Rolls-Royce, ve kterém má podíl i ČEZ, odhalil cenu jaderné elektřiny ze svého modulárního reaktoru

Britská společnost Rolls-Royce poodhalila detaily byznys plánu svého vyvíjeného modulárního reaktoru (SMR). Její šéf Stephen Lovegrove naznačil, za jakých cenových podmínek je společnost schopna reaktor postavit a s jakými termíny výstavby počítá. V rozhovoru, který cituje britský list Guardian, zmiňuje Lovegrove i Česko, kde má podle něj vyrůst první projekt mimo Velkou Británii.

Společnost Rolls-Royce, která vyrábí malé reaktory také pro ponorky, by při nejoptimističtějším scénáři mohla dokončit první modulární reaktor v roce 2032. Tedy v případě, že vyhraje tendr v Británi, kterého se účastní spolu se zámořskými skupinami Holtec, GE Hitachi a Westinghouse. 

Rolls-Royce si ale v soutěži věří. Lovegrove v rozhovoru pro londýnskou burzu FTSE 100 nedávno sebevědomě prohlásil, že jeho společnost má 18 měsíců náskok. Takové prohlášení lze brát sice s rezervou, pravdou ovšem je, že u takto klíčového průmyslu lze od britské vlády čekat jistou míru ochranářství, tedy podporu domácí firmy. O trochu jasněji by mohlo být na jaře, kdy tamní vláda plánuje zúžit seznam uchazečů na dvě společnosti. 

S odhadem ceny zamávala inflace

Lovegrove se jako jediný z uchazečů nebojí oficiálně predikovat cenu své technologie. Veřejně ubezpečuje, že v rámci dotační podpory Contract for difference (CfD) budou reaktory Rolls-Royce schopny vyrábět elektřinu za 50 až 60 liber za megawatthodinu, v cenách roku 2012. Toto rozpětí se v médiích před dvěma lety už objevilo, až dnes je nicméně jasné, že je vypočteno k cenové hladině před dvanácti lety. Po přepočtení na dnešní ceny a evropskou měnu to znamená až 100 eur za megawatthodinu. CfD je typ smlouvy, v rámci níž si spotřebitelé a dodavatelé elektřiny vyrovnávají rozdíly mezi dlouhodobě dohodnutou a tržní cenou podle vývoje na trhu.

ČEZ postaví v Česku dvě továrny na výrobu malých modulárních reaktorů. Ve spolupráci s Rolls-Royce

Jaderní experti se shodují, že vyprojektovaná cena na vyrobenou elektřinu, takzvané náklady na elektřinu (LCOE), bude minimálně u prvních SMR vyšší než u klasických větších reaktorů. Výhodou modulárních reaktorů je však modularita, to znamená možnost velkou část komponent vyrobit v továrně a následně je složit na místě elektrárny. Modulární přístup tak „velmi, velmi, velmi výrazně sníží riziko výstavby jaderné elektrárny,“ říká k tomu Lovegrove. Veškerá současná výstavba nových klasických reaktorů je zatížena zpožděním i významným prodražením. Pokud se tomu SMR vyvaruje, může ve finále přinést levnější řešení.

Jak reálná je tato cenovka i pro první pionýrské projekty, zatím nelze odhadovat. Exředitel společnosti ČEZ a bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energii Jaroslav Míl například říká, že věrohodná čísla podle Míla momentálně neznají ani samotní dodavatelé a na jakékoliv odhady cen je u takto neodzkoušené technologie stále ještě brzy.  

Malé modulární reaktory: Kdy je můžeme očekávat v provozu? Sledujte záznam debaty

U velkého jaderného bloku Dukovany, který bude stavět korejská firma KHNP, se ČEZ a vláda chtějí dostat pod cenovku 90 eur za megawatthodinu. Energetický expert Michal Šnobr však upozorňuje, že investoři uvádějí nereálnou cenu za technologie, která může být ve finále násobně dražší, a proto lze u Dukovan počítat i s výrazně vyšší cenou vyrobené elektřiny. Dnes se cena elektřiny pohybuje na podobné úrovni.

Česko má přednost

Lovegrove podle Guardian také uvedl, že po prvním reaktoru v Británii v roce 2031 bude o rok později následovat elektrárna v Česku a do roku 2034 se přidají další evropské země. Má to svou logiku, polostátní ČEZ získal v britské společnosti podíl mimo jiné i proto, aby si zajistil přednostní právo na výstavbu. I tak mohou být tyto termíny dost optimistické. ČEZ si nechává rezervu a zatím termínově cílí k polovině příští dekády.

Modulární reaktor od firmy Rolls-Royce SMR je tlakovodního typu a využívá aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon dosahuje 470 megawattů a životnost se odhaduje nejméně na 60 let. ČEZ, který si ve výrobci SMR loni koupil pětinový podíl, chce s britskou firmou spolupracovat na vývoji, výrobě i na expanzi na další trhy.

Zdroj Zde