Sieť Okay dnes zatvára všetky predajne na Slovensku a v Česku
Spoločnosť Okay elektro, ktorá dlhé roky patrila medzi významných predajcov elektroniky a nábytku na Slovensku a v Česku, má dnes definitívne zatvoriť svoje zvyšné kamenné pobočky.
Reaguje tak na dlhodobé finančné ťažkosti, výpadky v dodávkach tovaru a neúspešné rokovania s investormi, ktorí by jej pomohli stabilizovať situáciu.
Postupné zatváranie predajní prebieha v oboch krajinách, kde už bolo zatvorených niekoľko desiatok prevádzok.
U nás má ešte 14 kamenných prevádzok, ktoré sídlia v mestách Bánovce nad Bebravou, Brezno, Hlohovec, Malacky, Nitra, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Rožňava, Snina, Topoľčany, Trenčín, Trnava a Žilina. Poslední zákazníci môžu tieto predajne navštíviť už len v obmedzenom režime – zatvorené majú byť v sobotu večer.
Rozhodnutie spoločnosti sa očakávalo dlhší čas, keďže Okay elektro od začiatku roka 2023 otvorene zápasilo s vážnymi finančnými stratami a s poklesom dôvery zo strany dodávateľov.
„Spoločnosť Okay po tridsiatich rokoch fungovania dospela k bodu, kedy je súčasný model maloobchodných predajní, zameraných prevažne na predaj veľkého elektra a nábytku, neudržateľný. Kombinácia výrazného rastu nákladov a stagnácie trhu spôsobila, že pokračovanie v tomto formáte nedáva ekonomický zmysel,“ uviedla spoločnosť.
V roku 2023 navyše Okay elektro zaznamenalo výrazný pokles výnosov – podľa skorších údajov sa tržby na Slovensku znížili až o štvrtinu, na 49 miliónov eur. Firma súčasne vykázala stratu 5,67 milióna eur.
Dodávatelia, ktorí za dlhé mesiace nedostali uhradené faktúry, postupne obmedzovali alebo prerušili dodávky tovaru, čo ešte viac zúžilo ponuku a znižovalo atraktivitu pre zákazníkov.
Konkurenti si vylepšili pozície
Spoločnosť zároveň čelila rastúcej konkurencii zo strany väčších a kapitálovo silnejších reťazcov, ako sú Planeo Elektro, Nay či e-shopový gigant Alza. Na trhu došlo k viacerým významným preskupeniam síl – napríklad Datart sa pred časom stiahol zo Slovenska a jeho prevádzky prešli pod Nay, čo ešte viac posilnilo pozíciu jedného z najväčších reťazcov v segmente. V čase, keď väčšina obchodných spoločností posilňuje online predaj, muselo aj Okay elektro priznať, že klasický model veľkého množstva predajní je ďalej neudržateľný.
Ako jeden z kľúčových dôvodov aktuálnej situácie uvádza firma zmeny v spotrebiteľskom správaní počas pandémie a prudký nárast nájomného a personálnych nákladov v dôsledku inflácie.
„Tieto faktory boli ďalej umocnené celkovým poklesom trhu. Priemerná hodnota objednávok aj marže zostáva na podobnej úrovni niekoľko rokov, zatiaľ čo náklady neúmerne rastú. Tento stav si vyžaduje strategické zmeny, ktoré zaistia dlhodobú udržateľnosť spoločnosti,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku.
Okay elektro má plán stabilizácie, v rámci ktorého skončia predajne a z predaného tovaru chcela firma získať hotovosť na uspokojenie veriteľov. Tiež sa majú znížiť náklady na centrálu, zmenšiť skladové priestory a aj ďalšími krokmi vylepšiť hospodárenie.
„Spoločnosť ponúka veriteľom uspokojenie pohľadávok rádovo v desiatkach percentách, čo je oveľa výhodnejšie ako insolvenčné varianty, ktoré ponúkajú iba 2–3 percentá. Súčasný manažment spoločnosti sa zaväzuje maximálne chrániť záujmy veriteľov, zamestnancov aj zákazníkov. Po celú dobu reštrukturalizácie spoločnosť funguje a plní všetky svoje záväzky voči zákazníkom a zamestnancom,“ spresňuje ďalej.
Do budúcna chce pár veľkých predajní
Ak sa firme podarí prežiť, okrem e-shopu chce do budúcna priniesť veľkoobchodné predajne. Predajne nebudú fungovať ako klasické kamenné obchody, ale skôr ako výdajné a veľkoobchodné miesta s nižšími prevádzkovými nákladmi. Táto stratégia by mala zabezpečiť, aby firma dokázala ponúkať produkty za konkurencieschopné ceny.
„Hlavným pilierom budú e-shop a veľkoobchodné predajne typu ‘cash and carry’. Zákazníci budú mať možnosť využiť doručenie na adresu alebo osobný odber vo veľkoobchodných predajniach. Spoločnosť plánuje rozšíriť sieť týchto predajní na 10–14 lokalít v Českej republike a na Slovensku,“ popisuje. Kde by mohli byť a kedy prídu, firma nespresňuje.
Otázkou zostáva, či sa podarí získať späť dôveru dodávateľov. Fakt, že v minulosti meškala s úhradami faktúr a niektorí výrobcovia ukončili spoluprácu, môže byť do budúcnosti brzdou, najmä ak sa bude snažiť dohodnúť na nových zmluvách alebo výhodnejších dodacích podmienkach.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO