Tisícovka měsíčně na důstojný důchod stačit nebude. Co s tím a kolik si spořit?

Češi si na důchod odkládají v průměru necelou tisícovku měsíčně. To je podle odborníků žalostně málo, pokud si chceme v penzi udržet současnou životní úroveň. „Pokud chcete mít penzi a zachovat si svůj životní standard nebo v něm alespoň neklesnout podstatně níž, tak tisíc korun rozhodně není dostatečná částka, musí být několikanásobně vyšší,“ upozorňuje Martin Švec, generální ředitel penzijní společnosti Rentea v podcastu Peníze.cz.

Spoření či investování na penzi v roce 2024 prošlo renovací. Například je možné získat ještě víc na státních příspěvcích a daňových úlevách a nově je možné využít také takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Změny v podpoře penzijních produktů, které vláda zavedla, sice přinesly mírné oživení zájmu i o penzijní spoření, podle Švece ale stále není zdaleka dostatečný: „Čísla za loňský rok jsou zatím vyšší. Máme asi o 30 procent klientů více a průměrná výše měsíčního vkladu se o 100 až 150 korun také zvýšila. Je to pozitivní trend, ale stále to nestačí.“ 

Dnešní generace má přitom podle něj oproti svým rodičům výrazně lepší možnosti, jak se na důchod připravit. „My máme obrovskou výhodu, že máme spoustu nástrojů prostřednictvím kterých šetřit. Generace před námi je neměly,“ vysvětluje Švec. Dodává ale, že s většími možnostmi přichází i větší zodpovědnost: „Nebudeme se proto v penzi bavit o tom, jestli stát selhal nebo neselhal, ale o tom, jestli jsme neselhali my.“

Současné penzijní spoření navíc nabízí širokou škálu investičních možností: od konzervativních dluhopisových fondů až po dynamické a alternativní účastnické fondy. „Retailoví investoři, kteří si spoří na penze, se tak dnes dostanou k produktům, které byly dříve pouze pro kvalifikované investory,“ vysvětluje Švec. U některých fondů lze podle něj cílit na výnos 12–15 procent, což je však spojeno s vyšším rizikem.

Švec apeluje hlavně na ty, kteří stále ještě zůstávají v dobíhajícím penzijním připojištění, které je nastaveno tak, že naspořené peníze příliš nezhodnocuje. V Česku totiž vedle sebe existují dvě penzijka. Dobíhající penzijní připojištění a novější doplňkové penzijní spoření, které vzniklo právě jako náhrada nepříliš funkčního penzijního připojištění. Ve „starém penzijku“ je ale pořád ještě 2,2 milionu lidí. „Dnes část penzijních společností akceptuje bankovní identitu. Převod si můžete udělat z pohodlí domova, nemusíte nikde stát fronty, máte to za pět minut vyřízené,“ popisuje Švec novinku, která změnu urychluje a usnadňuje.

Proč se při spoření na stáří vydat radši cestou složeného úročení a další tipy, si poslechněte v podcastu Peníze.cz na této stránce nebo na platformách Spotify, Apple Podcast a YouTube.

Co dalšího se v rozhovoru dozvíte?

  • Podle čeho vybírat penzijní spoření ideální pro vás:
  • Jaké novinky včetně dlouhodobého investičního produktu je možné využít?
  • Co nového chystá Rentea pro své současné i nové klienty?

Martin Vlnas

Autor článku Martin Vlnas

Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Rok studoval v Jižní Koreji. Během studia publikoval reportáže v Reflexu, Respektu nebo Týdnu, kariéru ale začal jako portýr. Od roku 2009 byl editorem… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO