Robert Fico si volá na pomoc bandu, ktorá dostala štát na mizinu (komentár Martina Behula)

„Prosím vás, čo je to za bandu? Ja sa odmietam vôbec zaoberať výkrikmi týchto ľudí, ktorí dostali štát na hunt,“ sršal Robert Fico sebavedomím pred pár dňami a rozčuľoval sa, že opozícia má vôbec odvahu čokoľvek hovoriť o konsolidácii. Teraz ľudí, ktorí podľa neho „rozdrbali“ (ospravedlňujeme sa za citát) verejné financie, sám volá na debatu.

Už to nie je banda, ale „kritici“. Vláda je vraj pripravená „zvážiť akékoľvek konštruktívne návrhy“. V štáte, kde fungujú normálne vzťahy medzi vládou a opozíciou, by bolo Ficovo pozvanie zodpovedným krokom. Je prirodzené snažiť sa oprieť takéto zásadné fiškálne opatrenia o širší politický a spoločenský konsenzus.

Prečítajte si tiež:

Štát, kde vládna väčšina odvolá lídra opozície z postu podpredsedu parlamentu kvôli úplne vymyslenej kauze, však takýmto štátom nie je. A normálne sa opozícia žiada o pomoc, kým sa návrhy pripravujú, nie keď ich už vláda predstaví a schváli. Toto nie je gesto zmieru ani Ficova podaná ruka.

Šimečka Ficovi nenaletel

Nepokúša sa ani rozložiť politické náklady konsolidácie. Fico nie je Igor Matovič či Richard Sulík, ktorí partnerom najprv vynadali, a potom sa čudovali, prečo s nimi nechcú spolupracovať. Neprosí o pomoc. Vie, že Progresívne Slovensko a SaS nemajú dôvod mu pomáhať. No nielen preto, ako sa k nim správa. Zo svojich pobytov mimo vlády si veľmi dobre pamätá, čo je najväčšou výhodou opozície, ktorú sám často zneužíval.

Zajímavost :  Prezident na pôde OSN: Politické krízy môžeme prekonať cez spoluprácu a dôveru

Byť v opozícii znamená môcť byť tak trochu pokrytcom. Nemáte zodpovednosť. Vládu môžete kritizovať aj za opatrenia, ktoré by ste možno na jej mieste museli robiť sami. Opozícia môže právom ukazovať prstom na to, ako vehementne Fico odmietal zvyšovanie DPH a oklamal voličov, hoci je to bežné a najjednoduchšie konsolidačné opatrenie.

Prečítajte si tiež:

Obe strany vedia, na čom sú. Premiér si uvedomuje, že opozícia ho nechá vychutnať si politické dôsledky „Ficovej drahoty“ samého, pretože si jej altruizmus ničím nezaslúžil. PS a SaS chápu, že Robert Fico nemá úprimný záujem o spoluprácu a chce ich zneužiť. Napriek tomu nie je vôbec nepochopiteľné, že Michal Šimečka jeho pozvanie prijal. Neznamená to, že Ficovi naletel.

Samozrejme, premiér mu bude nadávať, že odmietol ponuku pomôcť Slovensku. To by sa však stalo, aj keby na stretnutie vôbec nešiel. Presne preto ho tam volá. Progresívnemu Slovensku sa teraz viac oplatí urobiť gesto, ktorým ukáže, že hoci sa koalícia k nemu zachovala neférovo, dokáže sa cez to preniesť a aspoň s ňou komunikovať. Tak sa správa dlhodobo. Ak dnes Šimečka na úrad vlády pôjde, tak preto, aby ukázal, že „nie sme ako oni“.

Zajímavost :  Jedna slovenská obec bude niekoľko dní odrezaná od sveta. Uzatvorili jedinú prístupovú cestu

Nový partner koalície

Naopak, od SaS jej voliči čakajú, že sa Smeru nedotkne ani desaťmetrovou palicou a nebude mu ako pravicová strana asistovať pri konsolidácii, ktorá len zvyšuje príjmy štátu, ale vôbec nezoštíhľuje jeho výdavky. Tým, že Branislav Gröhling pozvanie hneď označil za alibistické PR a odmietol ho, dal priaznivcom presne to, čo chcú. Neznamená to, že ako jediný Fica prekukol, ale voliči SaS potrebujú mať pocit, že to tak je.

Prečítajte si tiež:

KDH berie ako jediné pozvánku vážne a na stretnutie ide s predstavou, že niečomu naozaj pomôže. Možno je to naivita a dobrovoľne sa ide nechať zneužiť, no minimálne časť jeho voličov chce, aby sa takto správalo. A nepochybujeme, že to chce aj časť strany. KDH sa tak zachovalo presne rovnako ako PS a SaS – urobilo to, čo sa mu politicky najviac oplatí.

To, čo dnes povie alebo urobí Milan Majerský na stretnutí s Robertom Ficom, však nie je vôbec dôležité. Záleží len na tom, ako sa KDH rozhodne pri hlasovaní v parlamente, keby sa náhodou ukázalo, že koalícia nie je pri konsolidácii taká jednotná, ako tvrdila. Vtedy sa ukáže, či premiér Fico získal okrem koaličných partnerov aj partnera koalície.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO