STAN a Spolu ve středních Čechách mají sestavenou radu, hejtmankou bude dál Pecková

Starostové a Spolu ve středních Čechách se domluvili na místech v radě kraje. Hejtmankou by měla být nadále volební jednička STAN Petra Pecková, lídr Spolu Jan Skopeček (ODS) bude mít na starosti regionální rozvoj. Zástupci obou uskupení chtějí koncem příštího týdne nebo v týdnu následujícím podepsat koaliční smlouvu, oznámili Pecková a Skopeček po dnešním jednání. Podle Skopečka se zároveň rozběhnou jednání o prioritách pro programové prohlášení rady kraje.

V jedenáctičlenné radě by mělo STAN připadnout pět křesel včetně hejtmanky a Spolu šest. Kromě Peckové zůstanou ve vedení kraje dosavadní členové rady za STAN Michael Kašpar, Milan Vácha a Petr Borecký, kteří budou mít stejné resorty jako dosud, tedy finance, školství a veřejnou dopravu. Novou radní pro životní prostředí za STAN bude Jindřiška Romba.

Za Spolu budou pokračovat dosavadní radní pro sociální věci Martin Hrabánek, náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (oba ODS) a radní pro kulturu Václav Švenda (TOP 09). Silniční dopravu dostane nově na starosti občanský demokrat Josef Pátek a majetek předseda středočeské krajské organizace KDU-ČSL Robert Pecha.

Zajímavost :  Otec proti synům. V Polsku zuří boj o nástupnictví po miliardáři Zygmuntu Solorz-Żakovi

Statutárním zástupcem hejtmanky bude Pavlík, Skopeček a Kašpar budou řadovými náměstky. Podle Skopečka budou oba v neuvolněné funkci, za niž se nebere plný plat.

Středočeský kraj povede STAN a Spolu. Hejtmankou zůstane Petra Pecková

„Scházet se budeme už zcela pracovně. Tam, kde není shoda, to jsou absolutní detaily, jsou to třeba pozice ve výborech a komisích,“ řekla k dalšímu postupu Pecková. Spolu by mělo mít předsedy finančního a sociálního výboru a výborů pro dopravu, životní prostředí a regionální rozvoj. Starostové mají dostat zdravotní výbor. Výbory pro školství, kulturu a sport se podle Kašpara ještě řeší. Kontrolní výbor by měla dostat opozice, tedy hnutí ANO.

Nové vedení bude chtít podle Peckové efektivně a zodpovědně hospodařit, snižovat dluh kraje, modernizovat střední školy a veřejnou dopravu a investovat do silnic. Proti zadlužování kraje se vyslovili i Kašpar a Skopeček. Nový radní pro silniční dopravu Pátek zmínil mezi svými prioritami výstavbu obchvatů a transparentně fungující správu a údržbu silnic.

Zajímavost :  Emise skleníkových plynů klesly o 18 procent, podíl na tom má i kolaps ostravských hutí

Borecký mezi své priority řadí soutěž na nové vlakové dopravce a dekarbonizaci veřejné dopravy. Vácha připomněl, že kraj se potýká s nedostatečnou kapacitou škol. Švenda se chce v kultuře držet schváleného desetiletého plánu investic, mezi velkými projekty zmínil sdílený muzejní depozitář v Benešově. Pecha chce s majetkem nakládat tak, aby nechátral a efektivně se využil pro kraj.

STAN a Spolu mají v novém zastupitelstvu dohromady těsnou většinu jednoho hlasu. Středočeské zastupitelstvo má 65 členů, z toho vítězné ANO obsadilo 25 křesel. Druhý STAN bude mít 20 mandátů a třetí Spolu 13 zastupitelů. Zastupitelstvo se podle Peckové bude scházet zřejmě jednou za dva měsíce, v končícím období to bylo jednou za měsíc.

Zajímavost :  Nobelovské (ekonomické) poučení z koloniálních dob

Zdroj Zde