Renáta Kellnerová „zabalila“ PPF do superholdingu Amalar a obrací skupinu na Západ
Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová přepnula z role „pozorovatelky“ do pozice proaktivní akcionářky, která chce jasně určovat směr skupiny PPF. Potvrdila, že poslední rok byl pro ni v tomto ohledu přelomový. „Zatímco roky 2021 a 2022 pro mě znamenaly především období seznamování s procesy v rámci skupiny a snahu o nalezení nové stability narušené náhlou smrtí manžela, v minulém roce jsem již zaujala ve vztahu k PPF rozhodnější přístup,“ uvedla Renáta Kellnerová ve výroční zprávě.
Dominantní akcionářka skupiny, která je od loňska stoprocentně v rukách rodinných příslušníků zesnulého Petra Kellnera, se po třiceti letech existence PPF rozhodla vytyčit nový směr. Za zcela rozhodující považuje byznysovou orientaci skupiny na Západ a důsledné zaměření na odvětví, která „pépéefce“ jdou nejlépe. A to zejména finanční služby, telekomunikace, média nebo e-commerce. „Mám za to, že trpělivé rozvíjení stávajících aktiv je přístup, který může v dalších letech PPF přinášet stabilní zisky v rychle se měnícím světě,“ zdůraznila Kellnerová.
Zcela zásadní podle ní zůstává, aby se PPF neodklonila od byznysových idejí jejího manžela, totiž hledání ziskových příležitostí tam, kde ostatní selhávají. „Velmi bych si přála, aby PPF neztratila svou schopnost vidět investiční příležitosti tam, kde je jiní nevidí. Právě to dovedlo skupinu tam, kde je nyní, a neměli bychom na to zapomínat,“ dodává Kellnerová.
VIDEO:Unikátní vystoupení Petra Kellnera
Unikátní video Petra Kellnera • PPF.cz
Vize Renáty Kellnerové má proměnit ve funkční byznys podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů Jiří Šmejc, který převzal řízení PPF v červnu 2022. „Tehdy jsem si stanovil sám pro sebe hlavní cíle na nejbližší tříleté období. Jednalo se o stažení z Ruska, významnou restrukturalizaci portfolia a vytvoření takového vnitřního prostředí v celé skupině, které bude podporovat vzájemnou spolupráci mezi společnostmi v jejím vlastnictví,“ uvádí Šmejc ve výroční zprávě s tím, že po necelých dvou letech ve skupině je rozhodující část těchto cílů splněna.
Vzhůru do Severní Ameriky
Pro naplnění strategických priorit rodiny nově slouží superholding Amalar, který vznikl ke konci loňského roku a do kterého Kellnerovi postupně „parkují“ rodinný majetek včetně celé skupiny PPF. Cílem má být mimo jiné zjednodušení vlastnické struktury, která tak bude plně pod kontrolou Kellnerových. „Amalar nejen umožňuje konsolidovat a spravovat veškerý rodinný majetek, ale poskytuje nám i dostatečné odborné zázemí pro rozhodování o dalším směrování PPF,“ vysvětluje Kellnerová. V radě jednatelů usedla společně se svými dcerami Annou, Larou a Marií. Jediný a stejnojmenný syn Petra Kellnera v radě není.
Do role poradců rodinného holdingu Kellnerová už dříve jmenovala některé z výrazných osobností české ekonomické scény, mimo jiné třeba exguvernéra ČNB Jiřího Rusnoka.
Hlavními obchodními směry „posvěcenými“ poradním sborem je byznysová zpátečka z Asie a Ruska, a naopak ambice expandovat do Severní Ameriky. „Jsme rádi, že jsme víc v Evropě. Do budoucna bude diskuze, zda rozšířit portfolio do Severní Ameriky. Dořešil se také odchod z Ruska a z Asie,“ uvedl Šmejc letos v květnu.
V roce 2023 měla skupina PPF čistý zisk téměř 1,45 miliardy eur, v přepočtu zhruba 36 miliard korun. Většího zisku dosáhla pouze za rok 2008, kdy uskutečnila transakci s italskou pojišťovnou Generali. Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku. Do skupiny patří například splátková společnost Home Credit, dále Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupiny PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel českého mýta CzechToll.