Sněmovna začala třetí čtení státního rozpočtu, opozice ho kritizuje
Sněmovna v úterý odpoledne začala v závěrečném kole projednávat státní rozpočet na příští rok. Poslance čeká hlasování o stovce pozměňovacích návrhů za zhruba 224 miliard korun. Debatu provází tradiční kritika z opozičních lavic, hlasovat proti rozpočtu chtějí i donedávna vládní Piráti. Rozpočet počítá se schodkem 241 miliard korun. Předseda SPD Tomio Okamura označil tento schodek za obří. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opět varoval před čerpáním peněz z vládní rozpočtové rezervy, pokud by ji to snížilo pod zákonem stanovenou hranici.
Stanjura upozornil poslance na to, že navrhované přesuny peněz mohou snížit vládní rozpočtovou rezervu celkově nejvýše o zhruba miliardu korun. Podotkl taky, že jen minimum pozměňovacích návrhů snižuje rozpočtové výdaje. Mnoho úprav podle ministra naopak bere z výdajů daných zákony, a reálně tak zvyšuje schodek. Stanjura se taky pozastavil nad navrhovanými přesuny, které berou peníze z odstraňování následků letošních povodní. „Je to na samé hraně, možná za hranou zákona o rozpočtové odpovědnosti,“ řekl.
Stanjura řekl, že dá kladné stanovisko u tří ze čtyř pozměňovacích návrhů, které doporučil schválit rozpočtový výbor. Jde například o přesun 700 milionů korun na obnovu vodohospodářské infrastruktury. V případě čtvrtého pozměňovacího návrhu, který přidává víc než půl miliardy korun na platy zaměstnanců v justici, poukázal na to, že ho v upravené podobě ve druhém čtení podal poslanec ODS Vojtěch Munzar.
VIDEO: Jestli si někdo myslí, že z deficitu 400 miliard ze dne na den uděláme nulu, aniž bychom ohrozili růst, tak fakt neví o čem mluví, tvrdí Petr Fiala
FLOW: Jestli si někdo myslí, že z deficitu 400 miliard ze dne na den uděláme nulu, aniž bychom ohrozili růst, tak fakt neví o čem mluví, tvrdí Fiala • e15
Vládu v úvodu schůze zkritizovala předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová. Vytkla jí například, že schodek rozpočtu snižuje o méně než 30 miliard korun ročně, a to navzdory daňovým změnám, změnám ve valorizaci důchodů i zavedení daně z neočekávaných zisků. Zopakovala svůj argument, že rozpočet není postavený na reálných číslech a chybí v něm některé položky. Poslancům vládní koalice vzkázala, že svými rozpočty hodili přes palubu všechny svoje sliby, ale i důchodce, rodiny s dětmi nebo zaměstnance a živnostníky.
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že odborníci se s opozicí shodují v tom, že rozpočet je nevěrohodný a z části zcela vylhaný. Podle něj v něm rostou investice na Ukrajinu a zahraniční zbrojaře. Vládu obvinil z toho, že nedává nic na skutečnou funkční obranu a investuje do útočných zbraní.