Smer pripúšťa, že nižšia DPH nemusí zlacniť potraviny. Spomína riešenie, ktoré by pre trh mohlo znamenať katastrofu (ekonomický výber)
Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravila redaktorka ekonomickej redakcie Katarína Runnová.
Regulovanie cien potravín by malo na trh devastačný vplyv: „Ak sa znížená DPH neprejaví na cenách potravín, možno bude nutné prijať regulované ceny,“ povedal v nedeľu v diskusnej relácii O 5 minút 12 predseda klubu strany Smer Ján Richter. Pripustil, že ceny potravín sú problém, ktorý trápi Slovákov, a priznal, že zníženie DPH – opatrenie, ktoré bolo prijaté ako súčasť konsolidácie verejných financií – nemusí mať v praxi taký vplyv, ako vláda spočiatku očakávala.
Na tento fakt už v septembri upozornili aj samotní obchodníci. „Ak našim dodávateľom budú stúpať náklady na výrobu potravín a dôjde k výraznému pohybu na medzinárodných trhoch s komoditami, tak tieto zmeny sa budú premietať do cien a tie sa následne budú preklápať do spotrebiteľských cien,“ ozrejmil v tom čase predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Matej Krajčovič.
V podobnom duchu sa vyjadril aj prezident Zväzu obchodu Filip Kasana, ktorý tvrdí, že obchod vyvíja úsilie, aby sa znížená DPH v januári v maximálnej možnej miere pretavila do zníženia cien základných potravín, avšak trh nie je možné zastaviť ani znásilniť cenovou reguláciou.
Trhová cena totiž odráža určitú realitu a vplýva na ňu viacero faktorov – nákladovosť výroby, ktorú musí cena pokrývať, dopyt, miera konkurencie, ale aj vonkajšie faktory, ktoré obchod nevie ovplyvniť, napríklad cena komodity na burze, neúroda, choroby zvierat a mnoho ďalších.
Všetky tieto aspekty môžu mať významný vplyv na to, že nižšia DPH nebude znamenať aj automatické zníženie cien potravín. Aktuálne je tak na stole otázka, čo by pre slovenský maloobchodný trh znamenalo zavedenie regulačných opatrení.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO