Slevy na dani: Kdy je můžete uplatnit?
Neplaťte na daních více než je nutné, základ daně za rok 2024 si můžete snížit o takzvané nezdanitelné části základu daně nebo využít slevy na dani. Zatímco OSVČ podávají daňové přiznání, zaměstnanci musí o roční zúčtování daně za rok 2024 požádat zaměstnavatele do 15. února 2025, stejný termín platí pro dodání podkladů na účtárnu zaměstnavatele potvrzujících nárok na daňové slevy.
Daňové slevy je možné uplatňovat při výpočtu čisté mzdy pouze u jednoho zaměstnavatele. Zaměstnanci pracující pro více zaměstnavatelů daňové slevy nemohou uplatňovat u všech. Nástupem do nového zaměstnání se tedy automaticky prohlášení k dani nepodepisuje. Nárok na daňové slevy mají i pracující penzisté nebo studenti. Prohlášení k dani je možné podepsat i při práci na některou z pracovních dohod.
Všechny daňové slevy snižují přímo vypočtenou daň z příjmu fyzických osob. Dle zákona o dani z příjmu je možné v daňovém přiznání (resp. ročním zúčtování daně) podávaném v roce 2025 za rok 2024 při splnění zákonných podmínek uplatnit tyto daňové slevy a odpočty ze základu daně:
Daňové slevy a odpočty ze základu daně
Sleva na daňového poplatníka 2025
Všichni daňový poplatníci mají nárok na základní daňovou slevu na poplatníka. Sleva na dani je ve výši 30 840 korun, tedy 2 570 korun měsíčně.
Sleva na poplatníka se uplatňuje v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně vždy v plném rozsahu, bez ohledu na další skutečnosti. U ostatních daňových slev musí být splněny zákonné podmínky a při splnění pouze po část roku se uplatní tyto slevy na dani v poměrné výši.
Držitel průkazu ZTP/P má nárok i na roční slevu na dani ve výši 16 140 korun, tedy 1 345 korun měsíčně. Náleží ale jen za měsíce na jejichž počátku měl poplatník rozhodnutí Úřadu práce ČR o jeho přiznání.
Více: Sleva na poplatníka v roce 2025 >>>
Sleva na dani – důchodce
Pracující důchodce má nárok na běžnou slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun, tedy 2 570 korun měsíčně.
Sleva na dani – invalida
Pokud máte přiznaný invalidní důchod, nemusíte mít obavu, že již nemůžete být ekonomicky aktivní. Je zcela běžné, že invalidní důchodce je zároveň OSVČ. Sleva na dani je podmíněna stupněm invalidity:
- Invalidita I. a II. stupně – 2 520 korun ročně, tedy 210 korun měsíčně.
- Invalidita III. stupně – 5 040 korun ročně, tedy 420 korun měsíčně.
Sleva na dani na dítě
Stát podporuje rodiny s dětmi právě prostřednictvím daňového zvýhodnění v podobě slevy na dani. Slevu na vyživované dítě si může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. U zaměstnanců je uplatňována každý měsíc, u OSVČ jednou ročně na základě daňového přiznání. Navíc mohou tyto výhody čerpat i OSVČ, které uplatňují výdajové paušály.
Daňové zvýhodnění:
- Na 1. dítě je sleva na dani 15 204 korun, tedy 1 267 korun měsíčně.
- Na 2. dítě je sleva na dani 22 320 korun, tedy 1 860 korun měsíčně.
- Na 3. a další děti je sleva na dani 27 840 korun, tedy 2320 korun měsíčně.
V případě postiženého dítěte jsou slevy na dani vyšší:
- Na 1. dítě (ZTP/P) je sleva na dani 30 408 korun, tedy 2534 korun měsíčně
- Na 2. dítě (ZTP/P) je sleva na dani 44 640 korun, tedy 3720 korun měsíčně
- Na 3. dítě (ZTP/P) je sleva na dani 55 680 korun, tedy 4640 korun měsíčně
„Například zaměstnanec s hrubou mzdou 25 tisíc korun mající nárok na daňové zvýhodnění na dvě děti 3 127 korun nezaplatí žádnou daň z příjmu a ještě dostane od státu daňový bonus v částce 1 947 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Slevu můžete uplatňovat do osmnáctých narozenin dítěte, a pokud bude dítě nadále studovat, tak až do jeho 26 let. Pokud bude sleva vyšší než daň, máte nárok na přeplatek v podobě daňového bonusu.
Sleva na dani – manžel/manželka
Slevu na manželku (manžela) můžete uplatnit, pokud vlastní roční příjmy této osoby nepřesáhnou limit 68 tisíc korun. Sleva dosahuje 24 840 korun (ve dvojnásobné výši pak u držitele průkazu ZTP/P). Za rok 2024 ale tuto slevu uplatní pouze rodiče, kteří vychovávají dítě do věku tří let.
- Sleva na vyživovanou manželku/manžela – 24 840 korun ročně.
- Sleva na vyživovanou manželku/manžela ZTP – 49 680 korun ročně.
Svatba během roku – příklad
Paní Markéta byla po celý rok 2024 na rodičovské dovolené a pobírala pouze rodičovský příspěvek, který se do vlastního rozhodného příjmu pro účely daňové slevy na manželku nezapočítává. Do manželství však s panem Martinem vstoupila až 12. 9. 2024.
Pan Martin bude moci v daňovém přiznání uplatnit slevu na manželku jen v částce 6 210 korun (2 070 korun x 3 měsíce). Poprvé lze uplatnit slevu na manželku za měsíce, kdy trvá manželství k 1. dni daného měsíce. Na družku nelze slevu čerpat, a to ani v případě výchovy dítěte ve společné domácnosti.
Penzijní spoření a životní pojištění: Podmínky daňového odpočtu
Od základu daně za rok 2024 si lze odečíst příspěvky v celkové výši až 48 tisíc korun na státem podporované finanční produkty spoření na stáří. Produktem spoření na stáří se pro daňové účely rozumí zejména penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření, životní pojištění a dlouhodobý investiční produkt.
Maximální částka daňového odpočtu činí 48 tisíc korun v souhrnu na všechny podporované finanční produkty. Lze tedy například uplatnit daňový odpočet ve výši 24 tisíc korun na jednu smlouvu a 24 tisíc korun na druhou smlouvu.
Každá tisícikoruna daňového odpočtu přináší při ročním daňovém základu do 1 582 812 korun daňovou úsporu ve výši 150 korun. Daňoví poplatníci s vysokými zdanitelnými příjmy ušetří za každou tisícikorunu vkladu dokonce 230 Kč, jelikož sazba daně z příjmu za rok 2024 pro zdanitelný příjem nad 1 582 812 korun je 23 procent.
Úroky z úvěru na bydlení: Jak na výpočet?
Od základu daně si můžete také odečíst zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Úroky z hypotéky na vlastní bydlení nebo jeho rekonstrukci totiž patří k nezdanitelné části základu daně. Důležité je splňovat podmínku, aby nemovitost sloužila k vašemu bydlení, případně někomu z blízké rodiny. Pro maximální výši odpočtu je rozhodující, kdy jste si nemovitost na hypotéku koupili.
„Pokud k tomu došlo před 1. lednem 2021, horní hranice pro odpočet je 300 tisíc korun a tudíž je možné na dani ušetřit až 45 tisíc korun. Po tomto datu jde nejvýše o 150 tisíc korun za rok a slevu 22 500 korun,“ vysvětluje Jana Jáčová, z účetní firmy UOL Účetnictví.
Splácíte-li hypotéku, od banky dostanete příslušné potvrzení. „Jsou-li účastníky hypoteční smlouvy oba manželé, zvažte, pro kterého z manželů bude uplatnění úroků z hypotečního úvěru výhodnější,“ upozorňuje Petr Kchimel, daňový poradce ze společnosti Samak Tax.
Dary a darování krve v roce 2024
Jestliže jste jako fyzická osoba loni přispěli na dobročinné účely, můžete si dar odečíst od základu daně. Celková částka daru však musí dosahovat alespoň 1 000 korun, nebo musí přesáhnout 2 procenta základu daně. Z důvodu covidové pandemie a války na Ukrajině se navíc zavedla výjimka pro horní hranici. Maximálně si tak můžete zatím odečíst až 30 procent základu daně oproti dřívějším 15 procentům. Zvýšený limit by měl platit až do roku 2026.
A nejde pouze o finanční dary, počítá se také dárcovství krve či kostní dřeně. Jako dárci krve si za jeden odběr z daňového základu odečtete 3 000 korun a například dárci kmenových buněk nebo kostní dřeně pak 20 tisíc korun. „Opět si vždy vyžádejte příslušná potvrzení, určitě se taková snaha v podobě přeplatku na dani vyplatí,“ radí Petr Kchimel.
Více: Darování krve a odpočet daně>>>
Slevy na dani pro studenty či školkovné zrušeny od roku 2024
Sleva na studenta, školkovné, stejně jako odpočet výdajů na další vzdělávání či odborové příspevky byly počínaje rokem 2024 zrušeny.
Online formulář
Společnost NeoTax ve spolupráci s deníkem e15 nabízí interaktivní online formulář pro daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob ve formátu PDF, zároveň však i v XML formátu určeném pro MS Excel.
Elektronický formulář za uplynulý rok 2024 vyplníte snadno, služba je určena i pro OSVČ, kterým se postará o přehled pro pojišťovny. Aplikace od daňové poradenské společnosti NeoTax garantuje správnost výpočtu při správně zadaných údajích.