Taliani vydali zatykač na tirolského miliardára Reného Benka. Rakúšania ho nechávajú na slobode

Talianska prokuratúra v meste Trento vydala v utorok európsky zatykač na zakladateľa spoločnosti Signa Reného Benka, podozrivého z množstva podvodov. Krach jeho realitného impéria je považovaný za najväčší bankrot v susednom Rakúsku od roku 1955.

Tirolskí kriminalisti síce Benka vypočuli v Innsbrucku, ale nezatkli ho. Informuje o tom ORF s tým, že v rukách polície skončili juhotirolský podnikateľ Heinz Peter Hager, Benkov dlhoročný obchodný partner, primátorka severotalianskeho mesta Riva del Garda Cristina Santiová i ďalší.

Benka vypočúvali v prípade, ktorý sa týka vyšetrovania korupcie pri schvaľovaní realitných projektov, kde je zatiaľ 77 podozrivých. Práve tirolský miliardár je totiž podľa Talianov ústrednou postavou nelegálnych aktivít, ku ktorým podľa vyšetrovateľov dochádzalo v rokoch 2018 až 2022 na severe Talianska.

Tamojšie orgány činné v trestnom konaní už vzniesli obvinenia z úplatkárstva, vyzradenia služobného tajomstva a opomenutia úradných úkonov, ako aj z porušenia daňových predpisov. Ľudia v Benkovom okruhu sú podozriví, že vystavovali faktúry za transakcie, ktoré sa v skutočnosti nikdy neuskutočnili.

Rozostavaný mrakodrap Elbtower v Hamburgu, november 2023

Prečítajte si tiež:

„Zatykač nebude v Rakúsku vykonaný“

Hovorca prokuratúry v Innsbrucku Hansjörg Mayr tvrdí, že Benko nemá žiadne špeciálne zaobchádzanie. „Zatykač nebude v Rakúsku vykonaný,“ reagoval pre médiá. Vysvetlil, že európsky zatykač sa nemusí vykonať, ak sa týka rakúskeho občana, proti ktorému možno viesť príslušné konanie aj v Rakúsku. Bližšie podrobnosti o dnešnom výsluchu innsbrucká prokuratúra neposkytla.

Očakáva sa, že Benkovi právnici zabezpečia, že meno ich klienta sa objaví v Schengenskom informačnom systéme, aby sa rakúski policajti mohli presvedčiť, že hoci je na miliardára vydaný zatýkací rozkaz, v Innsbrucku sa rozhodlo o jeho ponechaní na slobode. Nemôže však opustiť krajinu, keďže v ktorejkoľvek susednej krajine by už Benka mohli zadržať na základe európskeho zatykača.

Talianski strážcovia zákona medzičasom zasahovali v súvislosti s prípadom na viacerých miestach. Vykonali raziu na radnici v Bolzane aj zhruba 100 ďalších miestach. Podozriví podnikatelia podľa talianskych médií podplácali úradníkov, aby získali povolenia na rozličné stavby. Aj v ich prípade však zatiaľ platí prezumpcia neviny.

Rakúšania Benka vyšetrujú pre dotácie na hotel

Obvinenia vo veľkej kauze zahŕňajú aj zločinné sprisahanie, manipuláciu s ponukami, nezákonné financovanie politických strán, podvod a nezákonné prijímanie finančných prostriedkov na úkor štátu.

Rakúšania Benka už skôr začali vyšetrovať pre podozrenie, že zneužil štátne dotácie pri projekte hotela Chalet N v rakúskom masíve Arlberg. Prokuratúra má podozrenie, že Benko využíval nehnuteľnosť predovšetkým na súkromné účely, a nemal nárok využívať dotácie, ktoré mu boli vyplatené.

Miliardári okolo Kurza. Tučné dotácie a strmé pády

Benko je okrem skrachovaného realitného biznisu známy aj úzkymi väzbami na rakúskeho exkancelára Sebastiana Kurza. Z Kurzovho okruhu pritom zďaleka nejde o jediného kontroverzného podnikateľa.

V ostatnom čase sa vo veľkých ťažkostiach ocitol aj biznis rakúskeho priemyselníka a lobistu Stefana Pierera, miliardára, ktorý je označovaný za hlavného sponzora Kurzovej politickej kariéry.

Najväčší výrobca motocyklov v Európe KTM, ktorý spadá pod Piererov konglomerát, sa veľmi zadĺžil a v ostatných dňoch priznal vlastnú platobnú neschopnosť. KTM pritom počas pandémie čerpal masívnu pomoc od štátu a za rok 2023 vyplatil akcionárom tučné dividendy.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO