Ranný brífing: Šutaj Eštok vraj chce vrátiť moc do rúk ľudu, Šimkovičová si opäť ide svoje

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Hlas na budúci rok predstaví nový volebný systém, ohlásil na programovej konferencii strany jej predseda Matúš Šutaj Eštok. Vraj chce vrátiť moc do rúk ľudu. O osude Slovenska podľa neho nemôže rozhodovať len Bratislava, preto chce vrátiť skutočnú moc regiónom.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová dala 4,6 milióna eur na obnovu pamiatok projektom, ktoré odborníci neodporučili. A takmer 80 projektov dotácie nedostane, hoci potrebné body získali. Šimkovičovej rezort odmieta zásahy vysvetľovať.

Načítavam… Šutaj Eštok vraj chce vrátiť moc do rúk ľudu, Šimkovičová si opäť ide svoje

V dnešnom vydaní sa dočítate:



Hlas chce na budúci rok priniesť návrh na zmenu volebného systému

Koaličná strana Hlas chce na budúci rok predstaviť návrh zmeny volebného systému. Uviedol to jej líder a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po programovej konferencii strany v Liptovskom Mikuláši. Okrem toho strana s veľkými novinkami neprišla.

„O osude Slovenska nemôže predsa rozhodovať len Bratislava,“ vyhlásil Šutaj Eštok. „Hlas na budúci rok predstaví nový a oveľa spravodlivejší volebný systém. Predstavíme ho bez ohľadu na to, akých politických reakcií sa dočkáme, pretože to urobíme kvôli ľuďom,“ povedal.

Detaily návrhu nie sú známe, čo Šutaj Eštok okomentoval poznámkou, že technikálie nateraz nie sú podstatné. „Dôležitý je princíp, ktorý znie, aby každý jeden slovenský región mal priamo zastúpeného svojho poslanca v Národnej rade,“ uzavrel.

Na presadenie zmeny volebného systému je pritom potrebná ústavná väčšina 90 hlasov poslancov. SNS už predtým oznámila, že by nesúhlasila so zmenou volebného systému ani počtu obvodov. Z opozičných strán zmenu volebného systému dlhodobo presadzuje opozičné KDH.

  • Únik pre Šutaja Eštoka: Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nezvláda svoju pozíciu. Možno aj preto sa objavila informácia o tom, že by sa eventuálne mohol stať predsedom parlamentu. Uviedla to poslankyňa Mária Kolíková s tým, že si myslí, že pozícia šéfa Národnej rady by bola pre neho „únikom“.

Päť z ôsmich miliónov poslala Šimkovičová na opravy pamiatok, ktoré odborníci neodporučili

Ministerstvo kultúry Martiny Šimkovičovej rozdeľuje dotácie na obnovu pamiatok nespravodlivo. Analýza SME ukázala, že najmä pri väčších projektoch sa neriadi odporúčaniami odborných komisií, ktoré projektom prideľujú body.

SME spočítalo, že na obnovu pamiatok pôjde tento rok 8,1 milióna eur, z toho až 4,6 milióna na projekty, ktoré nezískali od komisie dostatok bodov. Na druhej strane okolo 80 projektov vyjde naprázdno napriek tomu, že získali od komisie dostatok bodov.

„Toto sa nám ešte nikdy nestalo. Nič podobné som nezažil od čias Maďariča,“ povedal predseda odbornej komisie jedného z podprogramov Vladimír Kohút. Ten sa na protest vzdal členstva v komisii, rovnako ako aj zvyšní členovia jeho komisie.

Ministerstvo kultúry nechce zásahy vysvetľovať, takže nevieme, na základe akých kritérií sa Šimkovičová rozhodla podporiť iné projekty. Podporu však nedostal napríklad Anton Hrnko na rekonštrukciu kaštieľa v Liptovskom Jáne, aj keď mal jedno z najlepších hodnotení. Hrnko je bývalý podpredseda SNS, ktorý sa však s Andrejom Dankom rozišiel v zlom.

V krátkosti z domova:

  • Šaško s odborármi prehráva: Nový minister zdravotníctva Kamil Šaško zohnal na platy zdravotníkov dodatočných vyše sto miliónov eur. Napriek tomu s nimi prehráva. Zvýšenie miezd, ktoré im ponúka ako kompromis, považujú za nízke. Lekárski odborári tak budú zrejme ďalej zbierať výpovede kolegov zo služieb.
  • Prvé Na telo bez Kovačiča: Relácia Na telo sa do vysielania vrátila po „letnej prestávke“ – ako obdobie po odstavení Michala Kovačiča, založení odborov v televízii a vyhlásení štrajkovej pohotovosti pre nespokojnosť redaktorov televízia nazvala. Denník SME spísal v základných bodoch, ako vyzeral prvý diel nového Na telo po návrate na obrazovky.
  • Stop stíhania v kauze AllatRa: Po medializácii čudného stíhania ľudí, ktorí informovali o sekte AllatRa a Tvorivej spoločnosti, zasiahla do prípadu Generálna prokuratúra. Trestné stíhanie zastavila s vysvetlením, že „skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci“.
  • Fico sa stretne s Kotlárom: Premiér Robert Fico sa má tento týždeň stretnúť so splnomocnencom vlády pre prešetrenie pandémie Petrom Kotlárom. Chce, aby doplnil svoju správu a dal na chvíľu „na bok“ filozofie o očkovaní. Žiadať od neho bude, aby sa sústredil na „hlúpe“ nákupy zdravotníckych pomôcok či vakcín.
Zajímavost :  Buffettova investiční firma dál prodávala akcie, drží rekordní hotovost

Poľsko jadrové zbrane nepotrebuje, stačia mu lietadlá F-35, hovorí odborník na zbrojenie

Svet vstúpil do tretieho jadrového veku, zbrojenie sa nevyhnutne zintenzívňuje. Pripomína to studenú vojnu, no tak ďaleko určite nie sme, tvrdí Tomáš Nagy, odborník organizácie Globsec na jadrové a raketové zbrane.

„Musíme prijať realitu, ktorú prijímali aj generácie pred nami. Vzájomné odstrašenie funguje, takže aj my sme v nejakej miere odstrašení ruským jadrovým arzenálom,“ hovorí.

Ak by Irán získal jadrovú zbraň, malo by to následky nielen na región, ale na celý svet. Európa musí prevziať väčší diel zodpovednosti za svoju obranu, čo znamená najmä viac konvenčného zbrojenia, dodáva.

Americký jadrový dáždnik však nezmizne a európski spojenci sa doň dokážu zapájať aj bez toho, aby získali vlastné jadrové zbrane.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Zelenskyj hovoril s Ficom: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi povedal na stretnutí v Bruseli veľa vecí. Slovensko by malo Ukrajine podľa Zelenského pomáhať, inak pocíti, čo všetko môže ruský prezident Vladimir Putin spôsobiť.
  • Kimova pomoc Putinovi: Rusko pripravuje na boj na Ukrajine asi 11-tisíc severokórejských vojakov, tvrdí šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov. Vojaci majú byť podľa neho pripravení do 1. novembra. Juhokórejská špionážna agentúra tieto správy potvrdila, pričom uviedla, že Severná Kórea posiela do vojny proti Ukrajine 12-tisíc vojakov rozdelených do štyroch brigád.
  • Evakuácia Kupianska: Ukrajina evakuuje tisíce ľudí z Kupianska, oznámil tamojší gubernátor Oleh Synehubov. Kupiansk v Charkovskej oblasti je dôležitým železničným uzlom na rieke Oskil. V uplynulých mesiacoch mesto ruské jednotky intenzívne ostreľovali a priblížili sa k nemu na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.
  • Ruský postup v Donecku: Rusko tvrdí, že obsadilo dedinu Maksymilianivka zhruba desať kilometrov od kľúčového mesta Kurachove, ktoré je jedným z ústredných bodov ruského postupu v Doneckej oblasti. Rusko sa snaží obsadiť Pokrovsk, logistický uzol, ktorý sa nachádza približne 50 kilometrov severne.
  • Pozvánka do NATO: Francúzsko by podľa minister zahraničia Jeana-Noëla Barrota súhlasilo s okamžitou pozvánkou Ukrajiny do NATO. Medzi spojencami prebiehajú rokovania. Okamžité pozvanie Ukrajiny do NATO je prvým bodom takzvaného plánu víťazstva.
  • Poľsko je skeptické: Poľský minister obrany Władysław Kosiniak-Kamysz je skeptický voči víťaznému plánu ukrajinského prezidenta Zelenského. Vyjadril sa tak po zasadnutí ministrov obrany NATO v Bruseli. Podľa jeho slov sú už ukrajinskí vojaci vojnou vyčerpaní.
Zajímavost :  Trump spojence v NATO bude potřebovat. Putin chce zrušit mezinárodní dohody, říká Neumann

Zo zahraničných webov:



Finančný idiot, opísal ho novinár. Nevedel ani viesť účtovníctvo, no ľudí obral o milióny

Charles Ponzi bol typickým prisťahovalcom z Talianska. Do USA prišiel chudobný a s vidinou rýchleho zbohatnutia v krajine neobmedzených možností.

Ako malý vraj kradol peniaze z kostolnej zbierky. Štúdiu na univerzite sa venoval minimálne, radšej so spolužiakmi vysedával v kaviarňach a baroch. Preto ani nedoštudoval.

Keď nastúpil na loď do Ameriky, vo vrecku mal 200 dolárov. Keď z nej vystúpil, mal už len dva a pol dolára. Zvyšok prehral v kartách a minul na prepitné pre čašníkov.

V USA napokon zbohatol, no len vďaka tomu, že podviedol desaťtisíce investorov. Využil pritom schému, ktorú síce nevymyslel, ale „preslávil“ ju natoľko, že dodnes nesie jeho meno.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Kursalon zmenil majiteľa: Otázniky nad budúcnosťou legendárnej stavby v Trenčianskych Tepliciach sú nateraz vyriešené. Známy Kursalon, ktorý bol vyhľadávaný pre rôzne kultúrne podujatia a patrí medzi dominanty kúpeľného mesta, zmenil majiteľa.
  • Zložitý rok pre vinárov: Horúce a suché leto ukrojilo tento rok slovenským vinárom z úrody. Ročník považujú v zásade za vydarený, hoci vína bude zrejme menej. Odraziť sa to môže na jeho cene. V ankete sme sa desiatich vinárov z regiónov naprieč celým Slovenskom pýtali na ročník 2024.
  • Majetok Arcy sa scvrkol: Pri reštrukturalizácii Arca Investments, čo je materská firma finančnej skupiny, po novom veritelia získajú späť najviac 10,4 percenta z peňazí investovaných do jej cenných papierov. Tými boli zväčša dlhopisy a zmenky. Vyplýva to z najnovšieho ozdravného plánu Arcy.

Najhorší podpis v histórii. Je to nedôstojné, hovorí o Froomovi víťaz etáp na Tour

V historických tabuľkách bude ešte dlho figurovať na popredných priečkach. Štyrikrát vyhral Tour de France, celkovo sedem Grand Tours a bol na čele prakticky nezdolateľného tímu Sky. Trikrát v kariére získal prestížne ocenenie Vélo d’Or, ktoré vo svete cyklistiky možno prirovnať k futbalovej Zlatej lopte.

Chris Froome je aj v 39 rokoch stále profesionálnym cyklistom, no z pohľadu výsledkov sa jeho kariéra skončila už pred piatimi rokmi. Vážny pád na pretekoch Criterium du Dauphiné s neustále zvyšujúcou sa úrovňou cyklistiky spôsobili, že Froome sa k najlepším už nevrátil.

Reštartovať jeho kariéru sa pokúsil tím Israel – Premier Tech, no čas ukázal, že kúpil mačku vo vreci. Navyše, poriadne drahú. V izraelskom tíme jazdí od roku 2021 s priemerným ročným platom päť miliónov eur. V končiacej sa sezóne zarábal viac iba Tadej Pogačar.

Pred troma rokmi športový riaditeľ René Andrle pre Sportnet priznal, že Froomovi veria, že dokáže na najslávnejších pretekoch získať piaty titul. Realita je však taká, že vo farbách nového zamestnávateľa predviedol najlepšie výkony na Tour de France 2022, ktorú pre covid nedokončil.


Rakúšania za prekročenie rýchlosti odoberajú autá. Prax ukazuje, že to nie je také jednoduché

Rakúsko v uplynulom období sprísnilo tresty pre vodičov, ktorí prekročia povolenú rýchlosť. Okrem zadržania vodičského preukazu môžu cestní piráti prísť aj o auto. A mnohí už oň prišli.

Rýchla jazda je v krajinách Európskej únie dlhodobo najčastejšou príčinou dopravných nehôd. Neraz sa končia ťažkými zraneniami alebo aj smrťou. To bol aj dôvod, prečo v Rakúsku od 1. marca vstúpila do platnosti 34. novela Zákona o cestnej premávke.

Zajímavost :  Ředitel Cermatu Krejčí končí, ministr Bek přijal jeho rezignaci

Pripomeňme, že u západných susedov platí v obci rovnako, ako na Slovensku, maximálna rýchlosť 50 km/h, ale na okreskách je vyššia – 100 km/h a na diaľnici 130 km/h. Popri nich však platia aj lokálne zníženia povolenej rýchlosti.

Okrem štandardnej pokuty môžu vodiči prísť o vodičský preukaz, pokiaľ v obci prekročia rýchlosť o 50 km/h a mimo obce o 60 km/h. Potom je už v hre aj strata samotného auta. Stať sa tak môže, keď vodič v rakúskej obci prekročí rýchlosť o viac ako 60 km/h alebo mimo obce o viac ako 70 km/h.

Auto novinky v skratke:

  • Renault oprášil legendu: Po uvedení elektrického Renaultu 5 ťaží francúzska značka ďalej zo svojej histórie. Na autosalóne v Paríži predstavila produkčnú verziu nového crossoveru R4 E-Tech Electric. Odkaz na legendárny Renault 4 zostáva jasný.
  • Nový Mustang rúca mýty: Ford predstavil novú generáciu Mustangu s poriadne výkonným päťlitrovým osemvalcom pod kapotou. A čo je ešte dôležitejšie, automobilka tento model ponúka aj na európskom trhu. Navyše sa stále vyhýba akejkoľvek elektrifikácii.
  • Wellness na kolesách: Koncern Stellantis doprial na parížskom autosalóne najviac čerstvých noviniek značke Citroën. Okrem modernizovaného mikroauta Ami či faceliftu C4 a C4x sa prvýkrát ukázal aj nástupca kompaktného SUV, známeho pod názvom C5 Aircross.

Aréna

Čo cestujúcim prinesie zmena grafikonu? Čo čaká tých, ktorí využívajú regionálne spoje? A kedy bude realitou rýchlejšie spojenie východu so západom? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s generálnym riaditeľom Železničnej spoločnosti Slovensko Petrom Helexom a analytikom Útvaru hodnoty za peniaze Rastislavom Farkašom.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Tekvica je povinnou súčasťou jesennej kuchyne. Vyskúšajte ju v rizote.

Dnes očakávame

  • Verejné zasadnutie o obnove konania v kauze Cervanová
  • SaS bude informovať o podaní konsolidačného balíčka na Ústavný súd
  • Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen prijme lídrov FPÖ, ÖVP a SPÖ

Dnes v histórii

21. októbra 1805 porazila britská flotila pod velením viceadmirála Horatia Nelsona v bitke pri Trafalgare spojenú francúzsku a španielsku flotilu pod velením admirála Villeneuva. Samotný Nelson ku koncu bitky padol, ale týmto jeho víťazstvom v jednej z posledných veľkých námorných bitiek plachetníc v histórii, zabezpečil pre Veľkú Britániu námornú nadvládu, vďaka čomu sa stala najsilnejšou námornou mocnosťou sveta na ďalších viac ako sto rokov.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO