Národná rada určite nevyzerá

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Predvianočná bilancia koalície: Parlamentné dianie vyvrátilo Ficove slová, ako všetko funguje

V parlamentnej sále sa v utorok krátko popoludní rozsvietila červená tabuľa – vládna koalícia, tak ako sa to v posledných týždňoch stáva, s tesnou 76-člennou väčšinou na papieri opäť zlyhala a v praxi jej chýbali hlasy.

Poslanec Ján Ferenčák z Hlasu sa odmietol prezentovať ako prítomný a parlament tak nebol uznášaniaschopný. Odmieta totiž, aby premiér Robert Fico nemusel pred odchodom na summity Európskej únie predstúpiť pred európsky výbor parlamentu – jedno z posledných fór, kde majú poslanci vrátane opozície možnosť klásť premiérovi otázky.

Ferenčák európskemu výboru predsedá. „Potom by sme už sa mohli zamýšľať, na čo nám je takýto výbor,“ tvrdí. Názor zmeniť nemieni. „Toto je o hodnotách a ja som principiálny.“

Okrem Ferenčáka sa neprezentovali ani ďalší poslanci Hlasu Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš. Poslanec Roman Malatinec sa síce prihlásil, že je v sále, ale nehlasoval. A ani na druhý pokus neustúpili – v sále opäť svietila červená tabuľa. Podpredseda parlamentu Peter Žiga potom rozhodol, že sa sporným bodom nateraz nebudú zaoberať.

Utorok v parlamente opäť obnažil, aké široké spory pretrvávajú aj pred koncom roka medzi stranami vládnej koalície. Viaceré ďalšie zlyhania vypovedajú o úplnom opaku než o tom, že „Národná rada funguje“, ako médiám s dôvetkom „do riti, neklamte“, tvrdil pred týždňom Fico.

  • Huliakovci sa nebudú prezentovať: Poslanci okolo poslanca Rudolfa Huliaka – Pavol Ľupták a Ivan Ševčík, sa nebudú prezentovať a hlasovať za zdravotnícke zákony, ktorými sa v súčasnosti zaoberá Národná rada. Dôvodom je, že vláda na mimoriadnom zasadaní schválila doplnenie definície mimoriadnej situácie.
  • Hej, vy, vy, prestaňte klamať: Ficovo extempore „prestaňte klamať, doriti, vy, vy, vy“ bol zle zahraný štek, pripravený a nevtipný stand-up, bez podnetu, bez dôvodu, bez radosti (z rozpočtu), bez srandy, bez ľahkosti, práve tak ako predtým vystúpenie „krvilační bastardi“. Úbohé a poľutovaniahodné, hanebné i nehanebné, dialekticky dva v jednom, píše Nataša Holinová.
  • Sa nevysvetlilo: Ako nás predseda strany a vlády upozornil, pri komentovaní diania v koalícii si človek musí dávať pozor na klávesnicu, aby náhodou nevyvolával dojem, že v nej niečo škrípe. Nebudeme sa teda s premiérom hádať, všetko ide ako po masle, ale čo keby to najprv vysvetlil koaličným partnerom? Zjavne sa im to ešte nevysvetlilo, píše Peter Tkačenko.

Štátne zákazky zmiznú z očí. Vláda ešte viac skryla informácie o nákupoch

Parlament schválil zmenu, ktorá obmedzuje zverejňovanie informácií o nákupoch štátu. O zmene pritom poslanci nerokovali. Novinku schválili pozmeňujúcim návrhom, ktorý prišiel z výboru pre verejnú správu, ktorého členom je napríklad aj predseda SNS Andrej Danko.

Pre verejnosť tak bude ešte ťažšie kontrolovať, ako štát alebo samosprávy nakupujú, aké firmy pritom oslovili a aké ponuky dostali. Okrem toho novinku schválili v zákone o eurofondoch, hoci sa zmena týka úplne iného zákona, a to o verejnom obstarávaní.

Novela sa týka tzv. podlimitných zákaziek. Ide o zákazky, pri ktorých ministerstvá či obce nemusia robiť bežnú verejnú súťaž. Stačí, ak si úrad, štát či obec vyhliadnu aspoň tri firmy, ktoré vyrábajú alebo predávajú to, čo chcú nakúpiť. Potom ich oslovia, aby predložili cenové ponuky a jednu si vyberú.

Na možný problém takýchto zákaziek upozornila aj nadácia Zastavme korupciu. Podľa nej by sa o takýchto napríklad stavebných zákazkách či rekonštrukciách nemusela dozvedieť nielen verejnosť, ale ani iné stavebné firmy, ktoré by mohli ponúknuť nižšie ceny.

V krátkosti z domova:

  • Podmienka za sexuálne zneužívanie: Prokuratúra navrhovala obžalovanému väzenie na tri až tri a pol roka. Súd rozhodol, že bývalý šéf detského tábora Chachaland Roman Paulíny je vinný zo sexuálneho zneužívania bývalej zverenkyne. Dal mu však len dvojročný podmienečný trest so skúšobnou lehotou dva roky. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.
  • Ústavný súd prepustil tyrana: Rozhodnutie, že Ľuboslav Pľuta po rokoch týrania svojej manželky, ktorú bil, škrtil a kopal do bezvedomia, nastúpi do výkonu trestu, padlo len v júni tohto roku. Podal však sťažnosť na Ústavný súd a ten mu vyhovel s tým, že boli porušené jeho práva a slobody a okrem prepustenia na slobodu ešte nariadil Krajskému súdu v Košiciach zaplatiť trovy vo výške vyše sedemsto eur.
  • Oprava vily pre šéfa parlamentu: Štátnu vilu na Gorazdovej ulici v Horskom parku, kde kedysi sídlilo japonské veľvyslanectvo, usilovne prestavujú. Od decembra 2019 ju spravuje kancelária Národnej rady a je rezervovaná ako oficiálna rezidencia pre šéfa parlamentu. Zatiaľ využitá nebola, súčasné dianie okolo vily však naznačuje, že jej čas sa blíži.

Prečo Izrael útočí v Sýrii? Dôvodom sú chemické zbrane aj obavy z Iránu

Po páde režimu v Sýrii a úteku diktátora Bašára Asada do Moskvy začal na krajinu v mocenskom vákuu útočiť Izrael. Od víkendu zasiahol náletmi stovky cieľov v Sýrii a obsadil aj demilitarizované pásmo na izraelsko-sýrskom pohraničí, kde sa nachádzajú strategicky dôležité Golanské výšiny.

Kým v prípade náletov na ciele v sýrskom vnútrozemí vrátane Damasku ide o zničenie arzenálu, ktorý zostal po Asadovom režime, pri obsadzovaní Golanských výšin existuje potenciál na dlhodobejšiu izraelskú okupáciu.

Izraelským útokom predchádzalo zostrelenie iránskeho dronu, ktorý Izrael zničil v sýrskom vzdušnom priestore, píše Hlas Ameriky. Popri tom Izrael útočil na letisko v sýrskej provincii Homs, ešte minulý týždeň zabil dvoch iránskych vojenských poradcov v Damasku.

Irán a jeho predĺžená ruka Hizballáh boli spojencami Asadovho režimu. Práve vyčerpanosť Hizballáhu vo vojne s Izraelom mohla byť jedným zo spúšťačov prekvapivej ofenzívy, ktorá kulminovala Asadovým pádom.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Výrazný ruský postup: Rusko postúpilo vo vojnovom ťažení pri deviatich ukrajinských obciach, píšu na Telegrame analytici projektu Deepstate. Postúpiť mali pri obciach Novoolenivka, Voznesenka, Plechovo, Oleksandrija, Hrodivka, Vidrodženja, Petrivka, Soncivka, Novotroicke a Ševčenko. Ukrajinský generálny štáb tiež hlásil, že Rusi intenzívne útočia pri Pokrovsku.
  • Naplnenie vojenských cieľov: Šéf ruskej civilnej rozviedky SVR Sergej Naryškin vyhlásil, že Rusko je blízko dosiahnutia svojich cieľov v „špeciálnej vojenskej operácii“. „Situácia na fronte je v neprospech Kyjeva. Strategická iniciatíva vo všetkých zónach patrí nám. Sme blízko dosiahnutia našich cieľov, zatiaľ čo ukrajinské ozbrojené sily sú na pokraji zrútenia,“ vyhlásil Naryškin.
  • Naplnenie Putinových cieľov: Vojna na Ukrajine bude pokračovať, dokým sa nenaplnia ciele stanovené Vladimirom Putinom, vyhlásil Kremeľ. Putin požaduje, aby Ukrajina upustila od svojej ambície pripojiť sa k NATO a tiež aby sa stiahla zo štyroch oblastí, ktoré Moskva už zabrala. Kyjev tieto podmienky odmietol a uviedol, že ich prijatie by sa rovnalo kapitulácii.
  • Vysoké vojenské výdavky: Rusko podľa Inštitútu pre štúdium vojny stráca schopnosť udržiavať vysoké vojenské výdavky a ekonomickú stabilitu. Moskva už na vojnu vynaložila viac ako 200 miliárd dolárov. Likvidné aktíva Ruska v jeho rezervnom fonde mali klesnúť zo 140 miliárd dolárov vo februári 2022 na 53,8 miliardy dolárov k decembru tohto roka.

Zo zahraničných webov:



Pozor na rezervácie na Bookingu či Airbnb, objavili ich aj „neandertálci“ z Ruska

Objednali ste si ubytovanie cez Booking a na druhý deň vám príde e-mail, v ktorom sa píše, že sa vyskytol problém s vašou rezerváciou. „Kliknite sem pre riešenie situácie,“ vyzýva vás. Dostanete sa na webovú stránku, ktorá vyžaduje, aby ste zadali platobné údaje, teda meno, číslo bankovej karty, jej platnosť a bezpečnostný kód.

E-mail aj stránka vyzerajú dôveryhodne, obsahujú informácie, ktoré ste včera naozaj zadali pri rezervácii. Má to však jeden háčik. Webová stránka nemá internetovú adresu Bookingu ani hotela. Vo svete kyberbezpečnosti je to výstražné znamenie: ak budete pokračovať, s veľkou pravdepodobnosťou sa stanete obeťou podvodníka a prídete o peniaze.

Podvodné e-maily, súvisiace s rezerváciou na Bookingu či Airbnb, sú podľa výskumníkov spoločnosti Eset hit medzi „hackermi“, ktorí využívajú platformu Telekopye.

Ide o automat, takzvaný bot, na ruskej sociálnej sieti Telegram, ktorí poskytuje nástroje na vykonávanie online podvodov. Využívajú ho desiatky skupín, pričom niektoré majú tisícky členov a svojim obetiam kradnú milióny eur.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Poľka dlhuje Slovensku milióny: Grażyna Maria Kulczyk je tretia najbohatšia Poľka s odhadovaným majetkom dve miliardy poľských zlotých, v prepočte 460 miliónov eur. Na Slovensku pritom patrí medzi najväčších dlžníkov finančnej správy, ktorá voči nej eviduje daňový nedoplatok 54 miliónov eur.
  • Ako sa darilo reťazcom: Dokázali nepotravinové reťazce na Slovensku prekonať rok 2022, ktorý poznačila výrazná inflácia? Aj na túto otázku dá odpoveď rebríček INDEXU. Kým časť predajcov prekonávala rekordy, iní oproti roku 2022 zaznamenali pokles záujmu kupujúcich.
  • Prešetrovanie poisťovne Dôvera: Protimonopolný úrad prešetroval súkromnú zdravotnú poisťovňu Dôvera v súvislosti so službou rezervácie predpísaných liekov prostredníctvom vlastnej mobilnej aplikácie. Služba bola dostupná len v lekárňach siete Dr. Max, čo mohlo nasvedčovať preferenčnému prístupu Dôvery.

Slafkovský vzkriesil trápiaceho sa spoluhráča. Bol terčom nebezpečného zákroku

Chyby sa trestajú. Takéto ponaučenie si z duelu Montrealu a Anaheimu vezme brankár Ducks Lukáš Dostál. Jeho hrúbka viedla ku gólu, ktorý strelil Kirby Dach. Skóroval po 19-zápasovej odmlke.

Ďakovať za to môže slovenskému spoluhráčovi Jurajovi Slafkovskému. Nachytal českého brankára, ktorému za bránkou ušiel puk a bez zaváhania ho poslal pred bránku, odkiaľ mal nakorčuľovaný spoluhráč už jednoduchú prácu.

Ich útok s Patrikom Lainem si utvoril viacero šancí. Košičan mohol mať aj dve asistencie, po jednej z jeho prihrávok trafil Laine žŕdku. Fín však napokon tento duel rozhodol. Canadiens získali dva body vďaka výhre 3:2 po samostatných nájazdoch.

Slafkovský odohral 14 minút a 40 sekúnd, zaznamenal asistenciu a dva bodyčeky. Jeden nebezpečný i sám inkasoval.


Škoda Octavia Drive dobre jazdí a je za rozumnú cenu

Octaviu štvrtej generácie po facelifte si zapamätáme ako tú, ktorá sa zbavila litrového trojvalcového motora a dopriala lepšiu výbavu za dobrú cenu.

Po všetkých zaujímavých, ale väčšinou najvyšších výbavách Octavie, sa k nám konečne dostal prakticky úplný základ, k akému je dnes už náročné sa dopracovať. Škoda Octavia v akčnej výbave Drive s najslabším motorom a manuálnou prevodovkou. Aká je a či už znamená priveľa kompromisov, sme zisťovali v redakčnom teste.

Keď si sadáte do siedmej verzie Octavie štvrtej generácie, už ste presvedčení, že vás nemá čím prekvapiť. A predsa sa jej to aj tentokrát podarí.

Prvý dojem z auta vzbudzuje asi podobné emócie, ako keď vám v práci dajú kľúče od služobného auta na pracovnú cestu. Príklad je to pritom ideálny, pretože je dosť pravdepodobné, že to budú kľúče od Octavie. Na Slovensku je najpredávanejším autom a pri novo predaných vozidlách značky Škoda tvoria firemní zákazníci až 75-percentný podiel.

Auto novinky v skratke:

  • Elroq sa môže stať hitom: Aj keď ešte nejde o najlacnejší elektromobil značky, tým bude v roku 2026 Škoda Epiq, tak aj Elroq má slušné predpoklady uspieť v Európe. V interiéri Elroqu musíme skonštatovať, že šetrenie tu nevidieť. Skôr ide o opačný prípad, keď v menšom aute dostanete kvalitatívne interiér väčšieho auta.
  • Berlingo s novým imidžom: Nový Citroën Berlingo prešiel výraznou zmenou dizajnu, rovnako ako jeho príbuzní vyrábaní pod inými značkami. Návrat spaľovacích motorov je tiež rozhodne pozitívnou správou, hoci je v tom jeden háčik. Niektoré z verzií sú už teraz dostupné len do vypredania zásob.
  • Nové M5 vyvolalo rozruch: Najnovšie siedme vydanie BMW M5 vyvolalo rozruch. Nie preto, že sa do ponuky vrátilo aj praktické kombi Touring, ale vlastne pre všetko ostatné. Dizajn, rozmery, hmotnosť a aj pohon. Čo z toho reálne môže byť problém, sme zisťovali v teste.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Povýšte obyčajnú omeletu na pestrú zeleninovú tortillu a vyskúšajte obrátenú španielsku tortillu so zeleninou.

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Šimkovičová, Machala a Niňaj predstavia výsledky auditu v SNG
  • Ráž a Taraba budú informovať o príprave tunela Karpaty
  • Nemecký kancelár Scholz požiada Spolkový snem o vyslovenie dôvery svojej vláde

Dnes v histórii

11. decembra 1994 vtrhli ruské vojenské jednotky do severokaukazskej Čečenskej republiky. Začala sa prvá vojna v Čečensku. Tvrdý povstalecký odpor napokon prinútil vládu Borisa Jeľcina k zastaveniu bojov v auguste 1996 a podpísaniu mierovej zmluvy o rok neskôr. Hoci status Čečenska oficiálne ostal otvorenou záležitosťou, Čečenská republika Ičkéria sa po stiahnutí ruských vojsk fakticky stala nezávislým štátom.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO