Tisíce lidí a 211 organizací podpořilo petici za navýšení poplatku za ČT a ČRo

Praha – Přes 12.000 lidí a 211 organizací podepsalo výzvu na podporu novely, která má zvýšit televizní a rozhlasový poplatek. Novelu dnes projednává Sněmovna. Podle organizací, mezi kterými jsou mj. Národní divadlo, Český olympijský výbor či Skaut, je udržitelné financování veřejnoprávních médií důležité pro demokracii. Upozornily také na to, že většina médií v Česku má v současnosti soukromé majitele, kteří je mohou využívat pro prosazování svých ekonomických a politických zájmů. Výzvu organizátoři předali zástupcům vládních stran. Informovali o tom dnes ČTK.

„V Česku je už teď většina médií vlastněných oligarchy, kteří je často využívají ve svůj ekonomický prospěch a prosazování svého politického zájmu. Z druhé strany chtějí někteří politici veřejnoprávní média navázat na státní rozpočet, čímž je poníží na povolná média hlásající státní propagandu. Uchovat v téhle situaci média veřejné služby, která mají v popisu práce dávat třeba před volbami prostor všem stranám, je pro zachování demokracie nezbytné,“ řekl Tomáš Urban, mluvčí organizace Člověk v tísni, která výzvu podpořila.

Podle Báry Stárek, ředitelky spolku Díky, že můžem, který v posledních letech organizuje oslavy 17. listopadu, výzvu během dvou měsíců podepsaly dvě stovky kulturních, sportovních, vzdělávacích, společenských a neziskových institucí. Jsou mezi nimi například Milion chvilek pro demokracii, pražské a brněnské národní divadlo, Česká filharmonie, Národní muzeum, Skaut, Česká rada dětí a mládeže, Český olympijský výbor, Univerzita Palackého v Olomouci či Paměť národa.

Proti navýšení poplatku dlouhodobě vystupuje opoziční ANO a SPD. Předseda ANO Andrej Babiš se při dnešním projednávání opět vyslovil pro financování České televize a Českého rozhlasu ze státního rozpočtu. Předseda SPD Tomio Okamura dnes zopakoval, že SPD je pro zrušení poplatků České televizi a Českému rozhlasu a pro přeměnu obou veřejnoprávních médií na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu.

Vláda uvádí, že změny v rozhlasovém a televizním poplatku mají přispět ke stabilizaci České televize a Českého rozhlasu. Mají zajistit dlouhodobou udržitelnost činnosti této dvojice médií veřejné služby.

Předloha zvyšuje poplatek pro veřejnoprávní televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má však nově vztahovat také na zařízení, která jsou jakýmkoli způsobem schopná přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače jako teď. Zůstává princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů. Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace poplatku a mění úhrady právnických osob. Výše poplatku už nebude podle předlohy záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO