Spoločná európska mena ako prekliatie, ktoré nás ťahá do priepasti? (ekonomický výber)

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Naše zaostávanie už vidí celý svet, len Brusel ešte stále spí a ignoruje realitu: Celý projekt Európskej únie sa vyčerpal, a preto stráca na globálnom ekonomickom význame. Spravodajská agentúra Bloomberg podrobila včera EÚ tvrdej kritike. Podľa nej sa Európe kráti čas, ak si chce zachovať svoje miesto v tvrdom globánom konkurenčnom súboji. Zdá sa, že nám svet uteká medzi prstami.

Jedno číslo hovorí za všetko. EÚ neustále stráca náskok oproti USA už od vzniku eura, tvrdí Bloomberg. Keby toto zaostávanie nenastalo, podľa jeho výpočtov by bol priemerný plat zamestnanca v európskom priemysle vyšší o 13-tisíc eur ročne. Na Slovensku vzhľadom na nižšiu mzdovú úroveň by bol tento extra zárobok zrejme nižší.

Táto suma každým rokom narastá, keďže EÚ čoraz viac zaostáva nielen za USA, ale v niektorých oblastiach aj za Čínou. Bloomberg si to všimol najmä na príklade amerických technologických gigantov ako Apple. Kým v minulosti bol pre ne trh EÚ natoľko dôležitý, že sa zapojili do boja s prísnymi bruselskými reguláciami, aby získali prístup, dnes pri nových produktoch umelej inteigencie a inováciách, napríklad pre mobilné telefóny, už tento boj vzdali.

Český ekonóm Lukáš Kovanda na margo tejto analýzy poznamenal, že súčasný vývoj v európskej ekonomike je znepokojujúci. Pripomína mu to situáciu pred rokom 1989, keď technologicky najpokročilejší tovar, ako boli videorekordéry či prvé počítače Apple Macintosh, bol k dispozícii iba za hranicami socialistických krajín, mimo dosahu RVHP (Rada vzájomnej hospodárskej pomoci, ktorá združovala väčšinu komunistických krajín, pozn. red.).

„Dnes sa zdá, že EÚ preberá úlohu RVHP. V 90. rokoch alebo dokonca na začiatku nového tisícročia by nikomu ani nenapadlo, že sa dožijeme podobných príznakov návratu k ére RVHP. K ére, keď sa pašovali videoprehrávače zo západného Nemecka. K ére, keď ľudia ,za tou stenou‘ žili oveľa lepšie a bohatšie, doslovne aj obrazne,“ dodáva Kovanda na sociálnej sieti.

Ako ďalej upozornil, tak čelní európski predstavitelia naďalej spia a ignorujú skutočnosť. Dôkazom je ticho, ktoré zavládlo po zverejnení nedávnej analýzy bývalého guvernéra Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Ten taktiež poukázal na obrovské zaostávanie EÚ za zvyškom sveta.

Zajímavost :  Unavených Slovákov vykúpil ten nezbedný. Neustále sa smeje a rozpráva

Prichádzajúci poľský reťazec odhalil ďalšie svoje plány na Slovensku: Biedronka plánuje ešte tento rok rozšíriť svoje pôsobenie aj na slovenský trh. Po predchádzajúcom oznámení o otvorení svojich prvých predajní v lokalitách Levice, Nové Zámky, Považská Bystrica, Senica a Zvolen spoločnosť oznámila ďalší krok vo svojej expanzii.

Biedronka totiž začala hľadať nových pracovníkov pre dve nové predajne, ktoré budú na západnom Slovensku.

Plánovaná expanzia spoločnosti Biedronka na Slovensko je v plnom prúde. V Poľsku má Biedronka viac ako 3 600 predajní a firma sa rozhodla pre vstup na náš trh aj kvôli tomu, že už teraz navštevuje jej poľské pobočky množstvo slovenských klientov. Postupne chce rozšíriť svoje pôsobenie do ďalších krajín v Európe.

V priebehu leta spoločnosť oznámila, že prvé predajne na Slovensku otvorí v mestách Levice, Nové Zámky, Považská Bystrica, Senica a Zvolen. Absencia veľkých miest môže byť pre mnohých prekvapením.

Biedronka aktuálne odhalila svoje ďalšie plány. Začala hľadať zástupcov pre dve ďalšie predajne. Nové supermarkety sa budú nachádzať v Miloslavove a Dunajskej Lužnej, čo sú obce v blízkosti hlavného mesta. Tieto obce zaznamenávajú v posledných rokoch výrazný demografický rast vďaka svojej atraktívnej polohe pri Bratislave. Viac sa dočítate v článku kolegu Filipa Maxu.

Odborníkom sa vôbec nepáči návrh budúcoročného rozpočtu: Vláda uplynulý štvrtok predstavila návrh štátneho rozpočtu na obdobie rokov 2025 až 2027. Vyplýva z neho, že jeho schodok prevýši 6,3 miliardy eur. V porovnaní s minulým rokom by tak došlo k polepšeniu o vyše miliardu eur.

Vo významnej miere má k tomu prispieť nedávno schválená konsolidácia verejných financií, ku ktorej vláda pristúpila po tom, čo bolo Slovensko kritizované za najhorší stav verejných financií v Európskej únii. Konsolidačný balíček pozostáva zo 17 opatrení, ktoré majú do štátnej kasy priniesť zhruba 2,7 miliardy eur.

Práve prostredníctvom týchto krokov chce vláda Roberta Fica do roku 2027 znížiť deficit pod tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Na porovnanie, tento rok má podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) deficit dosiahnuť 5,6 percenta HDP. Minister financií Ladislav Kamenický po rokovaní tripartity priznal, že najväčším jablkom sváru boli pri navrhovaní „zákona desaťročia“ koaličné nezhody. V dôsledku nich došlo k oneskorenému predstaveniu rozpočtu zamestnávateľom a odborárom.

Tí na pondelkovom (14. 10.) stretnutí nešetrili kritikou. Spoločné odbory Slovenska (SOS) aj Konfederácia odborových zväzov (KOZ) tvrdia, že predkladateľ im nespokytol dostatočný časový priestor na preštudovanie a odborné posúdenie návrhu rozpočtu verejnej správy.

Zároveň hovoria o negatívnom vplyve na pracovné a mzdové podmienky zamestnancov, a to takmer v každom hospodárskom odvetví. Dôvodom majú byť konsolidačné nástroje, ktorých cieľom je získanie finančných prostriedkov od zamestnancov. Ďalšie hodnotenia zo strany expertov si môžete prečítať v článku kolegyne Kataríny Runnovej.

Zajímavost :  Investiční byty bych nedoporučil. Rodinný dům má potenciál, říká investor Ladyr

Ako sa prepracoval nový majiteľ hokejového Slovana k rozprávkovému bohatstvu: V novembri 2008 sa v sídle finančnej skupiny J&T odohrávalo intenzívne riešenie zásadného problému – luxusné byty v prestížnom projekte River Park na dunajskom nábreží Bratislavy sa nepredávali. Finančníci vtedy spravili odvážny a prelomový krok, ktorý sa zapísal do dejín slovenského realitného biznisu: znížili ceny bytov o dramatických 40 percent.

Peter Korbačka, kľúčová postava realitného segmentu J&T, otvorene priznal, že zle odhadli trh. V tom čase netušili, že na Slovensku ešte nie je dostatok bohatých ľudí. Tento zásah do cien sa neskôr ukázal ako rozhodujúci moment nielen pre projekt, ale aj pre samotného Korbačku.

Podľa denníka Sme sa zníženie cien bytov v River Parku stalo pomyselným štartovacím bodom, po ktorom nasledovali roky úspešného rastu a expanzie. Najnovším dôkazom jeho podnikateľskej zdatnosti je akvizícia hokejového klubu Slovan Bratislava.

Škola ako základ biznisu? V prípade Petra Korbačku možno hovoriť o škole skôr ako o mieste osudových stretnutí, ktoré formovali jeho kariéru. Nie že by využíval znalosti nadobudnuté štúdiom – škola mu do života zasiahla celkom inak.

Rodák z Valaskej v okrese Brezno študoval na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Práve tu stretol Patrika Tkáča a Ivana Jakaboviča, s ktorými neskôr vstúpil do spoločného podnikania.

Číslo týždňa

Podnikateľom v cestom ruchu na Slovensku sa darí. Toto leto zažili jednu z najlepších sezón za posledné roky. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, prázdniny priniesli ubytovateľom historicky druhú najlepšiu mesačnú návštevnosť. V hoteloch a penziónoch sa počas augusta ubytovalo takmer 744-tisíc hostí. Viac návštevníkov ubytovatelia dosiahli v histórii len raz, a to v auguste pred pandémiou covidu v roku 2019.

Graf týždňa

Nemožné sa stalo skutočnosťou. Američania začali chudnúť. Miera obezity v tejto krajine po dlhých desaťročiach začala klesať.

Obezita v USA3fotky v galérii Obezita v USA Zdroj: Aktuality.sk

Foto týždňa

Švédska centrálna banka v pondelok (14. 10.) vyhlásila laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu. Tohtoročnými víťazmi sú Daron Acemoglu, Simon Johnson a James A. Robinson. Cenu dostali za svoj výskum vplyvu inštitúcií na dlhodobú prosperitu národov.

Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu3fotky v galérii Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu Zdroj: Aktuality.sk

Zahraničie

Reuters: Investori prijali rozpačito stimuly, ktoré nedávno prisľúbila vláda v Pekingu. Ako uviedla spravodajská agentúra Reuters, hongkonské akcie začali nový týždeň obchodovania nepokojne a neskôr v priebehu pondelka sa výrazne oslabili – na rozdiel od akcií v pevninskej Číne, ktoré sa väčšinou obchodovali vyššie.

Opatrenia – od pomoci miestnym samosprávam pri riešení ich dlhových problémov až po podporu trhu s nehnuteľnosťami a doplnenie kapitálu štátnych bánk – naznačujú odhodlanie tvorcov tamojšej hospodárskej politiky podporiť chorľavejúcu čínsku ekonomiku.

Zajímavost :  O prezidentovi nerozhodne väčšina. Ako fungujú americké prezidentské voľby

„Obmedzený rozsah úsilia o podporu domácej spotreby však naďalej vyvoláva veľké obavy investorov, najmä po tom, ako nedeľňajšie údaje ukázali, že spotrebiteľská inflácia v Číne sa v septembri nečakane znížila, zatiaľ čo deflácia cien výrobcov sa prehĺbila,“ dodáva Reuters.

CNN: Americká TD Bank čelí obrovskej pokute vo výške tri miliardy dolárov za pranie špinavých peňazí. Podľa štvrtkového oznámenia tamojších regulačných orgánov sa banka údajne stala kľúčovým hráčom pre drogové kartely.

Z tejto sumy banka zaplatí rekordných 1,3 miliardy dolárov Sieti pre boj proti finančnej kriminalite amerického ministerstva financií. Ďalších 1,8 miliardy dolárov poputuje americkému ministerstvu spravodlivosti, a to v rámci urovnania obvinení. Banka zároveň prizná vinu za porušenie zákona o bankovom tajomstve, ktoré umožnilo pranie špinavých peňazí cez jej systém.

Americké ministerstvo spravodlivosti zdôraznilo, že TD Bank trpela „dlhodobými a systémovými nedostatkami“ v monitorovaní finančných transakcií. Wall Street Journal ako prvý priniesol túto šokujúcu správu už minulý týždeň.

Generálny prokurátor Merrick Garland sa na tlačovej konferencii vyjadril priamo: „Tým, že poskytovala služby výhodné pre zločincov, TD Bank sa stala jedným z nich.“

Od januára 2018 do apríla 2024 zostalo viac ako 90 percent transakcií bez monitoringu, čo umožnilo trom sieťam na pranie špinavých peňazí previesť cez účty TD Bank vyše 670 miliónov dolárov, uvádza sa v právnych dokumentoch.

„Tieto systémové zlyhania nevytvorili len teoretické zraniteľnosti, ale spôsobili reálne a vážne škody pre amerických občanov. Na rozdiel od iných bánk, TD Bank opakovane uprednostňovala zisk a rast pred dodržiavaním zákonov, čím aktívne umožnila obchodovanie s drogami,“ dodal námestník ministra financií Wally Adeyemo.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO