Ranný brífing: Trump nabil zbrane Ficovi, z opozície podporili agresívneho smeráka

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Víťazstvo Donalda Trumpa posilní európskych populistov, čomu dodal medzi prvými platnosť aj premiér Robert Fico. „Je to porážka liberálnych a progresívnych myšlienok,“ vyhlásil. Vyzdvihol možnosť, že Trump výrazne okreše alebo zastaví vojenskú pomoc Ukrajine a tvrdí, že EÚ má „závažnejšie problémy“ a že ju „podstatne viac ohrozujú“ nelegálni migranti.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Šesť opozičných poslancov hlasovalo tajne za to, aby sa smerák Richard Glück stal novým predsedom branno-bezpečnostného výboru. Teda človek, ktorý by odmietol vojenskú službu v prípade ohrozenia Slovenska. Len KDH nechce povedať, že jeho poslanci to neboli.

Načítavam… Trump nabil zbrane Ficovi, z opozície podporili agresívneho smeráka

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ak si dnes kúpite denník SME alebo Korzár, nájdete v ňom vložený časopis INDEX. Dozviete sa, ako fungujú slovenskí „vlci z Wall Street“, zistíte, či sa oplatia štátne dlhopisy „pre bežných smrteľníkov“ . V seriály Magnáti opisujeme biznisovú dráhu bývalého „penťáka“ Jozefa Špirka. Cena denníkov SME a Korzár spolu s časopisom Index je len 1,95 eur.


Z Trumpa už ťaží aj Fico. Čo bude s obranou Európy a aké sú scenáre?

Ako využije Vladimir Putin víťazstvo Donalda Trumpa v amerických voľbách? V akej pozícii sa zo dňa na deň ocitla bezpečnosť Európy, Európskej únie a Slovenska, ak by Trump naplnil len zlomok sľubov o uspatí NATO a stiahnutí amerického obranného dáždnika z Európy?

Očakávanému scenáru, podľa ktorého víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách rýchlo nabije energiou jemu podobné populistické, protiimigračné a proruské politické sily naprieč Európou, dodal medzi prvými platnosť premiér Robert Fico.

„Je to porážka liberálnych a progresívnych myšlienok. (…) Najpodstatnejšie je, že každý očakáva kroky prezidenta v súvislosti s vojnou na Ukrajine,“ vyhlásil Fico a spomenul pritom aj Rusko. „Už sa ozýva aj Moskva, že je ochotná komunikovať o dianí na Ukrajine,“ komentoval Fico Trumpov úspech.

Fico vyzdvihol možnosť, že Trump výrazne okreše alebo zastaví vojenskú pomoc Ukrajine. Ficova štvrtá vláda sa k politike zastavenia vojenskej pomoci hlási, hoci by takýto krok pravdepodobne znamenal stratu ruskom okupovaných území, zakonzervovanie hraníc Ruska bližšie ku krajinám Európskej únie a NATO a potenciálne aj povzbudenie Ruska pre ďalšiu vojenskú inváziu do budúcnosti.

  • O Ukrajine v Budapešti: Robert Fico zo summitu v Budapešti vyhlásil, že ak Donald Trump obmedzí pomoc Ukrajine, za Slovensko odmietne návrh, aby celú pomoc na seba prebrala EÚ. „Ak sa majú nájsť peniaze pre nezmyselnú vojnu na Ukrajine, kde sa zabíjajú Slovania, vojnu, ktorá nemá žiadne riešenie, lebo vojenské riešenie neexistuje, tak musíme mať dostatok odvahy, aby sme povedali, že sú aj iné závažnejšie problémy, na ktoré musí EÚ reagovať,“ vyhlásil Fico.

Šesť opozičných poslancov tajne podporilo Glücka. Pátrali sme, z ktorej sú strany

Odmietol vojenskú službu v prípade ohrozenia Slovenska, fyzicky napadol Igora Matoviča, ktorý prišiel rušiť vystúpenie Smeru, zľahčoval utrpenie žien, ktoré zažili sexuálne násilie.

Aj tak sa poslanec Smeru Richard Glück stal novým predsedom branno-bezpečnostného výboru, ktorý sa zaoberá prácou ozbrojených síl, polície či vývojom kriminality. Nahradil Tibora Gašpara, ktorý sa funkcie vzdal pre zaneprázdnenosť vo funkcii podpredsedu parlamentu.

Za Glücka nehlasovali len poslanci koaličných strán Smer, Hlas a SNS. Vládna koalícia má 76 poslancov a ďalšie tri hlasy jej zabezpečuje trojica odídencov z klubu SNS pod vedením Rudolfa Huliaka.

Glücka v tajnej voľbe však podporili aj ďalší šiesti poslanci. Dovedna ich bolo 85. Neexistuje preto iná možnosť, ako tá, že jedného z najagresívnejších poslancov podporila aj časť opozície. PS, SaS a Slovensko tvrdia, že Glücka nepodporili, jediné KDH neprezradilo, ako jeho poslanci hlasovali.

Zajímavost :  Kraj rozryl pôdu v lese za milióny. Za toľko by bagrovali desiatky rokov, tvrdí poslankyňa

V krátkosti z domova:

  • Pre súdy vybrali najdrahšiu budovu: Hovoril o naprávaní nedostatkov po predchodcoch pri kúpe novej budovy pre dvojicu bratislavských mestských súdov. Postup ministra spravodlivosti Borisa Suska pri výbere víťaza sa však zrejme dostane až pred Európsku komisiu. Ohlásil to jeden z dvoch neúspešných uchádzačov, podľa ktorého bola verejná súťaž netransparentná a neférová.
  • Markíza trestá Vinczeho: Jeden z top moderátorov Markízy Viktor Vincze má o pätinu znížený príjem a po troch predošlých sériách viac nebude moderovať obľúbenú tanečnú šou Let’s Dance. Moderátorovi začali krátiť plat ešte v júni – za jeho rozhovor v Denníku N. Vedenie televízie mu tiež zakázalo vystupovať v súkromnom vysielaní u Michala Kovačiča.
  • Spoplatnenie prístupu k informáciám: Poskytovanie informácií cez infozákon bude môcť byť spoplatnené. Vyplýva to z novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú schválil parlament. Stojí za ňou SNS, ktorá úpravu odôvodňuje potrebou reagovať na problémy so zahlcovaním povinných osôb s častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií.

Najhorší možný čas? Pád nemeckej vlády môže byť aj príprava na Trumpa

Ešte v stredu ráno sa mohlo zdať, že najväčšou správou týždňa pre európske vlády bude výhra Donalda Trumpa. Americký prezident počas kampane sľuboval oklieštenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu aj zavedenie ciel, pričom v oboch prípadoch by najväčší tlak zrejme pocítilo Nemecko.

V stredu večer však nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil vyhodenie ministra financií Christiana Lindnera, lídra ekonomicko-liberálnej Slobodnej demokratickej strany (FDP), čo znamená aj koniec strany v trojkoalícii so sociálnymi demokratmi (SPD) a so Zelenými.

Aj keď Scholzov krok a následný kolaps nemeckej vlády sa môže v čase, keď je nemecká ekonomika v kríze, zdať ako veľmi riskantný, podľa expertov ide o premyslený ťah. Európa sa navyše musí pripraviť na dôsledky Trumpovho víťazstva a nestabilná nemecká vláda, na čele ktorej sú rozhádaní koaliční partneri, tomu nepomáha.

Nemecké parlamentné voľby sa mali pôvodne konať takmer o rok. Kolaps vládnej „semaforovej“ koalície, podľa straníckych farieb SPD, FDP a Zelených, tak zrejme posunie voľby na jarné mesiace.

  • Aj Nemcom sa vráti mafia: Scholz s kolegami a osobnosťami verejného života chápu, že v parlamentnom systéme je vláda bez schopnosti disponovať väčšinou chromá kačka, ktorá škodí nielen občine, ale aj vlastným členom. Preto od straty väčšiny po voľby uplynie tri až päť mesiacov, nie trinásť, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Nádej verzus pragmatizmus: Vojaci ukrajinskej delostreleckej jednotky na východnom fronte mali o výsledkoch amerických prezidentských volieb svedčiacich o víťazstve Donalda Trumpa len matné informácie. Vo svojich nádejach však ohľadom budúceho prezidenta Spojených štátov mali jasno – dúfajú, že množstvo zbraní, potrebných pre ich víťazstvo, sa zvýši.
  • Zelenského varovanie: Ústupky Rusku sú pre Ukrajinu neprijateľné a pre Európu samovražedné, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Lídrov európskych krajín na summite v Budapešti upozornil, že je to práve Rusko, ktoré eskaluje situáciu nasadením severokórejských vojakov do vojny proti Ukrajine. Mier treba dosiahnuť prostredníctvom sily.
  • Dodávky zbraní z Južnej Kórey: Juhokórejský prezident Jun Sok-jol nevylúčil dodávky zbraní Ukrajine. Soul podľa neho upravuje svoj doterajší postup. Južná Kórea sa obáva, že armáda severného suseda, s ktorým je oficiálne stále vo vojnovom konflikte, získa na Ukrajine cenné skúsenosti, ktoré posilnia jej bojaschopnosť.
  • Os Moskva – Peking – Teherán – Pchjongjang: Šéf austrálskeho národného spravodajského úradu Andrew Shearer uviedol, že „vznikajúca os“ krajín, ktoré poskytujú podporu Rusku, vrátane Číny, Iránu a Severnej Kórey, predstavuje „hlboko znepokojujúci strategický vývoj“, ktorý sa západné krajiny snažia dobehnúť.
Zajímavost :  NFT zaznamenávají 94% nárůst týdenních prodejů

Zo zahraničných webov:



Rodiny s dieťaťom prídu o päťsto eur. Rada zmenila predpoveď

Konsolidačný balíček zasiahne rodiny výrazne viac, ako sa pôvodne predpokladalo. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť aktualizovala svoju pôvodnú analýzu. Rodina – dvaja dospelí s jedným dieťaťom podľa nej príde v budúcom roku takmer o päťsto eur ročne. Pred mesiacom pritom počítala, že tzv. rodiny so stredným príjmom prídu o dvestosedemdesiat eur.

V prvotnej analýze rozpočtová rada rátala, ako rodiny priamo zasiahnu rôzne opatrenia konsolidácie. Napríklad zmeny v daňovom bonuse na deti či zvýšenie dane z pridanej hodnoty z 20 na 23 percent. V novej analýze už rozoberá aj tzv. nepriame vplyvy, teda napríklad aj to, ako sa zavedenie dane z finančných transakcií premietne do rodinných rozpočtov.

„Najväčší vplyv bude mať (balíček) na rodiny s nezaopatrenými deťmi,“ povedal na stretnutí s novinármi predseda rady Ján Tóth. Ich príjem sa ročne zníži o spomínaných necelých päťsto eur.

Najviac podľa Tótha rodiny pocítia zmeny v daňovom bonuse. Ich dopad na rodinný rozpočet bude väčší ako dopad všetkých ostatných opatrení konsolidačného balíčka dokopy.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Babišov hotel v Bratislave: To, že realitné developerstvo môže byť beh na dlhé trate, ukazuje aj najnovší príklad z bratislavského Starého Mesta. Spoločnosť Berg čakala sedem rokov na to, kým získala povolenie na búranie objektu na rohu Mariánskej a Špitálskej ulice. Firme nepomohlo ani to, že mala prominentného majiteľa – Andreja Babiša.
  • Firmy profitujú z triumfu Trumpa: Donald Trump a jeho program „Amerika na prvom mieste“ s najväčšou pravdepodobnosťou podporí firmy z bankového sektora a tradičných priemyselných odvetví ako je oceliarstvo a energetika. Ktoré ďalšie spoločnosti však môžu vďaka Trumpovi v Bielom dome rásť? Pozreli sme sa na akcie firiem, ktoré po jeho víťazstve vyleteli.
  • Trumpov efekt na ekonomiku: Dve ekonomické vyhlásenia novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa by mohli byť pozitívne aj pre Európsku úniu a Slovensko. Myslí si to exminister hospodárstva a energetický analytik Karel Hirman. Trump vo svojej víťaznej reči povedal, že Spojené štáty budú znižovať dlhy a dane, a že USA má viac ropy ako Saudská Arábia a preto bude vŕtať.

DAC ani nevystrelil na bránu. Adios, kričali fanúšikovia a posielali Muňoza na letisko

Finále aktuálneho ročníka Slovnaft Cupu sa bude konať v dunajskostredskej MOL Aréne. Už po osemfinále je však jasné, že bez domáceho mužstva. DAC Dunajská Streda prehrala s MFK Dukla Banská Bystrica 0:2 a lúči sa s pohárom.

Zisk pohárovej trofeje figuruje medzi prioritami Dunajskostredčanov od roku 2014, keď sa majiteľom klubu stal Oszkár Világi. Žlto-modrí sa však za uplynulých desať rokov dostali maximálne do semifinále. Fanúšikovia po každom vypadnutí iba sarkasticky poznamenajú: „Tak zase nabudúce.“

Fanúšikovia, ktorí sledovali zápas naživo, dali najavo svoj nesúhlas piskotom i skandovaním: „Kde je náš tím?“, „My chceme futbal“, „Adios“ či „Auf Wiedersehen“.

Pozdravy v cudzej reči jednoznačne smerovali na trénera Xisca Muňoza, ktorý má poriadne rozkývanú stoličku. Už v predchádzajúcich zápasoch mali priaznivci DAC pripravený transparent s univerzálnym znakom odletov na letiskách. O možnom odchode španielskeho kouča sa špekuluje už dlhšie.


Zweig sa zabil, no Rakovská a Marcinková idú ešte ďalej. Napriek všetkému zostávajú

Svoje úplne posledné napísané vety nenazval Stefan Zweig listom na rozlúčku. V hlavičke troch odsekov stálo slovo: Vyhlásenie. Zweig v ňom nepateticky poďakoval Brazílii, ktorá ho prichýlila potom, ako sa Európa sama zničila.

Zajímavost :  Blaha je v Moskve a ospravedlňuje sa. V europarlamente sa v názore na Rusko nezhodol so Šefčovičom

Napísal však aj, že nemá dosť síl žiť bez domova a bez osobnej slobody a list ukončil takto: „Bodaj by nám bolo dopriate uvidieť po tejto dlhej noci úsvit! Ja, až priveľmi netrpezlivý, idem popredu.“ Dvadsiateho druhého februára 1942 aj so svojou druhou manželkou dokonal samovraždu.

„On mal deti?“ pýta sa v úvode inscenácie herečka Gabriela Marcinková, keď na javisku rozsvieti neónový nápis Zweig. „Tak mal tie deti?“ zopakuje otázku potom, ako odpoveď zanikne v množstve iných informácií, ktoré o tomto spisovateľovi, humanistovi a kozmopolitovi na úvod zaznejú. „Jeho prvá manželka mala dve, tak ich asi s ňou vychovával,“ odpovie jej napokon Anna Jakab Rakovská.

Sú to práve tieto dve výborné herečky, ktoré inscenáciu Júlie Rázusovej Outcast podľa Zweigovho biografického románu Svet včerajška robia natoľko aktuálnou a autentickou. Po septembrovej premiére v domácom Prešove ho nezávislé divadelné zoskupenie Slzy Janka Borodáča uviedlo aj v Bratislave.

V krátkosti z kultúry:

  • Ako funguje Rada FPU: Rada Fondu na podporu umenia neuznala rešpektovanú umelkyňu Danielu Olejníkovú ako vhodnú členku odbornej komisie. Bez akéhokoľvek odôvodnenia zároveň nepredĺžila mandáty viacerým odborníkom. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o spôsob, ako komplikovať fungovanie celého FPU a dosadiť si spriaznených ľudí aj do nižších štruktúr fondu.
  • Zápisky mladej vdovy: Práve odpočítavala posledné dni pred odchodom z Prahy na vidiek, kde si s manželom kúpili dom, keď jej zatelefonovali, že sa stala vdovou. Na túto správu ju nič nepripravilo, smrť prišla náhle, jej príčinou bol zápal pankreasu. V novej situácii jej pomáhalo písanie a dnes je príbeh Zuzany Pokornej už aj v kine. Vstupuje do nich pod názvom Rok vdovy.
  • Pohoda predstavila prvé meno: Prvým potvrdeným účinkujúcim budúcoročnej Pohody je kapela Fontaines D.C. Patrí k najvýraznejším rockovým skupinám súčasnosti. Tento rok bola headlinerom aj na festivale Glastonbury. Pätica z Dublinu je povestná svojimi energickými vystúpeniami a autentickým prevedením rocku a punku.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Dezerty, ktoré zvládnete obratom ruky. Vyberte si z našich receptov na skvelé prevrátené koláče.

Dnes očakávame

  • Neformálne stretnutie lídrov EÚ v Budapešti
  • Prezident Peter Pellegrini vystúpi na rokovaní Rady OECD v Paríži
  • Záverečný deň prvých spoločných námorných cvičení Indonézie a Ruska

Dnes v histórii

8. novembra 1950 sa uskutočnil prvý súboj prúdových lietadiel v histórii. Poručík amerického letectva Russell J. Brown v stroji F-80 Shooting Star zostrelil dve severokórejské stíhačky MiG-15. Táto konfrontácia v blízkosti kórejsko-čínskych hraníc bola jedným z kľúčových momentov kórejskej vojny a predznamenala strategický posun smerom k moderným stíhačkám.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO