Škrtnúť chceli aj folklórne súbory. Brutálne návrhy nominantov SNS otriasli radou FPU
19. dec 2024 o 11:19 I
Zasadnutie rady sprevádzali konflikty.
Nominanti Martiny Šimkovičovej v Rade Fondu na podporu umenia (FPU) sa len niekoľko dní pred Vianocami pokúsili ovládnuť fond a prijať nový štatút, ktorý by zásadne zmenil fungovanie fondu aj prideľovanie finančnej podpory v kultúre.
Deštrukcia Fondu na podporu umenia sa však napokon odkladá na január. Rada fondu v utorok počas osemhodinového zasadania sporný návrh štatútu FPU neschválila, hoci sa mu na návrh Šimkovičovej nominantov na rokovaní venovala dvakrát. Raz v čase, kedy bol riadne na programe, po druhý raz sa ho v samotnom závere zasadania, o desiatej večer, pokúsil otvoriť člen rady Ondrej Zimka v bode „rôzne“. Podľa jeho slov preto, lebo v predchádzajúcich hodinách čelil tlaku a zastrašovaniu zo strany verejnosti a politikov.
Na verejnom zasadnutí sa okrem médií zúčastnili aj viacerí opoziční politici, zástupcovia samospráv aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič a počas zasadnutia došlo k niekoľkým konfliktom. Zasadnutie navyše sprevádzal občiansky protest na podporu FPU.
Návrh s množstvom nezmyslov a chýb
Začiatok zasadnutia rady prebiehal spolu s občianskym protestom a cez okná do malej zasadačky na piatom doliehalo prvú hodinu pískanie a krik protestujúcej kultúrnej obce. Noví členovia žiadali využiť túto menej komfortnú miestnosť a nie veľkú zasadačku na prízemí preto, lebo sa sa cítili byť ohrození davom. Do budovy FPU prišli o niekoľko hodín skôr, aby sa vyhli konfrontácií.
Umelecká verejnosť protestovala najmä pre spomínaný návrh štatútu fondu. Na prerokovanie rady ho len v pondelok večer predložil nominant ministerstva Peter Grutka, ktorý pôsobí ako šéf sekcie verejného obstarávania na ministerstve kultúry a doposiaľ nepredložil svoj odborný životopis.
Návrh štatútu mal množstvo chýb, používal neexistujúce termíny alebo si zamieňal niektoré oblasti umenia a kultúry za iné. Napríklad kompletne kultúrno-osvetová činnosť a väčšina tradičnej kultúry a folklorizmus, teda všetky folklórne súbory.
V podobe, ako Grutka štatút predložil, by sa úplne narušilo aktuálne fungovanie fondu. Jeho prijatím by vypadla podpora kultúrnych centier, ktoré sú najmä v regiónoch jediným zdrojom kultúry. Zmizli by aj a prierezové aktivity ako sú festivaly alebo folklórne slávnosti, podpora vzdelávacej činnosti knižníc, ale napríklad aj podpora folklórnych súborov.
„Sú tu tisíce ľudí, ktorí sú závislí od fondu a ak schválite tento štatút, zostanú na dlažbe. Nedevastujme toto aj tak krehké prostredie,“ povedal počas diskusie predseda rady Dušan Buran.
Doposiaľ platný štatút uvádza, že rada schvaľuje štruktúru podpornej činnosti. Ide o základný dokument fondu, ktorý umenie rozčleňuje do jednotlivých kategórií a na základe ktorého vznikajú výzvy. Tento systém plánuje nový štatút nahradiť krátkodobými a strednodobými cieľmi, ktoré bude definovať práve rada.
Krátkodobé ciele by mala rada pripraviť do šiestich mesiacov a na ich základe by sa mal pripraviť nový dokument. V praxi by to znamenalo, že v najoptimistickejšom scenári mohli byť vyhlásené v druhej polovici roka. Grutka pritom spočiatku nechápal, že cyklus výziev sa nezačína kalendárnym rokom a fond funguje v režime september-jún.
Ani Lopúcha nikto nepozná
Zo štatútu, ako ho predložil Grutka, vypadli napríklad aj múzeá či galérie, ktoré si pomýlil s pojmom kultúrna infraštruktúra. Na svoju obhajobu člen rady povedal, že dokument je iba návrh. Dokument údajne poslal aj „ostatným členom rady na doplnenie, no nikto do neho nič nedoplnil,“ skonštatoval.
Na bizarné dôsledky prijatia poukázal v stredu na pôde parlamentu aj poslanec Roman Malatinec , ktorý upozornil, že bez podpory by zostal aj Medzinárodný folklórny festival Myjava.
Riaditeľ FPU Róbert Špoták, predseda rady aj starší členovia rady navrhovali viacero kompromisných riešení. „Toto je jeden z kľúčových dokumentov, podľa ktorých funguje celý fond. Nie je dobré, aby sme ho prijímali takto rýchlo, najmä ak sú tu aj členovia rady, ktorí tu sedia po prvý raz, “ vravel Buran a narážal na člena rady Slavomíra Lopúcha, ktorý má v rade zastupovať samosprávy.
Aj kvôli nemu sa na rokovaní ako verejnosť zúčastnili zástupcovia Samosprávnych krajov Slovenska Ondrej Lunter a Jozef Viskupič. Lopúch je pre nich neznáma osoba a doposiaľ sa nijako neangažoval v SK8, skupine združujúcej predsedov krajov, ani žiadnych iných aktivitách samospráv.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO