Sněmovna dnes nerozhodla o dvouletém odkladu digitalizace státu
Praha – Sněmovna dnes nerozhodla o vládní novele zákona o elektronických komunikacích, do níž chce vládní koalice vložit dvouletý odklad digitalizace služeb státu. Předlohu měli dnes poslanci schvalovat, ale pro nedostatek času už se k hlasování nedostali. Opozice vládní návrh na odklad takzvané digitální ústavy kritizuje jako takzvaný přílepek, tedy změnu nesouvisejícího zákona. Vládní novela měla v předložené podobě původně zavést výslovný zákaz marketingu prostřednictvím hlasové komunikační služby s výjimkou případů, kdy s tím volaný souhlasil.
K projednávání novely by se Sněmovna mohla vrátit v pátek. Pro dnešní den jednání dolní parlamentní komory skončilo.
Opoziční poslanci především z hnutí ANO odklad považují za projev neschopnosti vlády dokončit včas jeden z projektů, které označovala za klíčové. Podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který je jedním z předkladatelů, je však odklad nutný vzhledem k tomu, že v opačném případě by se stát vystavil riziku žalob.
„Pro nás je ten odklad o dva roky nepřípustný,“ řekl bývalý vicepremiér pro digitalizaci a bývalý předseda dříve koaličních Pirátů Ivan Bartoš. Piráti proto navrhli odklad jen o jeden rok. To je podle nich dostatečná doba. Také chtějí vložit do zákona možnost úřadů odmítnout digitální službu, pokud by jim to způsobilo nepřiměřenou zátěž.
Zpravodaj k předloze Marek Novák z opozičního hnutí ANO označil návrh na odklad za přílepek, tedy změnu nesouvisejícího zákona. „Nepatří to vůbec k tomuto zákonu jako pozměňovací návrh,“ zdůraznil. Předseda pirátského klubu Jakub Michálek varoval před tím, že by tento pozměňovací návrh mohl zrušit Ústavní soud. Občané by se pak mohli podle něj soudně domáhat digitálních služeb.
Součástí odkladu je i navrhované ustanovení, podle něhož by úřad nemusel provést digitální úkon, pokud by mu to způsobilo „nepřiměřenou zátěž“, tedy bylo by podle předkladatelů „neefektivní, nehospodárné a neúčelné“. Úřady by mohly požádat o zrušení některých úkonů v katalogu digitálních služeb. Podle Jurečky jsou totiž některé agendy využívány minimálně, některé ani jednou ročně.
Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) chce prostřednictvím předlohy usnadnit výstavbu stožárů pro mobilní komunikace, a to především v odlehlých oblastech. Jeho stranický kolega Jiří Havránek chce prostřednictvím propojení mobilních operátorů s bankami zavést nástroje na ochranu spotřebitelů proti podvodníkům.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO