Šaško chce prinútiť lekárov pracovať. Kto odmietne, tomu hrozí jednoročné väzenie
Mimoriadna situácia sa dotkne dvanástich okresov.
Minister Šaško po rokovaní vlády. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Kamil Šaško pritvrdzuje. Hromadné výpovede lekárov chce odvrátiť nútenou prácou. Ak lekár odmietne pracovať, hrozí mu odňatie slobody na jeden rok.
Na konci roka by mohlo odísť z nemocníc až 3 400 lekárov, ktorí sú momentálne vo výpovednej lehote. Aj keď rokovania stále prebiehajú, nedarí sa nájsť kompromis.
Keďže premiér Robert Fico v nedeľu odlieta do Brazílie, vláda sa kvôli situácii v zdravotníctve mimoriadne stretla v nedeľu.
Na Šaškov návrh odsúhlasila zavedenie nového typu mimoriadnej udalosti, ktorou je kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Vláda by tak po novom mohla zabrániť odchodu lekárov z nemocníc vyhlásením mimoriadnej situácie.
Už dnes pritom mohla siahnuť po núdzovom stave. Podľa Šaška je však inštitút mimoriadnej situácie adresnejší a účinnejší. Plánujú ho vyhlásiť len v dvanástich okresoch. Nekonkretizoval, v ktorých.
Mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť na 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia.
Kým pri núdzovom stave hrozí za porušenie povinnosti odňatie slobody dva roky, pri mimoriadnej situácii ide o miernejší trest – jeden rok.
Šaško dúfa, že k takému scenáru nedôjde a že lekári nakoniec výpovede stiahnu.
Podľa ministra zdravotníctva pracovali na návrhu zákona aj viacerí ústavní právnici. Dôvodová správa argumentuje tým, že hromadné výpovede lekárov povedú k potenciálnemu ohrozeniu života a zdravia ľudí, a tým aj k ohrozeniu základných ľudských práv. A ochrana života a zdravia je podľa návrhu viac ako dočasné obmedzenie práva na slobodnú voľbu zamestnania a výkon práce.
V minulosti bol núdzový stav
Slovensko už raz zažilo hromadný odchod lekárov z nemocníc. Stalo sa to koncom roka 2011, keď za Radičovej vlády dalo výpovede 1 200 lekárov. Vtedajší minister zdravotníctva Ivan Uhliarik sa nedokázal dohodnúť s lekármi a vláda vyhlásila núdzový stav.
Ten sa tiež týkal len pätnástich poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti. Lekári ho však obchádzali tým, že stovky z nich išlo na PN. Teraz Ficova vláda počíta pri mimoriadnej situácii aj s takýmto scenárom.
Okresné úrady budú určovať lekárov, ktorí budú počas mimoriadnej situácie ako jediní oprávnení rozhodovať o dočasnej pracovnej neschopnosti zdravotného personálu.
V roku 2011 museli prísť do slovenských nemocníc vypomáhať lekári z Česka. Nakoniec sa vláda s lekármi dohodla a núdzový stav trval len necelé dva týždne.
Vládny návrh zákon bude musieť v skrátenom legislatívnom konaní schváliť ešte parlament. Koalícia má momentálne len tesnú väčšinu 76 poslancov. Trojica poslancov okolo Rudolfa Huliaka zatiaľ s koalíciou nehlasuje.
Aj keď vláde zákony zatiaľ prechádzajú, nejde to bez problémov. Cez týždeň napríklad odmietla hlasovať za zákony o športe dvojica poslancov Hlasu Samuel Migaľ a Roman Malatinec.
Minister prezentuje výsledky piatkového rokovania s odborármi. Zdroj: TASR
Nesplnené požiadavky
Odborári na čele s Petrom Visolajským tvrdia, že im ide o systémové zmeny v zdravotníctve. Odmietajú napríklad transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, chcú spravodlivé financovanie či národnú nemocnicu na Rázsochách.
Šaško trvá na tom, že 90 percent ich požiadaviek je splnených alebo v plnení. Zdá sa, že najväčším problémom sú ich platy. Lekári trvajú na tom, aby sa im na budúci rok zvýšil plat o 9,7 percenta, ako si to dohodli s Hegerovou vládou v memoradne z roku 2022.
„Ak o platy nejde, tak na podanie výpovedí neexistuje dôvod,“ hovorí Šaško.
„Požiadavky sa menia zo dňa a toto zodpovedný partner nerobí. Vyzval som pána Visolajského na konkrétne požiadavky, čo ešte požadujú,“ tvrdí Šaško.
Narážal na to, že vláda odmietla uznesením transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, čo požadovali odborári, no Visolajský aj tak nebol spokojný.
„Vláda nespokojnosť lekárov „vybavila“ za jeden deň, cez adventnú nedeľu, aby poslanci mohli ísť pokojne na vianočné dovolenky, a pán premiér do Brazílie. Ale problémy našich pacientov zostali, naopak vláda ich problémy prehĺbila,“ reagoval Visolajský na rozhodnutie vlády.
Lekársky odborár odkázal vláde, aby dodržiavala dohody, ktoré porušila. „Upozorňujeme, bič na lekárov nebude fungovať,“ upozornil. Miesto riešenia problémov nariadila nútené práce tým, ktorí riešenia pre zdravotníctvo od vlády požadujú, dodal Visolajský.
„Minister Šaško nám nedal ešte ani termín ďalšieho rokovania, ale vláda už vyhlásila nútené práce,“ skonštatoval Visolajský. Pripomenul, že výpovede lekárov nie sú o nových požiadavkách ani o navyšovaní platov. Odkazuje, že lekári nežiadajú nič nové. „Tieto výpovede vznikli, lebo vláda Roberta Fica jednostranne a bez dialógu porušila dohodu,“ zdôraznil Visolajský s tým, že stačí, aby sa začali dodržiavať dohody, netreba sa uchyľovať k násilným krokom. Odkazuje tiež, že odborári budú pozorne sledovať rozhodovanie každého poslanca Národnej rady SR, ako sa ku kríze postaví.
Fico priamo s odborármi nerokoval. Tvrdí, že to nie je premiérska téma. Tému sa navyše snaží v poslednom čase rámcovať tak, že lekárom ide len o vyššie platy. V sobotu v Sobotných dialógoch povedal, že lekári prekročili červené čiary.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO