Sedm makroekonomických předpovědí Goldman Sachs pro rok 2025
Goldman Sachs představila své hlavní makroekonomické prognózy pro rok 2025. Podle nich bude tento rok ve znamení uvolňování finančních podmínek, dalšího snižování sazeb a geopolitické nejistoty.
Investiční banka předpokládá rozdílný vývoj růstu mezi USA, eurozónou a Čínou, přičemž USA by měly dosáhnout lepších výsledků než jejich vyspělé trhy.
Globální růst HDP
Goldman Sachs předpokládá v roce 2025 solidní meziroční růst globálního reálného HDP ve výši 2,7 %. A to zejména díky rostoucím reálným disponibilním příjmům domácností a uvolnění finančních podmínek.
Zpráva zdůrazňuje roli snižování úrokových sazeb a dodává, že růst USA bude pravděpodobně i nadále předstihovat své protějšky z vyspělých trhů (DM) vzhledem k výrazně silnějšímu růstu produktivity.
Očekává se, že jádrová inflace se do konce roku 2025 vrátí na cílovou úroveň na všech vyspělých trzích.
Ekonomický výhled pro USA
Goldman očekává v roce 2025 růst HDP USA nad konsensem ve výši 2,4 % s odkazem na silný růst příjmů a uvolnění finančních podmínek. Jádrová inflace měřená indexem výdajů na osobní spotřebu (PCE) by měla do prosince klesnout na 2,4 %, což bude odrážet ochlazování nákladů na bydlení, zmírnění mzdových tlaků, ale také mírný vliv vyšších tarifů.
Míra nezaměstnanosti by pak měla ke konci roku klesnout na 4 procenta.
Politika Federálního rezervního systému (Fedu)
Autoři zprávy předpokládají, že Federální rezervní systém přistoupí v roce 2025 ke třem snížení sazeb. První snížení o 25 bazických bodů by mělo přijít již v březnu. Další snížení pak můžeme očekávat v červnu a září.
Tím by se konečná sazba dostala na úroveň 3,5 – 3,75 %. Banka také předpokládá, že Fed začne v lednu omezovat snižování své bilance a celý proces by měl dokončit ve druhém čtvrtletí roku 2025.
Růst eurozóny a politika Evropské centrální banky (ECB)
Pro eurozónu Goldman předpokládá růst HDP pouze o 0,8 %, což je pod průměrnými odhady. Takto malý růst odráží „pokračující strukturální překážky ve výrobním sektoru“ v důsledku vysokých cen energií a konkurenčního tlaku ze strany Číny.
Očekává se, že na růst bude působit zpřísňování fiskální politiky a nejistota v oblasti obchodní politiky. Inflace by se měla do konce roku vrátit ke 2 %, přičemž inflace ve službách by se měla postupně ochlazovat.
Evropská centrální banka (ECB) by měla v roce 2025 postupně snižovat sazby o 25 bazických bodů. Základní sazba by měla do července klesnout na 1,75 %.
Autoři však varují před možnými riziky. Pokud by růst nebo inflace oslabily více, než se očekává, mohlo by být nutné rychlejší a výraznější snižování sazeb.
Zpomalování čínské ekonomiky
Goldman Sachs předpovídá, že v Číně se růst reálného HDP v tomto roce zpomalí na 4,5 %. Opatření na uvolnění politiky totiž nedokážou plně vyvážit slabou domácí spotřebu, potíže na trhu nemovitostí a dopad vyšších amerických cel.
V dlouhodobějším horizontu zůstáváme ohledně výhledu růstu Číny opatrní vzhledem k několika strukturálním problémům, včetně zhoršující se demografické situace, několikaletého trendu snižování zadluženosti a snižování rizika globálního dodavatelského řetězce.
Politika USA a geopolitická rizika
Nakonec Goldman investorům doporučuje, aby pozorně sledovali změny politiky USA a geopolitický vývoj.
Mezi klíčová rizika patří vyšší cla na čínské zboží a automobily, nižší úroveň imigrace, daňové škrty a rušení regulací. Zatímco daňové škrty by mohly podpořit růst, Goldman varuje, že vliv vyšších tarifů by tyto zisky mohl vyvážit, přičemž Evropa a Čína by měly čelit větším ekonomickým dopadům.
Zpráva rovněž zdůrazňuje rizika spojená s konflikty na Blízkém východě, válkou na Ukrajině a napětím mezi USA a Čínou.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO