Ranný brífing: Z Huliaka sa stáva príliš drahá nevesta, no z volieb by aj tak ťažil Fico

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Rudolf Huliak už vystriedal niekoľko „politických dresov“, tentokrát mu nesadol ten z SNS. Komplikuje tým stabilitu koalície, čo sa nepáči ani premiérovi Robertovi Ficovi. Huliak chce ministerstvo, inak koalícii hrozí strata hlasov a najtesnejšia väčšina.

Fico už naznačil možnosť predčasných volieb a zvažuje, že hlasovanie o rozpočte spojí s vyslovením dôvery vláde. Progresívne Slovensko síce rastie, no z výsledkov volieb by sa tešil znova šéf Smeru, ktorý by sa zrejme s pomocou Hlasu a Republiky udržal pri moci. PS totiž chýbajú výrazne silnejší partneri.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Načítavam… Z Huliaka sa stáva príliš drahá nevesta, no z volieb by aj tak ťažil Fico

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Danko priviedol koalíciu na pokraj existencie: Huliak má plán na december

Robert Fico týždne navonok zľahčuje konflikt medzi Andrejom Dankom a odídencami z klubu SNS zo strany Národná koalícia, v utorok sa s ich predstaviteľom Rudolfom Huliakom stretol už druhýkrát. Huliak chce získať pod kontrolu jedno z ministerstiev, ktoré po parlamentných voľbách 2023 získala SNS. Požadujú aj účasť na koaličných radách.

Bez trojice poslancov okolo Huliaka má vláda v parlamente len najtesnejšiu možnú väčšinu 76 hlasov. Huliak v októbri oznámil odchod z klubu SNS. Tvrdil, že predseda SNS Danko nedodržal sľub, ktorý dostali pred voľbami, keď na kandidátke kandidovali vo voľbách.

Huliak sa mal po voľbách stať za SNS ministrom životného prostredia, tento zámer však zastavila prezidentka Zuzana Čaputová. Ide zrejme o hlavnú príčinu jeho súčasnej vzbury. Až do inaugurácie prezidenta Petra Pellegriniho Huliak žiadnu nespokojnosť nevyjadroval.

Huliak po stretnutí s Ficom oznámil, že sa zatiaľ nedohodli, avizovali len ďalšie stretnutie. Huliak zatiaľ načrtol, ako sa chystá pristúpiť k poslednej parlamentnej schôdzi roka, na ktorej sa má schvaľovať štátny rozpočet. Od koalície očakáva, že v návrhu rozpočtu dodatočnou úpravou prizná viac peňazí pre poľovníkov, rybárov a včelárov. Fico zvažuje, že hlasovanie o rozpočte spojí s vyslovením dôvery vláde.

  • Suterén: Neprerušovaný úpadok slovenskej politiky sa dá ilustrovať aj povahou koaličných sporov, charakterom odpadlíkov a príčin vedúcich k vládnym otrasom. Dnes sa reč krúti okolo odroňa v kamizole, ktorý bez hanby hovorí, že jednu koaličnú stranu vedú alkoholici, blbci až kriminálnici, ale dohoda je len vecou fiškálnych transferov. Schválne, kam sa dá ešte klesnúť, píše Peter Tkačenko.

Progresívne Slovensko delí od vlastnej koalície už len päť kresiel. Teoreticky

Premiér Robert Fico cez víkend na sneme Smeru naznačil, že tesná väčšina koaličných strán v parlamente sa mu nepozdáva a Smer je pripravený aj na „iné alternatívy politického vývoja“. Náznak predčasných volieb je okrem Ficových koaličných partnerov dôležitým odkazom aj pre opozičné strany a ich voličov.

Dôvod na radosť by mohli mať najmä progresívci z PS pod vedením Michala Šimečku. Rast popularity lídra opozície je zjavný zo všetkých posledných prieskumov a príchod Ivana Korčoka by mohol šance na úspech Progresívneho Slovenska ešte zvýšiť.

Analýza SME však naznačuje, že z volieb by najvýraznejšie ťažil Smer, ktorý by sa zrejme s pomocou Hlasu a Republiky udržal pri moci. PS totiž chýbajú výrazne silnejší partneri. Ak by SaS, Demokrati či KDH nedosiahli lepší výsledok, PS by bolo odsúdené vládnuť naraz so štyrmi alebo piatimi členmi koalície.

Práve Demokrati a Slovensko však patria k výrazným kritikom Progresívneho Slovenska. A aj s ich podporou by bola stabilita koalície veľmi krehká.

  • Korčokova svadba z rozumu: Nie výhra Progresívneho Slovenska, ale jeho schopnosť zložiť vládu bude konečným meradlom úspechu. Inými slovami, ak Korčok poistí Progresívnemu Slovensku víťazstvo, ale neprispeje k tomu, aby nakoniec vytvorilo vládu, z hľadiska záujmu krajiny sa iba ťažko bude javiť ako správne, píše Matúš Ritomský.

Zajímavost :  Evropa se s Trumpem pořádně zapotí a může se bezpečnostně rozklížit

V krátkosti z domova:

  • Súd neuznal Klimentovu obranu: Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu uložil sudcovi Jurajovi Klimentovi za fyzický útok na iného sudcu na verejnosti disciplinárne opatrenie vo forme zníženia funkčného platu o 50 percent na obdobie troch mesiacov. Denník SME rozobral zdôvodnenie disciplinárneho senátu Najvyššieho správneho súdu v kauze, aká nemá obdobu.
  • Koalícia chce tlačové súdy: Minister spravodlivosti Boris Susko pripustil úvahy o zriadení špecializácie na súdoch zameranej na tlačovú agendu. Zámer odôvodnil dĺžkou konaní týkajúcich sa ochrany osobnosti, pre ktoré, podľa jeho slov, ich výsledok nespĺňa účel a zmysel. Susko vylúčil, že by takéto zriadenie bolo využívané na šikanu médií.
  • Desaťtisíce za novú verziu hymny: Ministerstvo kultúry zverejnilo zmluvu s firmou skladateľa Oskara Rózsu, ktorý mal vytvoriť novú podobu štátnej hymny. Za celý projekt ministerstvo zaplatí 46 500 eur. Rózsa z toho dostane 20-tisíc ako autorskú odmenu za vytvorenie diela. Zvyšok má pokryť tvorbu zvukového záznamu.

Urobiť zásoby a byť solidárny. Škandinávia občanom radí, ako sa pripraviť na vojnu

„Žijeme v neistých časoch. V našom kúte sveta sa v súčasnosti vedú ozbrojené konflikty. Na podkopávanie a ovplyvňovanie sa využívajú teroristické hrozby, kybernetické útoky a dezinformačné kampane. Aby sme hrozbám odolali, musíme byť jednotní.“

Takýmito slovami sa začína brožúra, ktorú Švédsko začalo rozdávať svojim občanom, aby ich poučilo, čo robiť v čase vojny či v inej krízovej situácii. Podobné návody v poslednom čase vydali aj Fínsko, Nórsko a Dánsko. Zvýšené obavy z vojny v regióne panujú odvtedy, čo Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu.

Švédsko však chce brožúrou okrem dodania praktických informácií ľudí aj povzbudiť. „Ak Švédsko napadnú, nikdy sa nevzdáme. Akékoľvek tvrdenie o opaku je nepravdivé,” píše sa vo zvýraznenej časti.

Tridsaťdvastranová brožúrka s názvom „V prípade krízy alebo vojny” občanom radí, ako sa pripraviť na ozbrojený útok, ktorý pomenúva „najhorším možným scenárom“. Rusko priamo nespomína, škandinávske krajiny však na ruskú hrozbu upozorňujú už dlhšie.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Nasadenie britských striel: Ukrajina po prvýkrát použila proti cieľom v ruskom vnútrozemí britské rakety dlhého doletu Storm Shadow. Úlomky striel našli v Kurskej oblasti a ďalšie dve strely zostrelili nad juhoruským prístavným mestom Hosk pri Azovskom mori, tvrdí spravodajský kanál Rybar, pokladaný za blízky ruskej armáde.
  • Putin vraj chce diskutovať: Vladimir Putin je údajne pripravený diskutovať s Donaldom Trumpom o zmrazení vojny a prímerí. Vylučuje akékoľvek veľké územné ústupky a trvá na tom, aby sa Kyjev vzdal ambícií vstúpiť do NATO. Kremeľ by mohol vo všeobecnosti súhlasiť so zmrazením konfliktu pozdĺž frontovej línie. Pre agentúru Reuters to uviedlo päť nemenovaných ruských predstaviteľov blízkych Kremľu.
  • Ruský psychologický útok: Na ukrajinských sociálnych sieťach sa šírili správy, že Rusko plánuje rozsiahly raketový útok. Údajne sa očakáva, že jeho súčasťou bude aj nová balistická raketa RS-26 Rubež. Vojenská rozviedka varovala, že prinajmenšom niektoré zo správ sú ruské dezinformácie. Ide podľa nej o masívny informačný a psychologický útok.
  • Dodávka protipechotných mín: Americký prezident Joe Biden schválil dodanie protipechotných mín Ukrajine. Tá ich použije na svojom území. Zaviazala sa však, že ich nepoužije v oblastiach obývaných civilistami. Americké míny sa od tých ruských líšia tým, že majú danú životnosť; po uplynutí vopred stanoveného času sa stávajú neúčinnými.
Zajímavost :  Prečo vyhral Trump? (píše Ivan Mikloš)

Zo zahraničných webov:



Nezdaníme vás, ale s cenou nepohnete. Drahšiu elektrinu zaplatia elektrárne

Cena elektriny sa v budúcom roku nebude meniť. Na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády to oznámil premiér Robert Fico s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou.

Vyplýva to zo všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorý schválila vláda. Jeho súčasťou je, že budúci rok budú mať domácnosti ceny za dodávky elektriny rovnaké ako dnes, teda 61 eur za MWh. Ak by vláda nezasiahla, cena za elektrinu by bola mierne vyššia.

Saková povedala, že cena mala podľa memoranda, ktoré so Slovenskými elektrárňami podpísala minulá vláda, v roku 2025 mierne vzrásť na 67 eur. Nakoniec sa to nestane. Cena elektriny sa nebude meniť vďaka tomu, že sa vláda dohodla so Slovenskými elektrárňami. To znamená, že štát nebude musieť dotovať elektrinu zo svojho v rámci energopomoci na rok 2025.

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček povedal, že túto zmenu v memorande schválili elektrárne vďaka tomu, že dochádza ku klesajúcim cenám elektriny na burze a ekonomika firmy sa zlepšila po spustení tretieho bloku Mochoviec. Priznal však, že za to dostali aj istú výhodu v podobe neudeľovania špeciálnych daní a regulácií na rok dodávky a rok po dodávke.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Tesco nie je ani druhé: Až do roku 2019 bol lídrom slovenského maloobchodu britský reťazec Tesco, no potom ho predbehol nemecký Lidl. Ďalšiu zmenu v prvej trojke priniesol vlaňajšok. Ukazuje to rebríček INDEXU, ktorý sme zostavili na základe tržieb za rok 2023, pričom sme využili údaje z portálu FinStat. Vyplýva z nich aj to, že reťazce majú za sebou rekordne dobrý rok.
  • Reforma posudkovej činnosti: Vláda s pripomienkami schválila reformu posudkovej činnosti. Cieľom reformy je zjednotiť posudky pre príspevky a sociálne služby do jedného. Ako informoval minister práce Erik Tomáš, zákon sa musí schváliť do konca roka, aby naplnili míľnik z plánu obnovy.
  • Prepadnú stovky miliónov: Rokovanie výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie podľa opozičného KDH ukázalo, že ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nemá reálny plán rozvoja sektora. Hnutie taktiež upozornilo na to, že stovky miliónov eur z Európskej komisie pre slovenských farmárov prepadnú.

Sen o trofeji sa rozplynul. Slovenky vo finále podľahli Taliankam bez väčšieho boja

Slovenské tenistky neuspeli vo finále Pohára Billie Jean Kingovej. Taliankam podľahli 0:2. Po prehre Viktórie Hrunčákovej s Luciou Bronzettiovou 2:6, 4:6 bojovala o vyrovnávajúci bod Rebecca Šramková, ale neúspešne. Favorizovanej Jasmine Paoliniovej podľahla 2:6, 1:6.

Slovenky nevyužili šancu na zisk druhého titulu v prestížnej tímovej súťaži. V novembri 2002 vyhrali v španielskom Maspalomase Pohár federácie po triumfe 3:1 nad domácim družstvom.

Napriek prehre s Talianskom dosiahli v Malage obrovský úspech. Na ceste do finále postupne vyradili USA, Austráliu i Veľkú Britániu.

Víťazky turnaja z Talianska dostanú 2,4 milióna dolárov, neúspešné slovenské finalistky 1,44 milióna dolárov. O tom, akú časť z finančnej prémie dostanú hráčky a realizačný tím, rozhoduje vedenie Slovenského tenisového zväzu a samotné rozdelenie medzi jednotlivých členov je už v rukách kapitána Mateja Liptáka.


Do Európy prichádza nový liek na alzheimera. Kedy sa objaví na Slovensku?

Postupná strata pamäti, problémy pri uvažovaní a vytváraní úsudku, dezorientácia, ale aj strata rečových schopností a neschopnosť robiť niektoré rutinné činnosti. To všetko patrí medzi základné príznaky Alzheimerovej choroby.

Odborníci odhadujú, že aktuálne žije v Európe sedem miliónov ľudí s touto diagnózou. A predpokladajú, že do roku 2030 sa počet pacientov zvýši na 14 miliónov.

Aj preto správa, že Európska agentúra pre lieky čiastočne schválila veľmi očakávaný liek na Alzheimerovu chorobu, vyvolala rozruch. Volá sa Leqembi a vyvinuli ho americká nadnárodná spoločnosť Biogen a japonská spoločnosť Eisai.

„Je to výborná správa a krok správnym smerom. Prvý liek modifikujúci Alzheimerovu demenciu prináša nádej pre pacientov, ale zároveň mení diagnostický prístup k ochoreniu. Leqembi prinesie veľkú revolúciu do medicínskeho systému a pripraví prostredie na príchod ďalších liekov,“ komentuje udalosť pre SME Norbert Žilka, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV.

V krátkosti o zdraví:

  • Vírusová liečba rakoviny: Keď sa virologička Beata Halassy v lete roku 2020 dozvedela, že sa jej vrátila rakovina prsníka, urobila odvážne rozhodnutie. Vedela, že vedci na celom svete testujú vírusové liečby onkologického ochorenia a rozhodla sa, že niektoré z nich otestuje priamo na sebe.
  • Čo robiť pri hemoroidoch: Mnohí ľudia, u ktorých sa objavil hemoroidy, sa za svoj zdravotný problém hanbia. Trápia sa však celkom zbytočne. Hemoroidy patria k najrozšírenejším chorobám a v určitej životnej etape postihujú 8 z 10 ľudí. Prinášame vám rady, ako zakročiť pri hemoroidoch.
  • Zápal kostnej drene: Zápalové ochorenia kostí sú infekcie takmer vždy spojené s pôvodcami ochorenia. Väčšinou sa jedná o bakteriálne infekcie spôsobené baktériou Staphylococcus aureus – zlatý stafylokok. Hnisavý zápal kostí vyplývajúci z takejto infekcie je často ťažkým ochorením celého tela.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

S mäsom, so zemiakmi aj ako polievky. Vyberte si z našich receptov na jedlá s kyslou kapustou.

Dnes očakávame

  • Premiér Robert Fico absolvuje jednodňovú oficiálnu návštevu Srbska
  • Prezident Peter Pellegrini sa rozlúči so sudcami, ktorí končia svoje pôsobenie vo funkcii
  • Minister dopravy Jozef Ráž bude informovať o postupe prác na tuneli Višňové
  • Lekárske odborové združenie bude informovať o problémoch slovenských nemocníc
  • Súd sa zaoberá žiadosťou nórskeho masového vraha Andersa Breivika o podmienečné prepustenie

Dnes v histórii

21. novembra 1916 v blízkosti gréckeho ostrova Kea potopila mína z nemeckej ponorky britský zaoceánsky parník Britannic, prestavaný na nemocničnú loď. Išlo o sesterskú loď Titanicu a najväčšiu loď stratenú v prvej svetovej vojne. Vďaka blízkosti iných lodí a gréckych rybárov, si nešťastie vyžiadalo iba 28 obetí.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO