Sú tehotné a očkovania sa museli u svojich lekárov domáhať. Takého, ktoré im odporúča aj štát
5. nov 2024 o 14:26 I
Tehotné očkujú proti chrípke či čiernemu kašľu aj v univerzitných nemocniciach.
BRATISLAVA. Až po piatich týždňoch vybavovania u svojho všeobecného lekára a gynekológa sa Viktórii Egedovej napokon podarilo dať sa zaočkovať proti čiernemu kašľu.
Matka z Košíc v ôsmom mesiaci tehotenstva chcela chrániť svoje dieťa pred ochorením, ktorým sú najviac ohrození práve novorodenci bez potrebnej imunity. Ochorenie má v ich prípade často dramatický priebeh sprevádzaný záchvatmi kašľa, pri ktorých deti až zmodrejú a dusia sa.
“Upozornila ma na to sestra môjho partnera, ktorá je gynekologičkou v Nemecku. Ozvala sa mi, či sa chcem dať zaočkovať, lebo sa to tehotným ženám odporúča,” opisuje Egedová.
Motivovala ju aj tohtoročná epidémia čierneho kašľa v Česku, najväčšia od roku 1958. Od januára ku koncu októbra tam podľa údajov Štátneho zdravotného ústavu zaznamenali 34-tisíc prípadov chorých aj dvanásť úmrtí v súvislosti s týmto ochorením, prevažne seniorov nad 75 rokov. Na čierny kašel zomreli aj dve deti vo veku do troch mesiacov.
“Začala som riešiť očkovanie a pýtala som sa na to mojej gynekologičky. Dostala som ale odpoveď, že ona sa k tomu vyjadriť nevie a že to musí povedať obvodný lekár,” opisuje Egedová svoju skúsenosť. “Zavolala som preto obvodnej lekárke, ktorá mi zase vravela opak – že sa k tomu musí vyjadriť gynekológ.”
Egedová ostala prekvapená, keďže očkovanie proti čiernemu kašľu v tehotenstve odporúča nielen Svetová zdravotnícka organizácia, ale aj štát v schválených štandardných postupoch pri starostlivosti o tehotné, ktoré zverejňuje ministerstvo zdravotníctva.
Aj ďalšie tri ženy denníku SME opísali, že hoci ony samé o odporúčané očkovanie prejavili záujem, lekári sa im vakcínu zdráhali predpísať.
“Prvá reakcia môjho obvodného lekára bola, že na čo, veď na Slovensku nie je epidémia čierneho kašľa,” hovorí ďalšia z matiek Soňa Khandlová.
V článku sa dočítate:
- prečo sa v tehotenstve odporúča očkovanie proti čiernemu kašľu,
- v ktorej fáze tehotenstva je vhodné dať sa zaočkovať,
- prečo najčastejšie lekári odmietajú očkovať tehotné pacientky,
- ako má tehotná postupovať, ak ju jej lekár alebo lekárka odmietne zaočkovať,
- ako je to s očkovaním proti chrípke a covidu v tehotenstve.
Lekár jej povedal, že sa na to necíti
V štandardnom postupe vypracovanom a schválenom odborníkmi a podpísaným vtedajším ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO) sa píše, že „očkovanie proti čiernemu kašľu je odporúčané v každej tehotnosti, bez ohľadu na predchádzajúce očkovanie”.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO