Sleva na poplatníka 2025 za rok 2024: Jak ji uplatnit?

Sleva na poplatníka je daňová výhoda, kterou stát poskytuje všem daňovým poplatníkům. Využijí ji tedy zaměstnanci, OSVČ, studenti či důchodci na brigádě i maminky přivydělávající si na mateřské. Kolik je v roce 2025 základní sleva na poplatníka, jak funguje její uplatnění a jak vypadají platné podmínky a formuláře?

Co je sleva na poplatníka a jak funguje?

Sleva na poplatníka je daňová úleva, kterou může uplatnit každý daňový poplatník při výpočtu daně z příjmu fyzických osob. Jde o základní slevu, díky níž se všem osobám se zdanitelnými příjmy snižuje daňová povinnost a tím pádem i částka odváděná státu. Sleva se odečítá od vypočtené daně z příjmu (nikoliv od základu daně).

Zaměstnanci uplatňují slevu na poplatníka prostřednictvím svého zaměstnavatele. Musí u něj však podepsat formulář s názvem Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (lidově „růžový formulář“). OSVČ uplatňují slevu na poplatníka při podání daňového přiznání.

Kolik je sleva na poplatníka v roce 2025?

Sleva na poplatníka v roce 2025 (uplatňovaná ve výpočtu daně z příjmů za rok 2024) činí 30 840 Kč (měsíčně 2 570 Kč). Výše daňové slevy se tak oproti předchozímu roku nijak nezměnila. Uvedená sleva je stejná pro všechny daňové poplatníky. V plném rozsahu ji získáte i v případě, že jste měli výdělek jen po určitou část roku. Je-li daňová povinnost nižší než sleva na poplatníka, výsledná daň je nulová – nedochází k vrácení žádného přeplatku (nelze mít zápornou daň kvůli této slevě).

Podmínky a nárok na slevu na poplatníka

Základní sleva na poplatníka je určena pro všechny fyzické osoby, které podléhají dani z příjmů v České republice. Nárok na slevu je univerzální. Není podmíněn žádnou minimální nebo maximální výší příjmů, věkem fyzické osoby, typem zaměstnání či jinými okolnostmi.

Na pozoru se mějte pouze v situaci, kdy pracujete pro více zaměstnavatelů současně. Slevu na poplatníka můžete v daném měsíci uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele. „Růžový formulář“ se vám tedy vyplatí podepsat tam, kde máte vyšší hrubou mzdu. Osoby, které podnikají a zároveň jsou zaměstnány, se musí rozhodnout, zda slevu na poplatníka chtějí uplatnit u zaměstnavatele, nebo v rámci podnikání.

Paušální daň pro OSVČ 2025: Pásma, podmínky a limity. Komu se vyplatí?

Aktualizováno

Daňové přiznání: Jak uplatnit slevu na poplatníka

Fyzické osoby, které podávají daňové přiznání, slevu na poplatníka zpravidla uplatňují jednorázově za celý rok. Sleva se odečítá od vypočtené daňové povinnosti. Pokud je výsledná daň nižší než sleva, poplatník žádnou daň z příjmu neplatí.

Daňové přiznání musí v ČR podávat mimo jiné:

  • živnostníci a podnikatelé s ročními příjmy přes 50 000 Kč,
  • zaměstnanci s vedlejšími příjmy přes 20 000 Kč,
  • osoby, které mají příjmy z prodeje nemovitosti, pronájmu, kapitálového majetku nebo autorských práv,
  • studenti, důchodci a další fyzické osoby, které v jednom měsíci pracovaly pro více zaměstnavatelů najednou a z příjmů jim byla odvedena zálohová daň (např. při souběhu brigád),
  • daňoví nerezidenti, pokud chtějí uplatnit slevy na dani nebo nezdanitelné položky (kromě základní slevy na poplatníka či slevy na studenta).

Kompletní seznam osob, které musí odevzdat daňové přiznání, stanovuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, konkrétně § 38g. K dispozici je také na webu Finanční správy.

Kde ve formuláři daňového přiznání uvést slevu na poplatníka

Poplatník si v daňovém přiznání musí sám vyčíslit daň a uvést předepsané údaje včetně slevy na poplatníka. Výši základní slevy na poplatníka (30 840 Kč) uvedete v 5. oddílu (Uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění) v řádku č. 64 (Základní sleva na poplatníka). U online formulářů by se vám tento řádek měl vyplnit automaticky poté, co zadáte úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů.

Sleva na poplatníka u zaměstnance (HPP)

U zaměstnanců pracujících na hlavní pracovní poměr se sleva na poplatníka většinou automaticky zohledňuje ve mzdě zaměstnance. Jeho měsíční daňová povinnost se tak snižuje o 2 570 Kč a dotyčný rovnou dostane vyšší čistou mzdu. Pro automatické uplatnění slevy musí zaměstnanec podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti („růžový formulář“).

Uvedený scénář platí v situacích, kdy má zaměstnanec příjmy pouze ze zaměstnání. Zaměstnanci s vedlejšími příjmy musí podat daňové přiznání. Poté záleží na nich, jestli slevu na poplatníka uplatní měsíčně u zaměstnavatele nebo souhrnně za celý rok při podání daňového přiznání.

Je-li zaměstnanec na nemocenské, nemá rozhodný příjem, ze kterého by slevu na poplatníka odečetl – nemocenská totiž dani z příjmu nepodléhá. Za celý kalendářní rok se ale sleva na poplatníka uplatňuje v plném rozsahu (bez ohledu na počet měsíců výdělečné činnosti).

Sleva na poplatníka u OSVČ

Základní slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč mohou uplatnit i OSVČ. Na rozdíl od zaměstnanců si ji odečtou jednorázově v celé výši v daňovém přiznání. Jak funguje sleva na poplatníka u hlavní a vedlejší činnosti OSVČ?

OSVČ: Hlavní činnost

OSVČ, které samostatnou výdělečnou činnost vykonávají jako činnost hlavní, musí podávat daňové přiznání. Slevu na poplatníka si tedy odečtou jednorázově za celý rok při jeho vyplňování (5. oddíl, řádek č. 64). Pokud OSVČ fungují v paušálním režimu, tak daňové přiznání až na výjimky odevzdávat nemusí. Nárok na slevy na dani se na tyto OSVČ již nevztahuje – odváděná částka v paušální dani zahrnuje veškerá zvýhodnění.

Kalkulačka OSVČ: Výpočet čistého zisku za rok 2024 >>>

OSVČ: Vedlejší činnost

Abyste se mohli stát OSVČ na vedlejší činnost, musíte splnit alespoň jednu z následujících podmínek:

Hlavní výhoda vedlejší činnosti spočívá v tom, že není nutné dodržovat minimální vyměřovací základ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění. Daňové přiznání je zapotřebí odevzdat, pokud příjmy z podnikání překročí 50 000 Kč. K jeho vyplnění budete při vedlejší činnosti potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech od svého zaměstnavatele.

Nárok na slevu na poplatníka máte i při vedlejší činnosti. Zvýhodnění ale můžete uplatnit pouze jednou. OSVČ na vedlejší činnost tuto slevu již většinou čerpají u svého zaměstnavatele, kde mají podepsaný „růžový formulář“.

Minimální zálohy OSVČ 2025: Odvody na pojištění, splatnost a paušální daň přehledně

Sleva na poplatníka u DPP a DPČ: Co brigáda?

Pracujete na brigádě v režimu DPP či DPČ? I v těchto situacích si můžete daně snížit o slevu na poplatníka. Co je potřeba?

Dohoda o provedení práce (DPP)

Daně u DPP a případná sleva na poplatníka se odvíjí od dvou klíčových faktorů:

  • podepsání „růžového formuláře“,
  • výše příjmu (respektive překročení měsíčního příjmu 10 000 Kč v roce 2024/11 500 Kč v roce 2025 = 25 % průměrné mzdy).

Na základě těchto dvou faktorů můžete řešit čtyři možné scénáře.

  1. Nepodepsaný formulář a příjem do stanovené měsíční hranice: Příjem se vám zdaní 15% srážkovou daní. Tím je pro vás daňová otázka vyřešena – daňové přiznání podávat nemusíte. Pokud ho ale podáte, můžete po uplatnění slevy na poplatníka získat sraženou daň zpět formou daňové vratky.
  2. Nepodepsaný formulář a příjem nad stanovenou měsíční hranici: Dohoda se zdaňuje 15% zálohovou daní. Měsíčně u zaměstnavatele nemůžete uplatnit žádnou slevu. Vzhledem k příjmu již musíte odvádět sociální a zdravotní pojištění. Slevu na poplatníka lze využít při podání daňového přiznání.
  3. Podepsaný formulář a příjem do stanovené měsíční hranice: Z příjmu se odvádí 15% zálohová daň. Podpisem růžového formuláře u vybraného zaměstnavatele můžete využít slevu na poplatníka. Ta u příjmu v této výši sníží daň na nulu.
  4. Podepsaný formulář a příjem nad stanovenou měsíční hranici: Zdaňuje se 15% zálohovou daní. Je nutné odvádět sociální a zdravotní pojištění. Slevu na poplatníka můžete uplatnit okamžitě a zvýšit si tak svůj čistý měsíční příjem.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

U DPČ systém funguje analogicky. I zde se situace odvíjí od toho, jestli podepíšete „růžový formulář“. Pokud ano, můžete slevu na poplatníka uplatnit, což sníží nebo zcela eliminuje zálohovou daň. O povinnosti platit zdravotní a sociální pojištění opět rozhoduje překročení tzv. rozhodné částky. Ta je u DPČ stanovena jako jedna desetina průměrné mzdy pro daný rok zaokrouhlená na pětistovky dolů. V roce 2024 činí 4 000 Kč, v roce 2025 půjde o 4 500 Kč.

Práce na DPP a DPČ 2025: Změny, jak na výpočet mzdy a co dovolená

Sleva na poplatníka u studenta

Daň z příjmu fyzických osob si prostřednictvím slevy na poplatníka sníží i pracující studenti – včetně těch, kteří pracují jen část roku. Slevu uplatní podpisem „růžového formuláře“ u jednoho zaměstnavatele (např. brigáda na DPP/DPČ) nebo zpětně v daňovém přiznání. Dříve daňovou zátěž pracujících studentů snižovala ještě sleva na studenta, která se dala se základní slevou na poplatníka kombinovat. Od roku 2024 je však sleva na studenta zrušená, naposledy se dala využít v daňovém přiznání za rok 2023.

Vývoj výše slevy na poplatníka

Sleva na poplatníka je tradiční bonus, který se vztahuje na každého plátce daně z příjmu fyzických osob. Výše slevy na poplatníka se naposledy měnila v roce 2022. Od té doby zůstává neměnná. Zvýšení se neplánuje ani pro rok 2025.

Platnost Výše slevy na poplatníka
od 1. 1. 2022 30 840 Kč/rok
od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2021 27 840 Kč/rok
od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2020 24 840 Kč/rok

VIDEOPětina Čechů má problém vyjít se svou výplatou. Mzdy jsou navíc podhodnocené, tvrdí analytik Dombrovský  v pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Platy jako v Německu? Za čtyři roky je určitě mít nebudeme. Česká práce je stále podhodnocená, tvrdí analytik Dombrovský • e15

Zdroj Zde