SNS bráni Šimkovičovú nadávkou „liberál“. Opozícia skúša pokus s tajným odvolávaním

Ani rozpory medzi vládnym Hlasom a SNS by Šimkovičovej pozíciu nemali ohroziť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Liberálne frázy a heslá, liberálne nadpráva, liberáli prisatí na verejné zdroje, liberálni kamaráti, liberálny verejný tlak.

Keď v pondelok pred novinármi obhajovala podpredsedníčka SNS a poslankyňa Dagmar Kramplová stranícku nominantku a ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú pred odvolaním, jej pomerne krátky šesťminútový prejav vynikol použitou slovnou zásobou.

Aby zdôraznila, prečo s opozičným pokusom o odvolanie ministerky nesúhlasí, pomáhala si tým, že niektorým slovám dodávala často nesúvisiaci prívlastok „liberálny“, prípadne „progresívny“. Dovedna ich použila vo vyše dvadsiatich vetách pätnásťkrát, vždy v negatívnom význame.

Kramplová tak vytvorila pojem „liberálne nadpráva“, keď sa pokúšala opísať, ako si „liberálne“ mimovládne organizácie údajne nárokujú štátne príspevky.

Zaznelo aj to, ako liberáli na Slovensku už 30 rokov robia „najtvrdšiu a najhnusnejšiu a najodpornejšiu cenzúru“. SNS je pritom za ten čas súčasťou už štvrtej vlády a pri moci je od vzniku Slovenska s prestávkami štrnásty rok.

Odpor časti verejnosti k pôsobeniu Šimkovičovej na ministerstve vyjadrili desiatky tisíc ľudí na letných protestných zhromaždeniach, ako aj dve petície za jej odvolanie s vyše 150-tisíc podpismi.

Kramplová ich odbila tvrdením, že ide o „nezmyselný liberálny tlak“ priaznivcov dvoch poslankýň za Progresívne Slovensko, Dany Kleinert a Zory Jaurovej.

Zajímavost :  Proč Česko stále platí korunou? Zčásti kvůli Řekům, před lety se jim „povedlo“ zdiskreditovat euro

Šimkovičovej sa v pondelok počas rozpravy zastali nominanti a členovia SNS.

S prejavmi vystúpili minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba, šéf kultúrneho výboru Roman Michelko z klubu SNS aj predseda strany Andrej Danko.

„Prosím, nepredlžujte túto schôdzu, dobre viete, že Šimkovičovú táto koalícia podporuje,“ vyzval opozíciu Danko.

Do pléna však ministerku neprišiel obhájiť žiadny z jej vládnych kolegov zo strán Smer a Hlas.

Opozícia skúša tajné hlasovanie

Krátko pred demisiou ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej z Hlasu pred troma týždňami sa jej zastal jej bývalý stranícky šéf, dnes prezident Peter Pellegrini tvrdením, že prvú demisiu v tejto vláde by očakával od „inej ministerky“.

Vo vláde sú okrem Dolinkovej ešte Pellegriniho bývalá stranícka kolegyňa Denisa Saková na ministerstve hospodárstva a Šimkovičová.

Proti pôsobeniu Šimkovičovej sa na záznam aj mimo záznamu vyjadrujú aj ďalší súčasní politici Hlasu.

„Ja ako osoba nie som spokojný, ale je to rezort strany SNS a je to ich kompetencia,“ zhodnotil pôsobenie ministerky poslanec Hlasu Radomír Šalitroš pre Denník N.

Strana Hlas však v pondelok večer v tlačovom vyhlásení uviedla, že “nebude podporovať opozičné návrhy na odvolanie ministrov koalície.” Odlišné názory kroky ministrov strana považuje za prirodzené, ale takýmito otázkami sa zaoberajú na koaličnej rade.

Využiť nespokojnosť chcú opozičné strany, ktoré navrhujú, aby sa o Šimkovičovej odvolaní hlasovalo v utorok tajne. Opozícia, keď je v parlamente v plnom počte, má 71 hlasov, na odvolanie ministra ich treba 76.

Zajímavost :  Kamery? Včera bolo neskoro (komentár)

Ani pri prípadnom tajnom odvolávaní sa však neočakáva, že by snaha opozície mohla byť úspešná. Ani ak by sa k nej okrem Šalitroša pridali aj poslanci hlasu Samuel Migaľ a Roman Malatinec, ktorí v septembri nepodporili odvolanie lídra PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu, nestačilo by to.

Traja poslanci z Hlasu nevedia ako zahlasujú za odvolávanie Šimkovičovej. Zdroj: TASR

Opozícia by si musela zabezpečiť plnú účasť vlastných poslancov a aj s prípadnou podporou troch poslancov Hlasu by jej stále chýbali aspoň dva hlasy.

Tajné hlasovanie by teoreticky aj ďalším nespokojným koaličným poslancom umožnilo pridať sa k návrhu opozície bez toho, aby ich strany vedeli, ako hlasovali.

Aj tajné hlasovanie však musí parlament schváliť, o čom sa hlasuje verejne. Preto sa predpokladá, že túto formu hlasovania vládna väčšina odmietne.

Prípadné odvolanie s pomocou koaličných poslancov by bolo porušením koaličnej zmluvy Smeru, Hlasu a SNS a išlo by o dosiaľ najzásadnejší spor v koalícií, ktorý by mohol ohroziť jej ďalšie fungovanie.

Podporu Šimkovičovej odvolaniu nemožno očakávať ani od trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka, ktorí minulý týždeň vystúpili z klubu SNS. Huliak opakovane tvrdil, že budú podporovať vládu.

Opozícia: Za rok rozvrat v kultúre

Návrh na odvolanie ministerky predložila opozícia ešte v auguste, schôdzu sa vtedy pre bojkot koalície nepodarilo otvoriť.

PS, KDH a SaS Šimkovičovú kritizujú za to, že jej na funkciu ministersky chýbajú skúsenosti a svojou „nekompetentnosťou dostala úrad na pokraj rozkladu“.

Zajímavost :  Odpůrci zvyšování poplatků za ČT a ČRo v petičním výboru neuspěli

Ministerke vyčítajú personálne čistky na ministerstve, v štátnych organizáciách, ako sú Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, či v inštitúciách ako Fond na podporu umenia a vo verejnoprávnej televízii a rozhlase.

Tvrdia, že sa ich snaží politicky ovládnuť, a poukazujú na klientelizmus a rodinkárstvo, keď sa do viacerých riadiacich funkcií dostali ľudia spriaznení so Šimkovičovou a šéfom služobného úradu ministerstva Lukášom Machalom.

Šimkovičová kritiku odmietla a povedala, že chce kultúru sprístupniť všetkým.

„Chceme ukončiť obdobie vyvolených v kultúre. Slovenská kultúra patrí všetkým, ktorí v nej pracujú,“ povedala ministerka poslancom.

Parlament by mal hlasovať o prípadnom vyslovení nedôvery v utorok.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO