Rusi nežartujú. Ak by Ukrajina prehrala, vojna je v Európe (reportáž z Odesy)

1. dec 2024 o 20:05  I 

Záujem svetových médií o vojnu klesol.

ODESA. Po viac ako dvadsiatich hodinách nie práve predpisovej jazdy prichádzame do Odesy. Viac než miliónové prístavné mesto na juhu Ukrajiny býva častým terčom ruských útokov.

Tie, ktoré sa udiali niekoľko dní pred naším príchodom, si vyžiadali desať obetí a viac než štyri desiatky zranených.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Tri dodávky humanitárnej pomoci z východného Slovenska prichádzajú do Odesy v piatok večer, pred zákazom vychádzania. Komandantská hodina je v tomto meste o polnoci. V piatkový večer je v centre mesta pomerne rušno.

Viacerých ľudí stretávame, napriek pomerne neskorej hodine, aj pri Potemkinovských schodoch, preslávených z filmu Krížnik Potemkin.

Súvisiaci článok Reportáž z Chersonu: Pod bytovkou je detský kútik, v zákopoch poľná nemocnica a sauna Čítajte 

Štát v štáte

Odesa mala ako mesto s najväčším ukrajinským prístavom pri Čiernom mori vždy povesť otvoreného a kozmopolitného miesta. K Sevastopoľu na Kryme je to od nej vzdušnou čiarou tristo kilometrov, do Kyjeva o necelých 150 km viac. Mesto malo povesť štátu v štátne, mixu kultúr, obchodu, námorníkov i sexturistiky.

Voľby tu pravidelne vyhrávala Strana regiónov proruského Viktora Janukovyča, v posledných prezidentských voľbách uspel Volodymir Zelenskyj pred Petrom Porošenkom.

Pôvodne bola Odesa viac ruskojazyčná, ale stále si držala ukrajinskú identitu. Aj po roku 2014, keď sa nestala súčasťou separatistického projektu Novoruska, aj po roku 2022, keď Odesa čelila útokom z mora i zo vzduchu. Práve v Odeskej oblasti sa nachádza Hadí ostrov, na ktorom vzniklo jedno z ikonických hesiel tejto vojny: „Ruská vojenská loď, choď do…

Problémom podľa miestnych sú ruské útoky na lode s obilím, ktoré z odeského prístavu vyrážajú do celého sveta. Pripomína im to zámerné pálenie pšenice v čase stalinského hladomoru na Ukrajine.

Súvisiaci článok Odesa je ukrajinský štát v štáte. Ponúka slávne schody i manželky Čítajte 

Radšej po anglicky než rusky

Jura a Andrij sú dvaja mladí dobrovoľníci. Jura je z Odesy, Andrij z neďalekého Mykolajiva, ale v prístavnej metropole pôsobí už pätnásť rokov. Pri debate so zástupcami prešovskej humanitárnej organizácie Podaj ďalej uprednostňujú pred ruštinou angličtinu.

Hovoria o tom, že prístav funguje s problémami a opisujú, aká humanitárna pomoc je najviac potrebná. Odesa je stále veľkomestom. Pred vojnou mala viac ako milión obyvateľov, tento počet si drží. Mnoho ľudí, hlavne bohatších, síce odišlo, no do Odesy prišlo mnoho vnútorných vysídlencov z Chersonskej oblasti a z Donbasu.

Odeskí dobrovoľníci zažili ruský útok pri vykladaní lode. „Rusi túto loď napadli raketou Iskander. Bomba dopadla 20 metrov od lode, ale tlaková vlna bola obrovská. Jeden človek zahynul, náš kamarát Dima, takisto dobrovoľník, bol ťažko ranený,“ ukazujú nám zábery v mobile.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO