Rozbitá fľaša borovičky, ukradnuté bicykle aj výčap. Čo ukázal prvý mesiac novely

Analyzovali sme rozhodnutia prokuratúry po uvoľnení postihov za krádeže.

Načítavam… Rozbitá fľaša borovičky, ukradnuté bicykle aj výčap. Čo ukázal prvý mesiac novely

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

BRATISLAVA. Úľava pre ženu, ktorá v obchode vzala hrušku, ale aj pre kriminálnika, ktorý ukradol drahý bicykel. Mesiac od platnosti novely Trestného zákona z dielne Smeru sa denník SME pozrel na to, aké dosahy má v praxi kritizované zmiernenie postihov za krádeže.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Z prvých zistení vyplýva, že najviac sa zmeny skutočne týkajú drobných krádeží v obchodoch, ktoré po ich prijatí museli sprísniť opatrenia.

Zároveň platí, že novela uľahčuje situáciu ľuďom, ktorým predtým hrozilo trestné stíhanie aj za krádež so škodou pár centov. Zmiernenie postihu v týchto prípadoch pripravoval už vlani vtedajší minister spravodlivosti úradníckej vlády Viliam Karas.

“Za opakované ukradnutie drobnej veci hrozí trest odňatia slobody, čo sa bežne vykonáva. Niekoľko sto osôb za takéto prečiny sedí vo väzniciach. V iných krajinách toto nie je obvyklé,” konštatoval Karas vo februári 2023 pre portál aktuality.sk.

Novela súčasného ministra Borisa Suska zo Smeru, ktorá platí od 6. augusta, je však oveľa širšia. Prípady z praxe redakcia analyzovala zo zverejnených rozhodnutí prokuratúry o zastavení trestného stíhania. Z trestných činov sú teraz priestupky a páchateľom hrozí pokuta najviac do 331 eur. Riešiť ich budú namiesto súdov okresné úrady.

Čo novela zmenila

Pri zmene posudzovania krádeží sa kritika vzniesla najmä na zvýšenie hranice spôsobenej škody z 266 až na 700 eur. V Česku je to zhruba 400 eur.

Aj minister obrany za Smer Robert Kaliňák na kritiku obchodných reťazcov reagoval argumentom, že v Lidli sa predsa nepredávajú drahšie veci ako napríklad elektronika.

Na tzv. horalkové krádeže sa však viaže iná zmena. Ako už vyplynulo aj z výroku bývalého ministra Karasa, pred zavedením novely (do 6. augusta 2024) bolo možné stíhať toho, kto sa dopustil drobnej krádeže (so škodou nižšou ako 266 eur) opakovane v priebehu jedného roka. Mohlo ísť pritom o škodu iba pár centov. Hrozili za to až dva roky väzenia.

Dnes aj opakovaná drobná krádež zostáva iba priestupkom. Predchádzajúci stav tak obchodným reťazcom prirodzene vyhovoval viac.

Generálna prokuratúra do stredy 11. septembra zverejnila 67 rozhodnutí o zastavení stíhania v súvislosti so spomínanými zmenami. Nejde zrejme o kompletný zoznam. Za Prešovský kraj napríklad nie je ani jedno. V Bratislavskom kraji sa takmer všetky doteraz zverejnené prípady týkajú mestskej časti Petržalka.

Zajímavost :  Bitcoin překonal 60 000 dolarů, optimismus roste

Zistenia sme rozdelili do piatich bodov.

1. Najmä krádeže v obchodoch

Z celkovo 67 prípadov z celého Slovenska, kde pre zmeny zákona zastavili trestné stíhanie, išlo o drobné krádeže v obchodoch 43-krát. Ide o stíhania, ktoré polícia začala ešte pred platnosťou novely a zatiaľ sa nedostali na súd. Zmeny sa vzťahujú aj na ne.

V októbri zachytila strážna služba zlodeja v predajni DM v obchodnom centre Galéria v Petržalke. Mal pri sebe rôzny tovar za viac ako 90 eur. V centre kradol aj predtým, v apríli a júli 2023 v predajni Datart zobral powerbanku za 30 a rôzne kávy za vyše 120 eur.

Ide o klasický prípad, aké bežne odhaľujú v predajniach kamery alebo pracovníci strážnej služby. Pred 6. augustom išlo o trestný čin, teraz už len o priestupok. Ak páchateľa chytia, tovar zostáva predajni. Krádeže, pri ktorých páchateľa neodhalia, vyjdú najavo až pri inventúre.

Viacero prípadov svedčí o tom, že ešte v čase prísnejších pravidiel predajne navštevovali aj zlodeji s väčším apetítom. V marci prišla do obchodu v Petržalke okolo šiestej večer žena s veľkou taškou. Zamierila priamo k pultu s alkoholom, do tašky postupne naložila viacero druhov rumu a fľašu koňaku, spolu takmer za 250 eur.

“S tovarom prešla cez pokladničnú zónu bez zaplatenia,” píše prokurátor Tomáš Pobijak. Ženu zachytili kamery, ku krádeži sa priznala, kradla aj v minulosti. Teraz je už bez obvinenia.

Novela pomohla aj zlodejovi, ktorý chcel v januári v Lidli v Michalovciach ukradnúť päť fliaš vodky Absolut a 52 čokolád Milka. Keď ho chytili, tvrdil, že išiel na nákup, a až v predajni zistil, že nemá peniaze. Napriek tomu sa rozhodol, že neodíde naprázdno. Tovar by stál 170 eur.

Aj títo zlodeji sú dnes v rovnakej kategórii ako páchatelia spomínaných horalkových krádeží.

Vlani v októbri prišiel do Kauflandu v Petržalke chlapec, ktorý tam ukradol 2,8-wattovú žiarovku za päť eur. Trestné stíhanie má už tiež zastavené. Rovnako aj muž, ktorý si v obchode v Nových Zámkoch v decembri ukryl vo vrecku bundy plechovku redbullu za necelé dve eurá.

2. Zvýšenie škody – problém sú bicykle

Dvaja muži v apríli navštívili Tesco na Farského ulici v Bratislave. Vo vozíku mali batoh a igelitku, do ktorých si vkladali rôzny tovar vo veľkých množstvách od syrov cez cukrovinky, kávu až po mäsové výrobky. Všimol si ich pracovník SBS, ktorý obsluhoval kamerový systém predajne.

Našli u nich veci spolu takmer za 480 eur. V tom čase išlo o trestný čin krádeže, keďže spodná hranica škody bola 266 eur.

“Avšak podľa aktuálne účinného znenia Trestného zákona bola hranica malej škody zvýšená na sumu 700 eur,” upozorňuje v uznesení prokurátor Michal Kovarčík. Trestné stíhanie musel preto tiež zastaviť. Prvý z mužov mal pritom už v registri trestov jedenásť záznamov, druhý šesť.

Výsledky vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom.

Ivan Homola, prokurátor

Podobne novela pomáha zlodejom bicyklov a drahších mobilov. Jedným z nich je aj muž, ktorý vo februári na železničnej stanici v Trnave ukradol Iphone 12 Pro za 348 eur. Mobil vylákal pod zámienkou, že potrebuje zavolať priateľke.

“Výsledky vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom,” píše v uznesení prokurátor Ivan Homola.

V Rimavskej Sobote ukradli v júni z pivnice domu bicykel CTM za 600 eur. Páchateľa polícia tiež chytila. Priznal sa, tvrdil, že potreboval peniaze na splatenie pôžičky od matky. Pôvodná majiteľka napokon nežiadala ani náhradu škody, keďže bicykel sa jej vrátil. “Požaduje však, aby bol obvinený za svoje konanie potrestaný,” píše sa v zázname z jej vypočutia.

Prišla však novela Smeru a aj v tomto prípade museli trestné stíhanie zastaviť. Páchateľ bol pritom v minulosti už dvanásťkrát trestaný. Naposledy za drogy a nedovolené ozbrojovanie.

Do posledného centa uvoľnenie pravidiel využil ďalší bicyklista z Revúcej. V marci ukradol na ulici bicykel Giant, ktorého hodnotu vyčíslili presne na 700 eur.

Prokurátor Daniel Prč v uznesení o zastavení stíhania konštatuje, že od platnosti novely už nemôže ísť o trestný čin. Malou škodou sa rozumie škoda až 700,01 eura, upozornil.

3. Novela a poškodzovanie vecí

Prax ukázala, že novela sa netýka len krádeží. V januári 2023 v Šali pri pivárni Karolínka miestna žena počas hádky v zúrivosti udrela rukou do spätného zrkadla auta Subaru Impreza a odlomila ho. Obvinili ju z poškodzovania cudzej veci. Škoda bola vyčíslená na takmer 360 eur.

Aj na tento prípad sa vzťahuje zvýšenie spodnej hranice škody z 266 na 700 eur. Trestné stíhanie je zastavené.

Novela pomohla aj mužovi, ktorý vlani v novembri pod vplyvom alkoholu v Považskej Bystrici poskákal po aute značky Audi A3. Majiteľovi spôsobil škodu za vyše 540 eur.

Od októbra 2022 sa ťahal prípad dvoch mužov, ktorí odchádzali z parkoviska kúpeľov v Rajeckých Tepliciach. Keď sa im rampa pri výjazde dlhšie neotvárala, jeden vyšiel von a násilím ju zdvihol. Keď auto prešlo, násilím ju zase stiahol dole. Poškodením mechanizmu spôsobil kúpeľom škodu 380 eur. Dnes to už nie je trestný čin.

4. Vyrúbané cyprušteky

Prečinu porušovania ochrany stromov sa dopustil muž, ktorý na jeseň 2023 pred bytovkou v Bánovciach nad Bebravou bez povolenia vyrúbal sedem ihličnanov druhu Cypruštek Lawsonov. Ide o okrasný stromček, ktorý dorastá do výšky tri až šesť metrov.

Dva zo stromčekov boli trojkmenné a jeden štvorkmenný. Obvody kmeňov na pni mali od 10 do 38 centimetrov. Ich spoločenskú hodnotu vyčíslili na vyše štyritisíc eur.

Dva dni po tom ako novela vstúpila do platnosti, predložil vyšetrovateľ prokurátorovi návrh dohody s obvineným o vine a treste. Prokurátor Branislav Záhumenský však rozhodol, že stíhanie treba zastaviť. V tomto prípade sa totiž pôvodná hranica škody novelou zvýšila z 2660 na sedemtisíc eur.

5. Vybrané kuriozity

Pre trestný čin krádeže stíhala polícia pôvodne aj ženu, ktorá v októbri 2023 v obchode v bratislavskej Petržalke zobrala do kabelky jednu hrušku za 65 centov. Obviniť ju mohli preto, že podobnej drobnej krádeže sa dopustila aj predtým. Vtedy vyviazla s desaťeurovou pokutou za priestupok. Dnes je z opakovanej krádeže tiež iba priestupok.

V Tescu v Brezne sa sama prezradila žena, ktorá tam v máji chcela ukradnúť fľašu borovičky za 11 eur. Dala si ju pod kabát, no keď prechádzala zónou samoobslužných pokladníc, fľaša jej vypadla a rozbila sa. Dnes ju už nestíhajú.

V marci chcel v predajni v Banskej Bystrici ďalší trúfalec ukradnúť fľašu rumu za 16,5 eura. Pri pokladničnom páse položil fľašu na zem a nohami ju posúval smerom von. Nevyšlo mu to. Pôvodne mu hrozilo väzenie, teraz môže dostať opäť len pokutu za priestupok.

Rovnako sa skončil aj prípad špekulanta z Prievidze. Ako servisný technik ešte v septembri 2022 prevzal od majiteľky hostinca v Ráztočne prenosný výčap. Do firmy ho však nepriniesol a zobral ho domov. Pokúsil sa ho predať cez portál bazoš.sk za 550 eur.

Vyšetrovateľ pôvodne prípad kvalifikoval ako trestný čin sprenevery. Páchateľovi tiež hrozili až dva roky väzenia.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO