Súdna rada sa ostro vyjadrila k správe EK o právnom štáte: Je to politický dokument, nech si ho vycapí kam chce

Súdna rada SR považuje správu Európskej komisie o právnom štáte za neobjektívnu a neodrážajúcu skutočný stav na Slovensku. Jednohlasne sa na tom uzniesla na svojom štvrtkovom zasadnutí.

Viacerí členovia kritizovali napríklad postoj EK k reforme súdnej mapy. Tvrdili, že EK v nej nespomína problémy spojené s touto reformou.

V diskusii tiež namietali napríklad postoj EK k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry či k zmenám v trestných kódexoch. Členka Dana Jelinková Dudzíková označila správu za politický nástroj vyjadrujúci nespokojnosť s výsledkami posledných parlamentných volieb. Ďalší člen Peter Šamko ju prirovnal k novinárskej zvodke jednostranných subjektívnych názorov.

Nie je vraj odborná

Predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová nepovažuje správu za odbornú.

„Je to evidentný politický nástroj práve preto, že je úplne mimo právnej úpravy. Nereflektuje na zmeny. Ak sú tam nejaké zmeny, úplne doslova ich dezinterpretuje, ako napr. kolega Peter Šamko podrobne odôvodnil ustanovenia upravujúce jednak postup súdnej rady, ale aj prokurátora pri trestnom čine ohýbania práva podľa § 326a Trestného zákona. My sme tam jasne uviedli, že správa o právnom štáte nie je výsledkom odbornej práce,“ zdôvodnila Kosová.

Zajímavost :  Olympijská ekonomická pohroma. Pařížané lkají nad nízkými tržbami během her

„Je to politický dokument. Nech to Európska komisia prizná a vycapí si ho kdekoľvek, ale nemôže sa tváriť, že je to odborný dokument,“ dodala.

Predsedníčka tiež vytkla Zastúpeniu EK na Slovensku to, že na poslednú chvíľu zrušilo diskusiu k správe EK o právnom štáte, na ktorej sa mali zúčastniť aj členovia súdnej rady.

Zajímavost :  Zaplavené vládne limuzíny sú len hoax, tvrdí ministerstvo vnútra. Objavilo sa však niekoľko otáznikov

„Bolo nám oznámené, že z technických dôvodov sa stretnutie ruší a nebol určený náhradný termín,“ pripomenula Kosová.

EK v závere júla publikovala správu, ktorá hodnotí stav v oblasti právneho štátu v jednotlivých členských štátoch EÚ. Vo vzťahu k Slovensku vydala sedem odporúčaní.

Okrem iného sa týkajú opatrení na zabezpečenie nezávislosti členov súdnej rady, predloženia návrhov na reguláciu lobingu či zabezpečenia účinného a nezávislého vyšetrovania prípadov veľkej korupcie.

Pozrite si reportáž o zmenách v súdnej rade:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Zájem o hypotéky výrazně stoupl. Průměrná výše je rekordní

Doporučujeme ke čtení také :