Rohlík zvyšuje kvůli velkému zájmu objem emise třetí vlny dluhopisů

Letošní emise dluhopisů Rohlíku je třetí v pořadí. Poprvé je firma založená Tomášem Čuprem vydávala v roce 2019. Druhá emise přišla v roce 2021, její splatnost je stanovena na rok 2026. Zájem o ně byl veliký: podle Čupra investoři předcházející emisi vykoupili do osmačtyřiceti hodin.

Letos chtěla firma za dluhopisy, vydané prostřednictvím společnosti Rohlík.cz Finance II, získat alespoň tři miliardy, vyhradila si ale možnost emisi případně navýšit až na 4,5 miliardy korun. Této možnosti částečně využila. Když se tři miliardy podařilo upsat za necelé tři týdny, oznámila navýšení na čtyři miliardy. K vlastnímu vydání dluhopisů dojde 20. prosince.

I letošní várka dluhopisů je pětiletá. Nabízí základní výnos odpovídající 10 % ročně. Zahrnuje výnos z kuponu (6 % ročně) a k tomu mimořádný výnos ve výši 20 % vyplácený na konci splatnosti dluhopisu (v přepočtu 4 % ročně). Mimořádný výnos vyplácený při splatnosti může ale případně dosáhnout až 27,5 %. Pak by výnos do splatnosti dosáhl 11 % ročně.

V případě, že by se emitent v budoucnu rozhodl zesplatnit dluhopisy z letošní emise předčasně, jejich celkový výnos by byl mezi 11 % až 19 % ročně.

Někteří držitelé dosud nesplacených bondů už projevili zájem využít možnost vyměnit je za nové. Banky, které se na třetí vlně emise podílejí, tedy J&T Banka, Česká spořitelna a PPF Banka, jsou emitentem zmocněni takovou výměnu zprostředkovat.

Expanze a spojení s Amazonem

Technologický startup Rohlík plánuje kapitál získaný z dluhopisů využít na provozní rezervy, refinancování svých závazků a také k dalšímu rozvoji, zejména expanzi na zahraničních trzích „V současné chvíli je pro nás prioritou Německo, protože tam jsme už zainvestovali. Budujeme tam technologickou infrastrukturu, která nám umožní být v zemi dlouhodobě významným hráčem a zvítězit nejen na online potravinovém trhu. Samozřejmě se ale koukáme i po dalších trzích, které nabízejí příležitost,“ říká zakladatel společnosti Tomáš Čupr. Podle něj by takovým trhem mohlo být do budoucna například Polsko.

V Německu se Rohlík (pod značkou Kunspr.de) nově stane tento měsíc dodavatelem čerstvých potravin pro Amazon, který svou tamější divizi zruší. „Světová jednička dominující v e-commerce ve všem kromě potravin pochopila, že potraviny jsou o hodně jiné než všechno ostatní. Rozhodli se proto spojit se s někým, kdo dělá na světové úrovni právě ty potraviny,“ dodává Čupr.

Rohlík už v Německu investoval zhruba 220 milionů eur do automatizovaných skladů v Mnichově a ve Frankfurtu, což umožnilo snížit náklady na pracovní sílu téměř o třetinu. Jako první v Mnichově dokázal, že s využitím skladových technologií lze ziskově doručovat potraviny v tentýž den, kdy přijme objednávku.

Český jednorožec

Společnost využívá svůj vlastní software, na kterém funguje infrastrukturní zázemí – webové stránky, skladové systémy a další procesy. S ověřením patentovými úřady v Německu získá Rohlík možnost licencovat a prodávat svůj software a know-how dalším podnikům v zahraničí. S tím související aktiva představují nehmotný majetek ve výši 30 milionů eur. „Prodej technologií z hlediska profitové marže a možnosti škálování je samozřejmě úplně jiná hra než muset v každém městě stavět sklad, nakupovat do něj a získávat zákazníky. Jeden deal na technologickém sublicencování může přinést desítky milionů ročního zisku, v zásadě jedním podpisem,“ říká Tomáš Čupr.

Před deseti lety byl Rohlík založen jako internetový obchod s potravinami. Dnes je skupina Rohlik Group prvním českým jednorožcem, tedy společností s hodnotou přes jednu miliardu amerických dolarů, obchodující na zahraničních trzích v Maďarsku, Rumunsku, Německu a Rakousku. Od roku 2019 jeho hodnota roste meziročně o 49 procent. Na pěti trzích zaměstnává přes sedm tisíc lidí a je podle svých slov jediným online prodejcem potravin, který dosahuje ziskovosti při dodávce objednaného zboží ve stejný den.

Anna Kubešková

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO