Stavby roku 2025: Podívejte se na nejzajímavější budovy, které letos otevřou své brány

Nový rybí trh v Sydney

Třetí největší rybí trh na světě se ještě zvětší. Na přilehlém pozemku o rozloze 3,6 hektaru se otevře nová čtyřpodlažní budova s výrazně zvlněnou střechou osázenou solárními panely. Objekt, který navrhla architektonická kancelář 3XN Architects a australská firma BVN, vyvažuje turistickou infrastrukturu s funkční realitou fungujícího velkoobchodního trhu. Logistika a provoz jsou ukryty v suterénu, v horních patrech se nachází tržní hala pro návštěvníky a aukční síň, kde restauratéři a maloobchodníci nakupují čerstvé úlovky. Projekt pomůže omladit průmyslovou část přístavu pomocí obchodů, restaurací, promenády a městského parku.

Grand Ring, Ósaka

Japonská Ósaka plánuje od dubna do října přivítat přibližně 28 milionů návštěvníků veletrhu Expo 2025, v jehož rámci přibližně 40 zemí postaví vlastní pavilony. Hlavním bodem programu je však samotné místo konání: Grand Ring (neboli Velký okruh), souvislá kruhová dřevěná konstrukce o obvodu téměř dvou kilometrů, která bude návštěvníky provázet po celém rozsáhlém areálu.

Dřevostavby nabízejí alternativu k betonu, který má vysokou uhlíkovou stopu. Architekt Sou Fujimoto představí výrazně japonský pohled na tento celosvětový trend. S využitím lokálního cedrového a cypřišového dřeva (a také borovice) kombinuje architekt moderní stavební metody s dřevěnými spoji, které se tradičně používají v japonských chrámech a svatyních. S rozlohou téměř 646 tisíc metrů čtverečních bude Grand Ring patřit k největším dřevěným stavbám na světě. Ačkoli má být dočasná, stále se diskutuje o tom, zda – nebo jak – by mohla být zachována.

Life and Mind Building, Oxford

Britská Oxfordská univerzita je sice úzce spjata s velkolepou gotickou architekturou, ale její součástí je i neustále se vyvíjející portfolio současných nemovitostí rozesetých po celém městě. Nejnovější z nich, budova pro přírodní vědy o rozloze 270 tisíc metrů čtverečních, představuje největší stavební projekt, který kdy byl v historii univerzity realizován.

Návrh budovy odráží akademické principy: Sjednotí oddělení experimentální psychologie, rostlinných věd a zoologie pod jednu střechu, čímž podpoří vzájemnou spolupráci. Uvnitř jsou flexibilní laboratorní prostory přizpůsobené potřebám různých oborů, zatímco veřejně přístupné náměstí nabízí možnost neformálního setkávání.

I přes množství moderních prvků se americká architektonická kancelář NBBJ, která stojí za projektem, hlásí k architektonickému dědictví univerzity prostřednictvím kamenných fasád a vystupujících opěr, které vytvářejí podle jejích slov „nadčasový, ale rozpoznatelný vzhled“.

Kanadská škola, Cholula

Organická architektura je často oslavována pro své splynutí s krajinou a pro to, že zanechává co nejméně stop ve svém okolí. Mezi budovami vyznávajícími tento princip, které se letos otevřou, není snad lepšího příkladu než kanadské školy v mexické Cholule od architektonické kanceláře Sordo Madaleno.

Klidný kampus si bere inspiraci z topografie regionu – konkrétně z nedaleké historické pyramidy a sopky Popocatépetl, která slouží jako dramatická kulisa areálu. Škola je uspořádána kolem sedmi kruhových staveb, které mají podobu překrývajících se kopců s terasovitým povrchem.

Mezinárodní letiště Techo, Phnompenh

Nové mezinárodní letiště v hlavním městě Kambodže Phnompenhu má být schopné odbavit šestkrát více cestujících než stávající letiště. Nové mezinárodní letiště Techo, které je součástí ambiciózní snahy Kambodže zvýšit počet turistů v zemi a stát se regionálním uzlem pro leteckou dopravu, bude mít zpočátku kapacitu 13 milionů cestujících ročně, postupně se kapacita zvýší na 30 milionů pasažérů.

Budova terminálu, která se nachází 12 kilometrů jižně od centra města, bude jednou z největších v jihovýchodní Asii. Podle architektů z Foster + Partners bude stavba vyrábět energii pro svůj provoz přímo na místě prostřednictvím solární farmy a tím se zařadí k nejekologičtějším budovám svého druhu na světě.

Hlavní střecha terminálu, jejíž forma je inspirována tradičním kambodžským designem, je podepřena řadou dřevěných „stromů“ (skutečné stromy budou také prorůstat skrze velkou centrální halu). Digitální rendery ukazují, že ocelový plášť konstrukce s mřížkou bude filtrovat denní světlo dovnitř a osvětlovat interiér plný tropické zeleně.

Přestavba stanice South Station, Boston

V letošním roce bude dokončena rozsáhlá přestavba bostonského nádraží South Station, nejrušnějšího uzlu pro pozemní dopravu v regionu Nové Anglie. Kapacita autobusového a železničního terminálu se díky přestavbě zvýší o 50 procent, respektive o 70 procent.

Z architektonického hlediska bylo úkolem americké kanceláře Pelli Clarke & Partners nejen nově ztvárnit odbavovací halu uzlu a postavit nad ní 51patrový mrakodrap, ale také respektovat původní klasicistní budovu nádraží. Ta je zapsána v americkém Národním registru historických míst a stojí zde od roku 1899.

Goethe Institut, Dakar

Francis Kéré, vůbec první africký laureát Pritzkerovy ceny, využívá svého celosvětového významu k proměně veřejných prostranství svého domovského kontinentu. Architekt z Burkina Fasa je zastáncem „vernakulárního“ designu, který vychází z tradičních stavebních materiálů a stavebních technik. Příkladem je jeho vize nové senegalské pobočky německého kulturního centra Goethe Institut.

Jemné křivky budovy o rozloze 18 300 metrů čtverečních byly navrženy tak, aby odrážely obrysy okolních baldachýnů. Při stavbě budovy se používají převážně cihly z místních zdrojů, které jsou vyrobeny ze zhutněné hlíny a uspořádány do mřížových útvarů podporujících přirozené větrání.

Urban Glen, Chang-čou

Více než deset let poté, co bylo otevřeno ústředí CCTV v Pekingu a stalo se pravděpodobně nejznámější současnou čínskou budovou, zanechává její spoluautor Ole Scheeren v této zemi svou další stopu. Firma německého architekta s názvem Büro Ole Scheeren v současné době realizuje významné projekty v různých čínských městech, od Šen-čenu po Nanking.

Mezi nejvýraznější z nich patří Urban Glen, dvojice dramaticky stupňovitých věží s téměř 900 tisíci metrů čtverečních kancelářských, hotelových a rekreačních prostor ve východním městě Chang-čou.

Metro, Rijád

V roce 2020 Saúdská Arábie oznámila řadu megalomanských architektonických projektů, od lineárního města dlouhého 170 kilometrů až po mrakodrap ve tvaru krychle, který se stane jednou z největších staveb na světě. Plány na vybudování tolik potřebného metra v hlavním městě Rijádu se však datují už do doby před více než deseti lety.

Rozsáhlá síť, která se skládá ze šesti linek a jejíž denní kapacita dosáhne 3,6 milionu cestujících, má změnit fungování města. K návrhu vizuálně pestrých nadzemních stanic byly přizvány prestižní architektonické firmy, jako jsou Zaha Hadid Architects a Gerber Architekten. Přestože byl projekt slavnostně otevřen loni v listopadu a mnoho linek bylo zprovozněno minulý měsíc, plně dokončen bude až letos. Snad nejpozoruhodnější stanicí, která ještě nebyla otevřena, je Qasr Al Hokm od slavné norské firmy Snøhetta – její nápadný přístřešek z nerezové oceli poskytuje stín a přivádí přirozené světlo do jeskynního interiéru.

Skypark Business Center, Lucembursko

V Lucembursku bude brzy postavena jedna z největších hybridních dřevostaveb na kontinentu Skypark Business Center. Na její výstavbu bylo použito tolik dřeva, že by to stačilo na naplnění šesti olympijských bazénů. Měděná fasáda je vyrobena z 80 procent z recyklovaného kovu.

Jedinečný tvar stavby s měkce zaoblenými hranami lze chápat jako dva střídající se klikaté pásy, které se podél pozemku hadovitě proplétají. Jejich různá křížení vytvářejí řadu nádvoří a střešních prostor, přičemž podle architektů BIG se obyvatelé budovy nikdy nedostanou dál než 50 metrů od zelené terasy. Budova, jejíž první fáze bude dokončena v únoru, zahrnuje kromě obchodů a hotelu z velké části kancelářské prostory. Přízemní nádvoří však budou otevřena kolemjdoucím a milovníkům letadel, kteří se mohou kochat výhledem na přilehlé lucemburské letiště.

Most Tan-ťiang, Tchaj-pej

Téměř devět let pokračuje firma zesnulé Zahy Hadid v jejím odkazu a vytváří desítky nových návrhů, které odrážejí étos a identitu architektky přezdívané „královna křivek“. Projekt mostu Tan-ťiang na Tchaj-wanu byl však představen v roce 2015, rok před smrtí Hadid, což znamená, že bude patřit k posledním realizovaným stavbám, na jejichž návrhy osobně dohlížela.

Stavba dlouhá 3018 metrů spojí čtyři hlavní dálnice ve městě a převede provoz přes ústí řeky řeky Tan-šuej (Tamsui), která protéká tchajvanským hlavním městem Tchaj-pejí. 

Má překvapivě štíhlý profil, celou konstrukci podpírá pouze jediný betonový stožár (což podle popisu projektu firmy „minimalizuje vizuální dopad“ mostu na okolí). Po svém otevření koncem tohoto roku se stane nejdelším zavěšeným mostem na světě.

Zdroj Zde