Temný turizmus má nový prírastok. Verejnosti sa otvorí miesto hromadnej samovraždy
3. jan 2025 o 17:32 I
Ide o odľahlý komplex v juhoamerickej džungli.
JONESTOWN, BRATISLAVA. Guyana je malý štát v Južnej Amerike, ktorý len nedávno zbohatol vďaka nájdeniu veľkých ložísk ropy a zemného plynu. Desaťročia predtým bol však známy najmä ako dejisko jednej z najväčších masových samovrážd v histórii.
V roku 1978 tam americký reverend a zakladateľ sekty Chrám ľudu Jim Jones nariadil 909 ľuďom, aby sa hromadne otrávili. Udalosť je známa ako masaker v Jonestowne – rozsiahlom súkromnom areáli, kde k tragédii prišlo.
Dlhé roky odľahlé miesto v guyanskej džungli navštevovali najmä pozostalí obetí a reportéri. Čoskoro sa však miesto vďaka tamojšej turistickej kancelárii stane prístupné aj pre ďalších návštevníkov.
„Jonestown je stále tragickou súčasťou histórie Guyany, ale je to aj udalosť celosvetového významu. Ponúka kritické lekcie o psychológii siekt, manipulácii a zneužívaní moci. Vidíme to ako príležitosť prerozprávať tento príbeh po našom,“ povedala pre americké médiá Roselyn Sewcharran, majiteľka a zakladateľka spoločnosti, ktorá tam chce čoskoro spustiť zájazdy.
V článku sa dočítate aj:
- čo bol masaker v Jonestowne,
- kedy je prvá návšteva naplánovaná a koľko bude stáť,
- čo si o tom myslí guyanská vláda,
- čo si o tom myslia bývalí členovia sekty.
Vyhnúť sa senzácii
Miesto pre turistov otvára guyanská cestovná kancelária Wanderlust Adventures, ktorá tam prvú menšiu skupinu plánuje priviesť v januári. Cena je 650 dolárov na osobu.
V areáli návštevníci aj prenocujú, čo im má podľa kancelárie pomôcť pochopiť hĺbku tragédie, ku ktorej tam došlo.
S nápadom prišla Roselyn Sewcharran, podľa ktorej jeho zrealizovanie trvalo dva roky. V prvej platiacej skupine návštevníkov budú najmä novinári.
Na históriu Jonestownu sa jej mnohí turisti pýtali a chcela preto podľa vlastných slov nájsť spôsob, ako im ju s dôrazom na obete pravdivo priblížiť.
„Naším zámerom je robiť to s maximálnym rešpektom. Nie s cieľom senzácie alebo zisku, ale aby sme slúžili ako platforma na vzdelávanie, pochopenie a zamyslenie,“ povedala pre denník Washington Post.
Podpora vlády
S uskutočnením pomáha aj guyanská vláda, ktorá začala so sprístupňovaním okolia. Predtým, ako sa ľudia dostanú do Jonestownu, musia totiž prísť do dedinky Port Kaituma, kde sa však dá dostať len loďou či letecky.
Po príchode však stále treba prejsť 9,6 kilometra po zarastenej poľnej ceste. Na jej konci sa nachádza vchod do odľahlej komúny, ktorá leží v džungli na severe vidieckej Guyany.
Koncom 70. rokov minulého storočia, keď tam bol život členov sekty aktívny, sa na pozemku nachádzalo niekoľko budov vrátane príbytkov, školy či basketbalového ihriska. Zostalo po nich len málo – kúsky hlavného pavilónu či mlyna, alebo hrdzavý traktor.
Projekt nedáva ekonomicky zmysel, hovorí Fielding McGehee, jeden z riaditeľov neziskovej skupiny The Jonestown Institute, ktorá informuje o tragédii.
„Stále je to veľmi drsná oblasť. Na to, aby sa z nej stalo životaschopné miesto na návštevu, treba obrovské množstvo peňazí,“ povedal pre agentúru AP.
Guyanská ministerka pre turizmus Oneidge Walrond si je podľa vlastných slov vedomá, že nie všetkým sa bude myšlienka páčiť. Turistické prehliadky však považuje za dobrý nápad.
„Určite majú moju podporu. Za príklad si môžeme zobrať to, čo urobila Rwanda so svojou strašnou tragédiou (genocída),“ povedala.
Bránu do pekla údajne otvorili Sovieti. Turkménsky kráter horí už 53 rokov Čítajte
Sekta s víziou utópie
Jones svoju sektu začal rozvíjať v Kalifornii. Pred podozreniami americkej vlády však so svojimi nasledovateľmi utiekol do Guyany, kde chceli vybudovať utopistickú spoločnosť. Tamojšia socialistická vláda im v tom nebránila a pôdu im prenajala.
Život v odľahlej komunite však pripomínal skôr diktatúru. Členovia boli počas dní nútení pracovať, po večeroch zas navštevovať lekcie propagandy. Poriadok zabezpečovali ozbrojení strážcovia. Ak ich ľudia neposlúchli, hrozila im bitka či väzenie.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO