Regulace youtuberů? Je rozdíl mezi Netflixem a Františkem z Kroměříže, uvedl manažer influencerů Zvelebil

Čeští youtubeři a influenceři by se měli nově povinně registrovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud nedodrží termíny a výzvy rady, hrozí jim navíc pokuta až milion korun. Nařízení vyvolalo rozruch mimo jiné také u politiků. Ohradil se proti němu i ministr kultury Martin Baxa.

Nařízení RRTV vychází z evropské směrnice o audiovizuálních mediálních službách z roku 2010. Ministr kultury Martin Baxa mimo jiné uvedl, že byl překvapený tímto načasováním. 

„My jsme byli také překvapení, směrnice je tady už dlouhou dobu a nikdo nikdy nezmínil, že by byla vhodná k něčemu podobnému,“ uvedl ve FLOW Tomáš Zvelebil, výkonný ředitel agentury Subscribe.cz, která některé významné influencery a youtubery v Česku zastupuje.

Chaotická a nepřehledná situace 

Situace je podle něj velmi chaotická a nepřehledná. Nikdo neví, co od nového nařízení čekat. 

„Je bezpodmínečně nutné, aby rada vydala jasné a srozumitelné pokyny, a je dobré využít tuto situaci k tomu, aby se o celé věci diskutovalo,“ dodal Zvelebil. K vydání jasnějších pokynů vyzval RRTV také ministr kultury Martin Baxa. 

Kulaté stoly a nová platforma pro influencery 

„Problém je v tom, že nyní směrnice staví tvůrce na úroveň streamovacích služeb a televizí. A asi každý si umí představit, že mezi Netflixem a Františkem z Kroměříže je drobný rozdíl,“ dodal Zvelebil. 

Rozhovor s Tomášem Zvelebilem jsme natáčeli na konci listopadu. Mezitím se do řešení situace vložil Patrik Nacher (ANO), který je předsedou výboru pro mediální záležitosti. 

Nacher 4. prosince svolal k tématu kulatý stůl, kam pozval zástupce RRTV, ministerstva kultury, tvůrců, youtuberů a influencerů. Zúčastnil se ho také Zvelebil.

„Vnímám to jako posun dobrým směrem, že s námi někdo komunikuje,“ uvedl Zvelebil a dodal, že chce brzy založit novou zastřešující platformu sdružující české influencery, aby za ně mohl vyjednávat. 

Nacher napsal na síti X, že chce do Vánoc svolat ještě jeden kulatý stůl, kde bude téma nadále rozebírat. „Rozdali jsme si úkoly. Než bychom měnili legislativu, je za mě třeba vypracovat srovnávací analýzu, jak se tato problematika řeší v ostatních zemích EU,“ uvedl mimo jiné Nacher na X. 

Je třeba influencery regulovat? Jaká pravidla musejí nyní dodržovat a co jim hrozí v případě porušení? Jaká je běžná praxe v zahraničí? Kolik vydělávají ti nejúspěšnější a jak velký je tento byznys v České republice? 

Pusťte si video rozhovor FLOW, kde jsme vše probrali podrobně s Tomášem Zvelebilem z agentury Subscribe.cz. 

Zdroj Zde