Taiwanec bojoval na Ukrajine: Trump nemusí byť dobrý pre Ukrajinu, no pre Taiwan áno

20. dec 2024 o 16:12  I 

V oboch konfliktoch sú podľa neho dôležité drony.

Tlak Číny na ostrov Taiwan sa každoročne zvyšuje, keďže Peking ho považuje za súčasť svojho územia. Niektorí experti dokonca prirovnávajú situáciu Taiwanu k Ukrajine, na ktorú pred takmer troma rokmi plošne zaútočilo Rusko.

Paralely s ruskou inváziou vidí aj taiwanský vojak ČCHEN SI, ktorý Ukrajincom osem mesiacov priamo na bojisku pomáhal vytlačiť ruských vojakov.

Obavy z vojny podľa neho cítia aj civilisti, ktorí sa vo väčšom množstve zaujímajú o kurzy na zvládnutie krízových situácií. Najpotrebnejšia je však modernizácia armády, dodáva.

Podobnosti s Ukrajinou vidí aj v názoroch spoločnosti. „Rovnako ako je na Ukrajine proruský tábor, na Taiwane je pročínsky tábor. Spoločnosť je občiansky, no aj politicky rozdelená,“ hovorí.

Prečo ste išli bojovať na Ukrajinu? Bolo to z ideologických dôvodov alebo ste v tom videli príležitosť?

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v tom čase apeloval na zahraničných veteránov a vojakov, aby sa pridali k ukrajinskej medzinárodnej légii.

Vo francúzskej cudzineckej légii som mal mnohých ukrajinských priateľov. Keď na Ukrajine vypukla vojna, mnohí z nich sa tam vrátili. To ma čiastočne ovplyvnilo. Chcel som ponúknuť svoje schopnosti profesionálneho bojovníka.

Na akých bojoch ste sa na Ukrajine zúčastnili?

Bojoval som v Charkove, Kupjansku a Luhansku. V Luhanskej oblasti sme sa snažili získať späť jednu dedinu. Keď sme začali ofenzívu, náš 15-členný tím zasiahla bomba. Zranila šesť ľudí, náš veliteľ predo mnou zomrel. Následne sa viacerí členovia mojej jednotky rozhodli z vojny odísť. Zostalo nás len päť.

Aká bola vaša skúsenosť v ukrajinskej medzinárodnej légii?

Sú tam mnohé jednotky, majú rôznych veliteľov. Viem aj o sťažnostiach zahraničných vojakov, to však nebola moja skúsenosť. Môj veliteľ bol Ukrajinec, výcvik však absolvoval v USA, preto tak aj náš tím viedol.

Ako ste na Ukrajine využili svoje skúsenosti z francúzskej cudzineckej légie? A stalo sa vám niečo, čo vás prekvapilo?

Francúzska cudzinecká légia spadá pod francúzsku armádu. Má preto veľa skúseností v zahraničí, napríklad v Afrike či na Blízkom východe. Úzko spolupracuje s NATO, často má spoločné cvičenia s Nemeckom, Britániou či USA.

Na Ukrajine sme však vôbec nemali čas na tréning, išli sme rovno na bojisko. V minulosti som bol súčasťou menších, najmä protiteroristických misií. Teraz to bolo úplne iné. Keďže ide o boj dvoch krajín, odohráva sa vo väčšom rozsahu, je to intenzívnejšie. Prvýkrát som tiež zažil iné spôsoby boja, napríklad za pomoci dronov.

Vojna na Ukrajine trvá už takmer tri roky, mnohých ľudí preto o nej už unavuje počúvať. Čo by ste im odkázali?

Vojna na Ukrajine je o malom národe, ktorý napadla väčšia sila, no aj o odolnosti, ktorú Ukrajinci preukazujú. Je to veľmi podobné situácii na Taiwane (v súvislosti s čínskou hrozbou, pozn. red.). Mali by sme na to poukázať a tiež ukázať, že sme ochotní odporovať väčšej sile.

Ako sa taiwanská armáda môže inšpirovať spôsobom, ktorým Ukrajina bojuje proti Rusku?

Ide o odlišné situácie. Kým na Ukrajine sa vedú pozemné boje, u nás by išlo najmä o zapojenie leteckých a námorných síl. Príchod pozemnej čínskej armády by sa asi odohral až ku koncu vojny.

Čína veľmi rýchlo vyvíja svoje dronové kapacity. Môžeme preto predpokladať, že ak vypukne vojna, drony využije. Skúsenosti z Ukrajiny nám v tom môžu pomôcť a môžeme sa lepšie pripraviť, napríklad nákupom protidronových systémov.

Súvisiaci článok Taiwan vyhlásil pohotovosť, Čína obmedzila vzdušný priestor v jeho okolí Čítajte 

Môže sa nejakým spôsobom taiwanská vláda inšpirovať od tej ukrajinskej? Najmä na začiatku vojny sa ukrajinskému vedeniu dobre darilo zmobilizovať podporu zahraničných mocností a poukazovať na to, že Rusko je hrozbou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre celý svet.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO