Tibet a Nepál zasáhlo silné zemětřesení, Čína hlásí nejméně 126 mrtvých
Silné zemětřesení, které postihlo jih čínského Tibetu a východ Nepálu, si v Číně vyžádalo nejméně 126 mrtvých a dalších přinejmenším 190 zraněných, informují s odvoláním na čínské úřady světové tiskové agentury. V zasažené oblasti na jihozápadě Číny se v mrazivých podmínkách rozběhla masivní záchranná operace, z Nepálu v prvních hodinách žádné oběti hlášené nebyly. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané.
Nejsilnější otřes, který udeřil okolo 09:00 místního času (02:00 SEČ), měl podle čínských úřadů sílu 6,8 stupně, podle americké geologické služby USGS to bylo 7,1. Přišlo také několik následných otřesů. Epicentrum se podle USGS nacházelo v Tibetu asi sto kilometrů od hranic s Nepálem. Agentura Reuters s odkazem na čínskou televizi informovala, že ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů
Otřesy postihly mimo jiné druhé největší tibetské město Šigace, kde žije přes 600 tisíc lidí a které je také jedním z nejposvátnějších míst pro tibetské buddhisty. Rozsah škod zde není zcela jasný, video od tibetských hasičů ale podle Reuters ukazovalo, že mnohé domy byly v troskách. Zda byly poškozeny také stovky let staré místní kláštery, není jasné.
Blíže k epicentru leží několik menších obcí a osad, podle státní agentury Nová Čína žilo v okruhu 20 kilometrů na 7000 lidí. Čínské úřady nejdříve hlásily 32 mrtvých, bilance pak narostla až na téměř 100. Čínská média hlásila z horských osad stovky zřícených či poškozených domů.
Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval k nasazení veškerých dostupných prostředků na záchranné operace a na podporu zasažených obyvatel. Tibetský duchovní vůdce dalajláma, který žije v exilu, vyjádřil nad katastrofou hluboký zármutek a popřál všem zraněným brzké uzdravení.
At least 95 people killed, 130 injured in earthquake in Tibet
The Everest Landscape Park, on the way to which Tingri County is located, has been temporarily closed to tourists. Emergency services are conducting a search and rescue operation. Chinese leader Xi Jinping called for… pic.twitter.com/IzHuXYKzPc
— NEXTA (@nexta_tv) January 7, 2025
Čínské ministerstvo pro mimořádné situace krátce po prvních zprávách uvedlo, že v postižené oblasti působí přes 1500 záchranářů, kteří v sutinách pátrají po přeživších. Záběry státní televize CCTV ukazovaly, jak pracovníci v oranžových kombinézách prohledávají trosky a rozdávají lidem tlusté deky. Teploty v oblasti se podle světových médií drží pod bodem mrazu a večer mohou klesnout k minus 18 stupňům Celsia.
Otřesy byly ráno cítit i v nepálské metropoli Káthmándú, kde lidé ve strachu utíkali z domů. Zemětřesení bylo patrné rovněž v Bhútánu a v Indii. Nepálské úřady zatím o vážnějších následcích neinformovaly, v Káthmándů se podle policie zranil jeden člověk, když při otřesech seskočil ze střechy domu. Světová média podotýkají, že většina obyvatel vysokohorských obcí v Nepálu se na zimu stěhuje do teplejších oblastí a že mnohé z těchto vesnic u hranic s Tibetem jsou velmi těžko přístupné.
„(České) Velvyslanectví v Pekingu je v kontaktu s místními úřady ve věci možných obětí cizinců v oblasti postižené zemětřesením. V tuto chvíli nejsou známy oběti z řad cizinců,“ sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake. Obdobně podle něj postupovali pracovníci českého zastupitelského úřadu v Dillí. „Také nemáme informace, že by mezi postiženými byli čeští občané,“ dodal mluvčí k oblastem Nepálu a části Indie.
Zemětřesení jsou v regionu poměrně běžným jevem, protože leží na rozmezí tektonických desek. V roce 2015 postihlo Nepál zemětřesení o síle 7,8 stupně, zahynulo při něm tehdy asi 9000 lidí. Nejničivější zemětřesení v Číně za posledních několik desítek let postihlo provincii S‘-čchuan v květnu 2008, kde tehdy podle Reuters zahynulo na 70 tisíc lidí.