Slovensko podľa Lavrova prejavilo záujem o novú eurázijskú bezpečnostnú architektúru. Rezort diplomacie tvrdenia odmieta
Slovensko spolu s Maďarskom zaujal rozvoj nového eurázijského bezpečnostného rámca, ktorý predstavilo Rusko na druhej medzinárodnej konferencii o eurázijskej bezpečnosti v Minsku, tvrdí ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Vo štvrtok o tom informovala ruská štátna agentúra TASS.
Podľa Lavrova sa na konferencii v Minsku zúčastnil aj rezortný partner z Maďarska Péter Szijjártó a záujem prejavilo i Slovensko.
„Bez ohľadu na to, či si to Západ želá, alebo nie, proces budovania novej bezpečnostnej architektúry napreduje. Aktuálne už nie je založený na euroatlantickom princípe, ale na pochopení, že jeden eurázijský kontinent v súčasnosti poskytuje možnosti pre všetkých. Rovnaké príležitosti chrániť svoje záujmy a budovať práve bezpečnosť, ktorú proklamovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), no ktorú zničil Západ svojím konaním. Docielil to najmä bezohľadným rozširovaním NATO smerom na východ,“ vyhlásil Lavrov.
Sme zakotvení v NATO
Slovenský rezort diplomacie však tvrdí, že slová ruského ministra pravdivé nie sú.
„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odmieta informáciu šírenú prostredníctvom agentúry TASS, že by sa Slovenská republika zúčastnila konferencie v Minsku a že prejavila záujem zapojiť sa do rámca eurázijskej bezpečnostnej architektúry,“ píše sa v stanovisku zaslanom komunikačným odborom ministerstva.
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa vraj o iniciatíve len dopočul počas bilaterálneho stretnutia s Lavrovom na zasadnutí Ministerskej rady OBSE na Malte.
Písali sme
Šéf diplomacie Blanár sa opäť stretol s Lavrovom. Ministri rokovali počas zasadnutie Rady OBSE na Malte
Komunikačný odbor však uisťuje, že Slovensko si je vedomé svojho zakotvenia. „Slovensko je jasne ukotvené v bezpečnostnej architektúre Severoatlantickej aliancie a zároveň dôsledne presadzuje diplomatické riešenia akýchkoľvek konfliktov s cieľom dosiahnutia stabilného a trvalého mieru,“ uzavrel v stanovisku.
Korčok: Slovensko by ničilo bezpečnostnú architektúru
K tvrdeniam Sergeja Lavrova sa na sociálnej sieti vyjadril aj exminister zahraničných vecí a člen opozičného hnutia PS Ivan Korčok. Ten tvrdí, že ak by boli pravdivé, šlo by o „nebezpečné vybočenie Slovenska z jeho euroatlantickej orientácie“.
„To, že sa o obsahu rozhovorov medzi slovenskými predstaviteľmi a Lavrovom dozvedáme od ruského ministerstva zahraničných vecí, je neprijateľné,“ napísal Korčok ešte predtým, ako ministerstvo vydalo stanovisko.
Dodal, že v prípade že by Lavrov hovoril pravdu, by sa Slovensko týmto krokom priamo podieľalo na zničení európskej bezpečnostnej architektúry.
Ak ide o dezinformáciu, čo neskôr naznačil aj komunikačný odbor ministerstva, rezort diplomacie by si mal podľa neho okamžite predvolať ruského veľvyslanca a požiadať ho, aby tvrdenia ruskej strany objasnil.
Pozrite si, ako sa Lavrov na pôde OSN vyhrážal použitím jadrových zbraní:
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO