Ruský plyn nepotrebujeme. Ficova trasa je nedomyslená, prehliada ju aj SPP
15. jan 2025 o 17:28 I
Plyn môže pritiecť z každej z okolitých krajín.
Obnovenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, ktoré sa (nateraz) javí ako nepravdepodobné, nemusí byť jedinou cestou, ako by sa mohol dopraviť na Slovensko.
„Ruská strana potvrdzuje, že to, čo nám má doručiť, doručí. Existuje južný tok, existujú iné možnosti,“ povedal v televízii TA3 premiér Robert Fico (Smer).
Slovensko má naozaj plynovodné prepojenie s každou z okolitých krajín. Zemný plyn môže doviezť zo západu cez Rakúsko a Česko, z juhu cez Maďarsko a zo severu cez Poľsko. Nemusí byť pritom len od ruského Gazpromu, ale aj od dodávateľov z Nórska, Azerbajdžanu, Kataru či z USA.
Trh už ho odpísal, Ukrajinci neskočili na ultimátum. Čo Fico o ruskom plyne nehovorí Čítajte
Cena samotného plynu je bez ohľadu na jeho pôvod porovnateľná, lebo sa odvíja od trhových cien. Výraznejšiu zmenu vo výslednej cene môžu spôsobiť rozdiely v tranzitných poplatkoch.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) tvrdí, že ak by v tomto roku celé potrebné množstvo plynu nakúpil z iného zdroja a fyzicky prepravil na Slovensko, vyšlo by to v porovnaní s Gazpromom a ukrajinskou trasou o 90 miliónov eur viac (pôvodne hovoril o 140 miliónoch eur).
1. Odkiaľ chce SPP odoberať plyn?
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) hovorí, že jeho preferovanou prepravnou trasou pre plyn je plynovod z Nemecka cez Rakúsko a Česko. Odôvodňuje to dostatočnou voľnou kapacitou a v porovnaní s Poľskom nižšími tranzitnými poplatkami.
Z prezentácie SPP počas jesennej konferencie Slovenského plynárenského a naftového zväzu, ktorú má INDEX k dispozícii, vyplýva, že najdrahšie sa dá plyn na Slovensko dopraviť cez Poľsko, a to za 4,68 a 10,50 eura na megawatthodinu (MWh).
Trasa cez Nemecko a Česko stojí 3,10 eura/MWh a cez Nemecko a Rakúsko len 2,61 eura/MWh. Južná trasa, ktorú spomína Fico, sa v prezentácii SPP vôbec neuvádza.
2. Čo vplýva na výšku tranzitných poplatkov za plyn?
Tranzitné poplatky určuje v každej členskej krajine EÚ nezávislý regulátor. Do prepočtu vstupujú dĺžka a obsadenosť trasy, objem prepravovanej suroviny, harmonogram prepravy, ale aj dĺžka kontraktu a cena plynu uskladneného v zásobníkoch.
Väčšinu nákladov vynakladajú prepravcovia na udržiavanie funkčnosti potrubí, a to bez ohľadu na to, či nimi prúdia veľké, alebo malé objemy suroviny.
„Z toho vyplýva, že čím viac sa kapacity prepravcu využívajú, tým môžu byť prepravné poplatky nižšie, pretože náklady sa rozpočítavajú na väčší objem plynu,“ vysvetľuje analytik Radovan Potočár.
Vzťah medzi objemom plynu a nákladmi má byť aj za zvýšením tranzitných poplatkov v Poľsku. „Poľská prepravná sústava prišla v roku 2022 o dodávky prostredníctvom plynovodu Jamal,“ tvrdí hovorca SPP Ondrej Šebesta.
3. Prečo ZSE a VSE dovážajú plyn aj z Poľska?
Prepojenie plynovodu z poľskej Strachociny cez slovenskú obec Výrava až do Veľkých Kapušian sa spustilo pred dvoma rokmi. Doteraz sa využívalo minimálne, lebo Slovensko si vystačilo s ruským plynom prepravovaným cez Ukrajinu.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO