Rómska rodina spustila v meste realitnú hystériu. Gelnica chce skupovať domy v centre
Prvú nehnuteľnosť už kúpila, na ďalšie vezme úver.
GELNICA. Gelnická radnica sa chce pustiť do výkupu nehnuteľností v historickom centre. Mestské zastupiteľstvo schválilo v polovici decembra miliónový úver, z ktorého má byť financovaná kúpa budov a rovnako aj ich renovácia.
Vedenie mesta prišlo s týmto zámerom po tom, ako sa dozvedelo, že jeden z domov na Hlavnej ulici kupuje rómska rodina. Primátor Gelnice a zároveň podpredseda Košického samosprávneho kraja Dušan Tomaško (nezávislý) vypátral mená kupujúcich, oslovil majiteľa domu a v mene mesta preplatil dohodnutú cenu.
Roman Pokuta, ktorý kúpu domu dohadoval s jedným z dvojice majiteľov pre osemnásťročného syna a rodinu svojej dcéry, je presvedčený, že zmarený predaj domu jeho rodine je prejavom rasizmu.
„Stretli sme sa s vlastníkom domu a dohodli na cene. Vyplatili sme rezerváciu realitnej kancelárii. Všetko šlo až do momentu, keď sa do predaja zamiešal pán primátor. Uznám, že niektorí Rómovia sú bordelári a neplatia ani za odpad, ani za nájom. No nemôžu nás dávať všetkých do jedného vreca kvôli farbe pleti,“ upozornil Roman Pokuta.
Rodina sa dohodla s majiteľom
Dvojpodlažný dom s bielou fasádou na gelnickej Hlavnej 111 bol na predaj viac ako rok. V súčasnosti však už svieti pri inzeráte trenčianskej realitky nápis „predané“.
Podľa popisu inzerátu sa na prízemí budovy nachádza obchodný priestor s dvoma miestnosťami, vlastným sociálnym zariadením a skladom. Vstup do bývalej predajne je priamo z Hlavnej ulice.
Na prízemí je aj jednoizbový byt a z bočnej uličky sa dá vojsť do ďalších miestností, ktoré môžu v budúcnosti slúžiť na bývanie. Na poschodí je samostatný trojizbový byt. Nehnuteľnosť má k dispozícii aj dvor.
Majetok sa predával pôvodne za 110-tisíc, po roku klesla cena na necelých 61-tisíc. Pokutovcom sa pri obhliadke podarilo stlačiť sumu ešte viac nadol.
„S majiteľom sa poznáme, tykáme si. Dojednali sme sa na nejakých 50-tisíc. Vo vnútri domu je neporiadok, celé to tam treba vypratať. Cenu ovplyvnilo aj to, že časť pozemku pod dvorom patrí vlastníkovi susedného domu. Okrem vysporiadania dvora si vyžaduje nehnuteľnosť aj rekonštrukciu, čo sú ďalšie náklady,“ povedal Pokuta na margo zníženej ceny.
Český investor sa dostal k lukratívnym pozemkom mesta. Pomohol mu projekt rómskeho sídliska Čítajte
Prednosť dostalo mesto
Doplnil, že nehnuteľnosť mala slúžiť na bývanie pre jeho syna a trojčlennú rodinu jeho dcéry.
„Mladí si chceli vyriešiť bývanie, zatiaľ sme v našom rodinnom dome v susedných Žakarovciach. Syn aj zať sú zamestnaní cez projekt rómskych hliadok v Gelnici. Ja som invalidný dôchodca, mám problémy so srdcom. Určite nepatríme medzi neprispôsobivých. Dom sme si chceli kúpiť za vlastné peniaze, nečakáme, že sa o nás bude niekto starať. Prekvapilo nás preto, čo sa zo strany mesta udialo,“ priznal invalidný dôchodca.
Rodinu podľa jeho slov po niekoľkých dňoch od dohody s majiteľom oslovila realitka s tým, že dom nakoniec kupuje Gelnica.
„Žiadne vysvetlenie sme nedostali. Povedali nám jednoducho, že naša dohoda neplatí. Dom kúpi mesto a peniaze, ktoré sme im už poslali ako rezerváciu nám vrátia. Nič viac,“ povedal Pokuta.
Pokuta primátorovi: Koľko bytov ste odovzdali?
Odkúpenie domu na Hlavnej schválilo mestské zastupiteľstvo ešte počas novembrového zasadnutia. Podľa uznesenia má ísť o súčasť zámeru Gelnice, ktorý si dáva za cieľ riešiť bytovú otázku v meste.
Rokovania sa zúčastnila aj rodina Pokutovcov, ktorá týmto rozhodnutím o plánované bývanie paradoxne prišla. Okrem nich na zasadnutie prišli netradične aj niektorí obyvatelia rómskej osady z gelnickej mestskej časti Háj.
Pokuta, ktorý sa počas rokovania zapojil do diskusie, sa prihovoril priamo primátorovi Tomaškovi.
„Pevne sedíte na stoličke primátora už 10 rokov. Čo ste pre bytovú výstavbu za ten čas urobili a koľko bytov ste odovzdali do užívania sociálne slabším rodinám, mladým rodinám, alebo aj starším občanom v Gelnici, ktorí chcú dožiť v meste, kde rástli a pôsobili? Vás, pán primátor, to asi nezaujíma. Stačí pozrieť do poradovníka žiadateľov o bývanie a je to jasné,“ naznačil Pokuta.
Rómske byty i sídlisko Stred v nedohľadne
Vedenie mesta totiž roky sľubuje Gelničanom výstavbu mestských bytov. Jedným z projektov, ktoré majú riešiť otázku pomoci s bývaním, je výstavba sídliska zhruba kilometer za mestom, kam sa majú sťahovať Rómovia z centra a jeho okolia.
Ich bývanie v mestských domoch v historickej časti Gelnice, určených na asanáciu, malo byť pôvodne dočasné, avšak pre veľkú časť obyvateľov sa natiahlo na dlhé roky.
Podmienky pre život sú tam katastrofálne. Domy nie sú pripojené na vodovod ani kanalizáciu, cez deravé strechy zateká a deti nemajú priestor na hru, prípravu do školy či spánok. Obyvatelia tu neplatia mestu nájom, ani poplatky za vývoz a likvidáciu odpadu. Ten sa hromadí na mestských pozemkoch v okolí.
Riešenie mala priniesť kontroverzná zámena pozemkov medzi mestom a pražským developerom z roku 2021. Gelnica venovala súkromníkovi zhruba 20 hektárov pôdy v najperspektívnejších rozvojových územiach, no získala za to iba pozemok s rozlohou 3,3 hektára v lokalite Pod Hájom, kde si pred tým naplánovala výstavbu sociálnych bytov. Od roku 2021 sa však projekt nepohol.
Radnica zároveň sľubovala, že uvoľnený priestor po Rómoch v centre zrevitalizuje a začne výstavbu nového sídliska „Stred“. V tomto prípade nemalo ísť o sociálne bývanie, ale o bežné nájomné byty.
„Nechápem postoj mesta. Máte možnosť postaviť niečo pre Gelničanov, aby mali kde bývať, čo ste dodnes nedokázali. Na druhej strane nám bránite, aby sme si my osobne to bývanie zabezpečili. Je to veľmi smutné. Mali by ste sa nad tým všetci zástupcovia mesta zamyslieť,“ vyzval Pokuta vedenie radnice i poslancov počas novembrového rokovania.
Dôchodca je presvedčený, že ich konanie je za hranou zákona.
Sny o turizme sa rozplynuli, budovu z 18. storočia dali na inzerát Čítajte
Centrum chcú zachrániť výkupom domov
Na novembrovom zastupiteľstve sa rozbehla diskusia aj o výkupe ďalších domov v centre. Zámer sa pozdával viacerým poslancom.
„Potrebujeme ľudí pritiahnuť do mesta, preto sa mesto dobre rozhodlo a to tak, že budeme vykupovať nehnuteľnosti. Musia byť na to financie, čo je ďalší problém. V prípade, keď si peniaze požičiame, musíme ich samozrejme splácať. V každom prípade, musíme to realizovať, lebo staré mesto je mŕtve,“ povedal poslanec Štefan Nemčík (Smer).
Poslankyňa Gabriela Oravcová (Smer) súhlasila, že radnica musí vyriešiť problematický stred mesta, z ktorého postupne odchádzajú podnikatelia. Vyjadrila však aj ľútosť nad tým, ako sa mesto dostalo k ponuke odkúpiť dom na Hlavnej 111.
„Celá situácia ma dosť mrzí. Čiže o ponukách predaja by sa mesto malo zaujímať zavčasu. Je potrebné sledovať ponuky na internetových stránkach, aby sme sa v budúcnosti vystríhali podobným nepríjemným situáciám,“ uviedla Oravcová.
Pokuta vyjadril pochybnosť o tom, že Gelnica má možnosti investovať do plošného nákupu domov v centre.
„Neviem, či je mesto v takej finančnej kondícii, že sa rozhodlo odkúpiť všetky domy na Hlavnej ulici, ktoré sa predávajú alebo sa budú predávať. Z čoho to chce mesto všetko financovať, opraviť a prevádzkovať? Tento zámer, ak dobre počítam, môže mesto stáť od 500-tisíc do dvoch miliónov,“ odhadol Pokuta.
Jeho zať Valter Girga, s ktorým sme sa rozprávali po rokovaní, netajil rozhorčenie. „Mesto roky tvrdí, že nemá peniaze na výstavbu mestských nájomných bytov ani sociálnych bytov. Z ničoho nič sa tu zrazu idú vykupovať domy za státisíce, možno milión. Nedáva to žiaden zmysel,“ reagoval 25-ročný Gelničan.
V polovici decembra odobrilo mestské zastupiteľstvo úver od Slovenskej sporiteľne v maximálnej výške milión eur. Jeho účelom má byť refinancovanie, respektíve financovania kapitálových výdavkov mesta.
Pekár o podnikaní v gelnickom centre
Aktuálne je v centre Gelnice na predaj na realitnom portáli nehnutelnosti.sk šesť budov v cenovom rozmedzí od 80-tisíc do 400-tisíc eur. Niektoré ponuky však cenovku neuvádzajú. Najdrahšou nehnuteľnosťou je nefungujúci hotel uprostred Baníckeho námestia.
Pri prechode centrom sme si všimli aj ďalšie prázdne priestory, ktoré kedysi slúžili ako prevádzky obchodov a služieb. Podľa miestnych sú na predaj aj tie.
Nápis oznamujúci predaj objektu bol v decembri umiestnený aj na miestnej pekárni. Jej majiteľ nám potvrdil, že prevádzka končí. Dôvodov je podľa jeho slov viac.
„Pri mojom rozhodnutí zohral rolu prijatý konsolidačný balíček vlády, ale aj tunajšie problémy. Ľudí je na Hlavnej čím ďalej tým menej. Navyše v tejto časti centra platí zákaz zastavenia autom, čiže zákazník pôjde po pečivo radšej do supermarketu, kde má hneď aj parkovisko. Stalo sa, že náš zákazník, dostal pokutu behom jednej minúty, počas ktorej si u nás kúpil chlieb,“ vysvetlil podnikateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO