Skoro pätina lekárov je v zahraničí. Po výpovediach ich tam oveľa viac nepôjde

V zahraničí pracujú najmä mladí lekári po skončení štúdia.

Načítavam… Skoro pätina lekárov je v zahraničí. Po výpovediach ich tam oveľa viac nepôjde

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

BRATISLAVA. Sú mladí, zväčša z východného Slovenska, a práve skončili lekársku fakultu. Nezamestnajú sa však na Slovensku, ale odchádzajú hneď do zahraničia. Najčastejšie do Česka, alebo Nemecka.

Neodchádzajú ani tak za vyššími platmi, ale za lepšími pracovnými podmienkami.

Výpovede, ktoré dali lekári v slovenských nemocniciach, si verejnosť tradične spája s hrozbou, že môžu tiež odísť do zahraničia, v skutočnosti však počty odchodov do cudziny veľmi nezvyšujú.

Neznamená to, že zahraničné nemocnice sa nesnažia našich doktorov vo výpovedi nalákať. Tento rok sú medzi nimi aj francúzske.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Vo výpovednej lehote je dnes takmer 3 400 lekárov, asi polovica z tých, čo u nás pracujú v nemocniciach. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský predpokladá, že v decembri by mohli pribudnúť ešte ďalšie desiatky výpovedí.

Na Slovensku bolo v roku 2021 podľa údajov Štatistického úradu 24-tisíc lekárov, z nich v nemocniciach okolo 6000. Väčšina pracuje v ambulanciách.

Okrem zvýšenia platov podľa memoranda z roku 2022 s Hegerovou vládou lekári vo výpovedi od štvrtej vlády Roberta Fica zo Smeru žiadajú aj „spravodlivé financovanie“ nemocníc, zákaz ich zmeny na akciové spoločnosti a aby tzv. národnú nemocnicu štát postavil na bratislavských Kramároch.

Go west!

„Osemnásť percent lekárov s trvalým pobytom na Slovensku žije de facto v zahraničí,“ píše Štatistický úrad v štúdii Skryté príbehy sčítania. Pripravil na základe sčítania obyvateľstva z roku 2021.

Pobyt lekárov v zahraničí štatistici zisťovali z kolónky súčasný pobyt v sčítacom formulári, povedala hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder.

Zo 4138 lekárov, ktorí pred tromi rokmi napísali, že žijú mimo Slovenska, ich takmer 60 percent býva v Česku. Nasledujú Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia a Švajčiarsko.

V zahraničí je najviac lekárov vo veku od 25 do 34 rokov. Najviac ich odchádza z východného Slovenska, najmä z okresu Prešov. Nasleduje Žilina.

„Do Nemecka najčastejšie odchádzajú absolventi lekárskych fakúlt a neatestovaní lekári,“ hovorí Pavla Ščurová z personálnej agentúry S-Cure Medical Recruitment, ktorá sa zameriava na nábor lekárov do tejto krajiny. Zo spolkových krajín Nemecka najviac našich lekárov smeruje podľa nej do Bavorska.

Visolajský vraví, že lekárov, ktorí teraz podali výpovede, sa najviac snažia získať nemocnice z Česka, Rakúska a Francúzska.

„Na Lekárskej univerzite vo Viedni sme sa zaviazali prilákať a zamestnať vysokokvalifikovaných pracovníkov z rôznych prostredí bez ohľadu na ich pôvod,“ vraví jej hovorca Jacob Sonnleithner. Univerzita je súčasťou najväčšej rakúskej nemocnice AKH Viedeň.

V miestnej univerzitnej nemocnici pracuje podľa Sonnleithnera „desať ľudí so slovenským občianstvom“. Nemocnica chce ich počet zvyšovať.

Do zahraničia, najmä do Nemecka, odchádza každý rok približne rovnaký počet lekárov, hovorí Sčurová. „Nie, prekvapivo vôbec,“ odpovedá na otázku, či obdobia hromadných výpovedí zvyšujú počet odchodov.

„Veľmi to záleží od toho, ako revolta lekárov dopadne,“ tvrdí Visolajský.

Ak lekári dostanú nádej a uvidia, že sa dá zdravotníctvo zlepšiť, že verejnosti na tom probléme záleží, vtedy podľa neho zostáva najviac lekárov.

„Naopak, ak lekári stratia nádej na zlepšenie, vtedy sa to u nich zlomí a odchádzajú za lepším do zahraničia.“ Nádej na zlepšenie podľa neho strácajú lekári najmä ak vidia, že politici sú ochotní použiť aj hrubú silu na to, aby zabránili zlepšeniu.

Idú aj za atestáciami

Hlavným dôvodom odchodov už nie je mzda ako v minulosti.

„Pracovné prostredie, moderné postupy, vybavenie nemocníc, chuť na zmenu a túžba naučiť sa jazyk,“ vymenúva Ščurová novšie dôvody, pre ktoré lekári odchádzajú pracovať do zahraničia.

Za výpoveďami, ktoré dávali lekári na konci roku 2022, bolo podľa Visolajského aj zložité atestačné vzdelávanie na Slovensku. Okrem toho mnohým mladým lekárom podľa skoršieho vyjadrenia doktorky Veroniky Urdovej z Martina prekáža, že atestáciu nemocnice u nás podmieňujú ďalším päťročným zotrvaním v nich.

Mnohým lekárom to nevyhovuje a idú napríklad do Česka, kde je jednoduchší systém atestácie, a môžu pracovať pod dohľadom skúsených lekárov. Na Slovensku sa generácia týchto lekárov z nemocníc vytráca.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO